Reklama

Reklama

Kultura bezpieczeństwa pracy i jej rola w organizacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kultura bezpieczeństwa pracy i jej rola w organizacji  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Wyobraź sobie sytuację, w której pracodawca oczekuje od Ciebie wykonania pracy na wysokości, jednocześnie nie zapewniając Ci żadnego zabezpieczenia… Albo pracę w laboratorium chemicznym, w którym pracownicy nie mają do swojej dyspozycji fartuchów, okularów ochronnych czy nawet rękawiczek…

Reklama

Kultura bezpieczeństwa pracy to zespół norm – zakazów i nakazów, obowiązków pracodawcy i pracownika – mających na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach pracy. I choć o kulturze pracy najczęściej myślimy w kontekście wymagających środowisk pracy – pracy na wysokości, pracy z substancjami niebezpiecznymi czy pracy w ośrodkach ochrony zdrowia – prawidłowa kultura bezpieczeństwa pracy odgrywa istotną rolę w każdej organizacji, także w miejscu wykonywania pracy biurowej.


Skąd się wzięła kultura bezpieczeństwa pracy i jakie ma znaczenie dla Twojej firmy?

Pojęcie kultury bezpieczeństwa pracy pojawiło się po raz pierwszy w dokumencie sporządzonym po katastrofie w Elektrowni w Czarnobylu. Od tego czasu, 1986 roku, jest ono często używane w różnorodnych kodeksach i różnych znaczeniach, co znacząco utrudnia jego zdefiniowanie. Wielu ekspertów odpowiedzialnych za rozwój kultury bezpieczeństwa pracy składnia się przy definicji opracowanej przez Brytyjską Komisję Zdrowia i Bezpieczeństwa, zgodnie z którą:


Kultura bezpieczeństwa pracy to produkt indywidualnych i grupowych wartości, postaw, postrzegania, kompetencji i wzorów zachowań, które określają zaangażowanie oraz styl zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem organizacji.


A jak to wygląda w praktyce?

W praktyce kultura pracy sprowadza się do tego, co w rzeczywistości RP przywykliśmy określać mianem BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy), a więc działań podejmowanych i realizowanych przez pracowników w celu zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Tak rozumiana i praktykowana kultura pracy sprowadza się nie tylko do noszenia określonego ubioru (np. okularów ochronnych czy rękawic) i korzystania z określonego sprzętu (uprzęży asekuracyjnych, podnośników czy wózków widłowych), ale również do postaw samych pracowników względem ryzyka rzeczywiście występującego na danym stanowisku pracy. I to właśnie postawy pracowników – przestrzeganie obowiązujących norm, stosowanie określonych środków ochrony indywidualnej oraz postępowanie zgodnie z procedurami bezpieczeństwa – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury bezpieczeństwa pracy.


Kultura bezpieczeństwa pracy w biurze

Wydawać by się mogło, że praca administracyjna nie wymaga żadnych zasad bezpieczeństwa. W końcu środowisko biurowe nie stwarza większych zagrożeń dla życia lub zdrowia pracowników. Praktyka pokazuje jednak, ze kultura bezpieczeństwa pracy w biurze jest tak samo istotna jak w przypadku zakładu produkcyjnego – wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników, ich zdrowie i dobre samopoczucie, a w konsekwencji wydajność i motywację do realizacji obowiązków zawodowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE