Kultura bezpieczeństwa pracy to zespół norm – zakazów i nakazów, obowiązków pracodawcy i pracownika – mających na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach pracy. I choć o kulturze pracy najczęściej myślimy w kontekście wymagających środowisk pracy – pracy na wysokości, pracy z substancjami niebezpiecznymi czy pracy w ośrodkach ochrony zdrowia – prawidłowa kultura bezpieczeństwa pracy odgrywa istotną rolę w każdej organizacji, także w miejscu wykonywania pracy biurowej.
Skąd się wzięła kultura bezpieczeństwa pracy i jakie ma znaczenie dla Twojej firmy?
Pojęcie kultury bezpieczeństwa pracy pojawiło się po raz pierwszy w dokumencie sporządzonym po katastrofie w Elektrowni w Czarnobylu. Od tego czasu, 1986 roku, jest ono często używane w różnorodnych kodeksach i różnych znaczeniach, co znacząco utrudnia jego zdefiniowanie. Wielu ekspertów odpowiedzialnych za rozwój kultury bezpieczeństwa pracy składnia się przy definicji opracowanej przez Brytyjską Komisję Zdrowia i Bezpieczeństwa, zgodnie z którą:
Kultura bezpieczeństwa pracy to produkt indywidualnych i grupowych wartości, postaw, postrzegania, kompetencji i wzorów zachowań, które określają zaangażowanie oraz styl zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem organizacji.
A jak to wygląda w praktyce?
W praktyce kultura pracy sprowadza się do tego, co w rzeczywistości RP przywykliśmy określać mianem BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy), a więc działań podejmowanych i realizowanych przez pracowników w celu zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Tak rozumiana i praktykowana kultura pracy sprowadza się nie tylko do noszenia określonego ubioru (np. okularów ochronnych czy rękawic) i korzystania z określonego sprzętu (uprzęży asekuracyjnych, podnośników czy wózków widłowych), ale również do postaw samych pracowników względem ryzyka rzeczywiście występującego na danym stanowisku pracy. I to właśnie postawy pracowników – przestrzeganie obowiązujących norm, stosowanie określonych środków ochrony indywidualnej oraz postępowanie zgodnie z procedurami bezpieczeństwa – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury bezpieczeństwa pracy.
Kultura bezpieczeństwa pracy w biurze
Wydawać by się mogło, że praca administracyjna nie wymaga żadnych zasad bezpieczeństwa. W końcu środowisko biurowe nie stwarza większych zagrożeń dla życia lub zdrowia pracowników. Praktyka pokazuje jednak, ze kultura bezpieczeństwa pracy w biurze jest tak samo istotna jak w przypadku zakładu produkcyjnego – wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników, ich zdrowie i dobre samopoczucie, a w konsekwencji wydajność i motywację do realizacji obowiązków zawodowych.