Reklama

Leasing zwrotny, czyli jak odzyskać zamrożone w maszynach pieniądze?

Opublikowano:
Autor:

Leasing zwrotny, czyli jak odzyskać zamrożone w maszynach pieniądze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Ostatnie pół roku dla wielu firm było szczególnie trudne. Wiele z nich popadło w poważne tarapaty finansowe, z których wyjście może zająć im wiele miesięcy. W nieco lepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy posiadają majątek w postaci samochodów lub maszyn kupionych za gotówkę. Dzięki nowoczesnym usługom finansowym, do których należy leasing zwrotny, mogą oni zrefinansować dokonany zakup i odzyskać część zamrożonych pieniędzy. Co warto wiedzieć o leasingu zwrotnym? O tym piszemy poniżej.

Leasing samochodu, maszyny a leasing zwrotny
Kiedy warto sięgnąć po leasing zwrotny?
Jakie jeszcze zalety ma leasing zwrotny?

Leasing samochodu, maszyny a leasing zwrotny

Przedsiębiorcy od lat mają do dyspozycji różne formy finansowania samochodów lub maszyn. Są to m.in. kredyty oraz wynajem. Dzięki usłudze finansowej, którą jest leasing maszyny, możemy korzystać z urządzeń, wartych często setki tysięcy złotych. Na zakup takiej maszyny za gotówkę może sobie pozwolić niewielu przedsiębiorców.
O ile więc decydując się np. na leasing samochodu, kupujemy auto, a następnie spłacamy co miesiąc raty leasingowe, o tyle w przypadku leasingu zwrotnego to przedsiębiorca sprzedaje auto do firmy leasingowej. Odzyskuje w ten sposób zamrożoną w nim gotówkę i zaczyna spłacać samochód analogicznie jak podczas zwykłego leasingu.

Kiedy warto sięgnąć po leasing zwrotny?

Najczęściej wówczas, gdy mamy kłopoty z płynnością finansową w firmie, ale posiadamy majątek w postaci samochodów lub maszyn. Pomimo że nie brzmi to optymistycznie, trudno o pełną przewidywalność prowadzonego biznesu. Pokazały to, chociażby ostatnie miesiące, podczas których wiele branż bardzo mocno ucierpiało. W ciągu kilku miesięcy wiele może się zmienić. Przedsiębiorca, który kupił samochody lub maszyny za gotówkę, dzięki usłudze leasingu zwrotnego może niejako odmrozić zamrożone w majątku środki. Płynność finansowa niejednokrotnie jest kluczowa dla prowadzenia działalności. W tym miejscu rodzi się pytanie.
Po co przedsiębiorca kupuje maszyny za gotówkę, zamiast skorzystać z leasingu? Odpowiedzi nasuwają się dwie.
Po pierwsze zakup za gotówkę jest tańszy, gdyż nie płacimy odsetek, które towarzyszą leasingowi. Po drugie, mając gotówkę przedsiębiorca może wynegocjować korzystniejszą cenę za zakup urządzenia. Sprzedający, mając do wyboru klienta z gotówką i drugiego, który dopiero ubiega się o leasing, chętnie wybierze tego z gotówką.

Jakie jeszcze zalety ma leasing zwrotny?

Pierwszą zaletą, o której już wspomnieliśmy jest odzyskanie płynności finansowej.
Drugim plusem jest fakt, iż leasing zwrotny nie obniża zdolności kredytowej, co dla wielu przedsiębiorców może mieć spore znaczenie, zwłaszcza jeśli planują w najbliższym czasie uzyskanie, chociażby kredytu obrotowego.
Trzecim plusem, o którym warto wiedzieć, jest mniejsza ilość niezbędnych dokumentów, które należy przedstawić ubiegając się o leasing wobec starań o kredyt.
Ostatnia zaleta. Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową, istnieje możliwość dopasowania wysokości rat do uzyskiwanych przez nich przychodów. Kto wie, czy oprócz płynności finansowej nie jest to największa zaleta.

Podsumowując, leasing zwrotny jest bardzo korzystny w określonych sytuacjach. O ile leasing samochodu i maszyn jest już dobrze znany wśród przedsiębiorców, o tyle zwrotny pozostaje nieco w ich cieniu. Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił nieco temat i wskazał korzyści płynące z tego typu finansowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE