reklama

Kredyty dla rolników w czasie koronawirusa. Jak ubiegać się o nie w banku?

Opublikowano:
Autor:

Kredyty dla rolników w czasie koronawirusa. Jak ubiegać się o nie w banku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

W odpowiedzi na problemy, z jakimi borykają się rolnicy w czasie pandemii choroby COVID-19, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła dodatkowe środki na dopłaty do oprocentowania kredytów. Chodzi o niebagatelną kwotę 1,5 mld złotych, która ma umożliwić polskim gospodarzom przetrwanie w trudnej sytuacji rynkowej. Pula ta będzie zwiększana w razie zapotrzebowania. Aby skorzystać z kredytów dla rolników z niższym oprocentowaniem, trzeba spełnić określone warunki.

W jakim banku można ubiegać się o preferencyjne kredyty dla rolników?

Od 6 kwietnia 2020 roku wnioski można składać we współpracujących z agencją bankach:

  • SGB-Bank S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • BGŻ BNP Paribas S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.

Jeśli chodzi o dwie pierwsze wymienione tu instytucje bankowe, kredytów z dopłatami od ARiMR udzielają także zrzeszone w nich banki spółdzielcze.

Na co rolnik może przeznaczyć środki z kredytów z dopłatą do oprocentowania?

Kredyty preferencyjne można podzielić na kredyty na sfinansowanie części kosztów inwestycji (linie PR, RR i Z) oraz kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (linie K01, K02, DK01 i DK02).

Kredyty dla rolników na sfinansowanie części kosztów inwestycji mogą być przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, tworzenie infrastruktury gospodarstw, budowę i modernizację budynków służących do produkcji rolnej oraz na zakup gruntów rolnych.

Kredyty klęskowe na wznowienie produkcji mogą być wykorzystane do zakupu środków rzeczowych służących do produkcji rolnej, takich jak kwalifikowany materiał szkółkarski i siewny, środki ochrony roślin, paliwo na cele rolnicze, czy nawozy mineralne. Można także nabyć dzięki nim inwentarz żywy, pasze i koncentraty. Z kolei klęskowe kredyty inwestycyjne mogą być pomocne podczas przywracania funkcji użytkowych budynków, maszyn i urządzeń rolniczych, a także innych elementów infrastruktury, które uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu w wyniku pandemii lub niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Podstawowe dane dotyczące preferencyjnych kredytów dla rolników.

Maksymalna kwota kredytów dla rolników z dopłatami do oprocentowania może wynieść:

  • 5 mln złotych na pojedyncze gospodarstwo rolne,
  • 8 mln złotych dla działów specjalnych produkcji rolnej,
  • 16 mln złotych dla podmiotów zajmujących się przetwórstwem produktów rolnych.

Opłaty, prowizje i marże różnią się w poszczególnych bankach, podobnie jak całkowite oprocentowanie. Z tego względu warto zapoznać się z ofertą wszystkich banków przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co trzeba zrobić, by dostać kredyty z dopłatą ARiMR?

Należy pamiętać, że decyzję o przyznaniu kredytu wydaje bank. ARiMR zapewnia tylko częściową spłatę oprocentowania do udzielonych kredytów. Z tego względu to w banku rolnicy muszą udowodnić swoją zdolność kredytową. W tym celu warto zgromadzić wszystkie faktury poświadczające uzyskany dochód i decyzje o przyznaniu dotacji. Przyda się także zaświadczenie o ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych.

Każda instytucja bankowa ma także osobną listę dokumentów, które trzeba będzie dostarczyć oprócz wyżej wymienionych. Starając się o inwestycyjny kredyt preferencyjny, należy także przedstawić plan przedsięwzięcia, który zostanie poddany profesjonalnej ocenie. O preferencyjne kredyty klęskowe można się zaś ubiegać wyłącznie z protokołem oszacowania szkód.

Kredyty preferencyjne mogą być udzielane na naprawdę duże kwoty. Z tego względu warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego, który zadba o to, by warunki kredytowania były jak najlepsze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE