Reklama

Legalność zakładów bukmacherskich w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Legalność zakładów bukmacherskich w Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Obstawianie zakładów bukmacherskich w sieci jest w Polsce legalne, choć podmioty oferujące taką możliwość muszą spełnić określone prawem wymagania. Regulacje dotyczące ich funkcjonowania i przyjmowania zakładów zostały wskazane w dwóch aktach prawnych.

Ustawa hazardowa

W 2009 roku uchwalono ustawę hazardową, która uregulowała kwestie dotyczące funkcjonowania internetowych zakładów bukmacherskich, gry w pokera i gier kasynowych. Od tego czasu legalnie obstawiać zakłady można tylko u bukmacherów z licencją wydaną przez polski organ - Ministerstwo Finansów.

Ustawa ta posiadała wiele luk i nie była skuteczna w regulowaniu rynku zakładów bukmacherskich. W efekcie nie karano grzywną bukmacherów bez licencji. Dlatego postanowiono ją zmienić. Stało się to konieczne, ponieważ akt ten nie został poprawnie notyfikowany do Unii Europejskiej. Zagraniczni bukmacherzy uznali ustawę za tzw. martwe prawo i kierowali swoją ofertę bezpośrednio do graczy z Polski, choć nie mieli polskiej licencji.

Nowelizacja ustawy hazardowej

Nowelizacją ustawy hazardowej od 2016 roku zajmował się rząd Prawa i Sprawiedliwości, a efektem tych prac było dwuetapowe wprowadzenie nowego prawa. Od 1 kwietnia 2017 roku pojawił się prawomocny zakaz korzystania przez polskich graczy z oferty bukmacherów nieposiadających polskiej licencji. Zliberalizowano jednocześnie przepisy dotyczące reklamowania zakładów bukmacherskich legalnych firm.

Od 1 lipca 2017 roku wprowadzono restrykcje dla bukmacherów i typerów, blokadę domen firm hazardowych niezgodnych z ustawą, czyli rejestr domen zakazanych. Pojawiła się też blokada metod płatności do bukmacherów niemających polskiej licencji na prowadzenie takiej działalności.

Wszystko to zmieniło diametralnie układ sił na polskim rynku bukmacherskim. Zyskali legalni bukmacherzy, którzy mają dziś mniejszą konkurencję w branży.

Tylko 7 legalnych bukmacherów

Legalnie działający bukmacher musi mieć obowiązkowo licencję Ministra Finansów. Takich firm w Polsce jest obecnie 7. Wśród nich jest między innymi bukmacher LvBet. Oferuje bonus bez depozytu 20 zł za rejestrację oraz bonus z mnożnikiem kursu x100 do 1000 zł. Ogłasza okresowo wiele promocji kierowanych do stałych graczy. Można w nim „ustrzelić” atrakcyjne okazje na zakłady.

W świetle obowiązującego prawa typowanie zakładów bukmacherskich u bukmacherów spoza listy siedmiu podmiotów z licencją MF jest nielegalne. Granie u nich jest ryzykowne, ponieważ gracz może zostać ukarany karą grzywny. W wyniku zmian w prawie w Polsce z naszego kraju zmuszonych było wycofać się wielu bukmacherów, którzy byli bardzo popularni wśród graczy. Licencji MF nie mają między innymi bet365 czy Betsafe. Gra u nich i tak byłaby niemożliwa, ponieważ ich strony znalazły się w rejestrze domen zakazanych, a właściwie w „Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE