Aparat wspierany sztuczną inteligencją
Sztuczna inteligencja (AI, z ang. Artificial Intelligence) jest obecnie bardzo intensywnie rozwijana i coraz powszechniej wykorzystywana. Nie dziwi zatem, że trafiła również do nowoczesnych smartfonów, m.in. tych od firm Huawei, Xiaomi i OPPO. Rozwiązane to, opierające się na uczeniu maszynowym i sztucznych sieciach neuronowych, znajduje zastosowanie przede wszystkim w smartfonowych aparatach fotograficznych.Algorytmy sztucznej inteligencji mogą wspomagać robienie pięknych fotografii na różne sposoby, np. poprzez:
- Usuwanie ze zdjęć niepożądanych elementów, takich jak refleksy, mgła czy nawet przechodnie, którzy przypadkiem znaleźli się w kadrze,
- Efektywniejszą stabilizację obrazu, polegającą na inteligentnym rozpoznawaniu i korygowaniu drgań, które mogłyby obniżyć jakość ujęcia lub nagrania,
- Identyfikację znajdujących się w kadrze scen i obiektów, a następie automatyczny dobór najlepszego trybu fotografowania. W ten sposób można uzyskać optymalny efekt jeśli chodzi o kontrast, ostrość, nasycenie kolorów, jasność itd.
- Wybór najlepszego zdjęcia z serii ujęć.
Funkcjonalny wygląd
Producenci smartfonów stale prześcigają się w innowacjach związanych z wyglądem i budową ich produktów. Telefony są coraz smuklejsze, dzięki czemu można je bez problemu przenosić w kieszeni lub torebce. Zauważalnym trendem jest również maksymalne zawężanie obramowania wokół ekranu – w najnowszych smartfonach wyświetlacze zajmują już często całą powierzchnię przedniej strony urządzenia. Wśród ciekawych nowości można wymienić także zakrzywione ekrany, zapewniające smartfonom unikalny wygląd oraz wysoką jakość grafiki.Mówiąc o budowie i wyglądzie smartfonów, warto zauważyć również, że najnowsze modele są coraz lżejsze. Podobną tendencję możemy zaobserwować w przypadku laptopów i tabletów. Tego typu zmiany mają na celu sprawienie, że codzienna obsługa oraz przenoszenie urządzeń stanie się jeszcze prostsza i wygodniejsza.
Szybkie ładowanie
Jedną z kwestii, na które posiadacze smartfonów skarżą się obecnie najczęściej, jest konieczność ładowania telefonów niekiedy nawet co kilka godzin. Jest to dość uciążliwe i niekiedy również problematyczne. Zajmuje ono bowiem sporo czasu, którego zwykle brakuje żyjącym w ciągłym biegu użytkownikom. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest funkcja superszybkiego ładowania jak SuperVOOC albo QuickCharge, która pozwala na znaczne skrócenie ładowania smartfonu – w przypadku telefonów OPPO pełne naładowanie zajmuje bowiem jedynie 20 minut.Szybkie ładowanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu zmiennego napięcia. Do poziomu 60% bateria w telefonie jest ładowana bardzo szybko za pomocą prądu o napięciu wysokim, które to zmniejsza się dopiero na czas doładowania ostatnich 40%. Jest to technologia niezwykle przydatna, a przy tym całkowicie bezpieczna dla smartfonu i baterii.
Powyższe rozwiązania jeszcze kilka lat temu były zupełnie nie do pomyślenia. Kto wie, co będą potrafiły nasze smartfony w niedalekiej przyszłości?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.