Naturalne "wady" drewna wracają do łask

Opublikowano:
Autor:

Naturalne "wady" drewna wracają do łask - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Ponieważ drewno jest produktem pochodzenia naturalnego, powstającym w wyniku wzrostu drzew przez wiele kolejnych lat i narażenia na zmienne warunki atmosferyczne i pogodowe (jak np. silny wiatr) oraz inne czynniki, w pozyskanym materiale siłą rzeczy pojawiają się różnego rodzaju defekty i nieregularności.

Wiele z nich to bezdyskusyjne wady drewna, które dyskwalifikują je jako surowiec nadający się do wykorzystania w budownictwie czy rzemiośle – dobrym przykładem jest choćby zgnilizna miękka.

Warto jednak pamiętać, iż w zależności od docelowego przeznaczenia drewna niektóre powszechnie występujące nieregularności w jego strukturze czy wyglądzie są cechami wręcz pożądanymi. Doskonale to widać w branży parkieciarskiej, w której od pewnego czasu obserwuje się trend do coraz chętniejszego wykorzystywania drewna o wyglądzie dalece odmiennym od tego, co zwykło się powszechnie uważać za „modelowy”.

Naturalne cechy drewna

Występujące w naturalnym drewnie defekty i nieregularności bywają przez wiele osób traktowane jako wady, których obecność należałoby wyeliminować, aby uzyskać materiał jednorodny pod względem estetycznym oraz mechanicznym. O ile jednak takie podejście jest rozsądne w przypadku tarcicy przeznaczonej do wykorzystania w budownictwie i konstrukcjach, gdzie wytrzymałość oraz odporność na odkształcenia odgrywa kluczową rolę, o tyle w branży parkieciarskiej czy np. meblarskiej sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej – tu cechy charakterystyczne drewna wysuwają się na plan pierwszy.

O krótki komentarz w tej kwestii poprosiliśmy specjalistów zajmujących się obróbką drewna w polskiej firmie Kaczkan, która od ponad 30 lat produkuje i dostarcza na rynek parkiety oraz podłogi drewniane najwyższej jakości. Według nich do właściwości, które niesłusznie uważa się za wady drewna, należy zaliczyć poniższe cechy:

Sęki w drewnie

Występowanie sęków to naturalna cecha drewna, której nie da się w żaden sposób wyeliminować. Co istotne, pojawiają się one w każdym gatunku drewna, także w tych szlachetnych, jak np. dębina. Z perspektywy producentów podłóg sęki należą do tej kategorii cech, które można z powodzeniem wykorzystać w celu ułożenia parkietu o unikalnym, jedynym w swoim rodzaju wzorze.

Dla przykładu drewno dębowe, wykorzystywane przez markę Kaczkan, charakteryzuje się obecnością licznych, drobnych zdrowych sęków przy jednoczesnym występowaniu niewielkiej liczby sęków zepsutych. Umiejętna obróbka drewna (szlifowanie, olejowanie) podkreśli naturalny, nieregularny wzór, tworzony przez nie na podłodze.

Występowanie różnic w kolorze drewna tego samego gatunku

Każde drzewo jest inne, tak więc nie można zakładać, iż wszystkie będą posiadać dokładnie ten sam odcień i kolor pozyskanego z nich materiału, nawet jeśli to ten sam gatunek. Barwa drewna w największym stopniu zależy od składu oraz typu gleby, na której drzewo rośnie, a także od wpływu czynników atmosferycznych i lokalizacji geograficznej. Lekkie różnice w wybarwieniu desek czy deszczułek parkietu są naturalne, a doświadczonym parkieciarzom daje to możliwość ułożenia podłogi o wyjątkowym charakterze.

Obecność błyszczu

Błyszcz to cecha najbardziej typowa dla drewna dębowego i bukowego, a polega na występowaniu łatwo rozpoznawalnych, jasnych plam, smug czy pasemek na powierzchni deski albo klepki parkietowej. Pojawienie się błyszczu wynika z przecięcia drewna przez promienie rdzeniowe, a sam rysunek tworzony przez nie na drewnie jest nieregularny i niezwykle charakterystyczny. Specjaliści marki Kaczkan podkreślają, że występowanie błyszczu w drewnie to najlepsza gwarancja jego autentyczności i naturalnego pochodzenia.

Zaburzenia w układzie włókien

W drzewach, które są narażone na silne wiatry lub rosną w specyficznych warunkach oświetleniowych, może dojść do różnego rodzaju zaburzeń w układzie włókien drzewnych. Najpowszechniej występuje skręt włókien, nieco pogarszający właściwości mechaniczne drewna, ale za to wydatnie poprawiający jego walory estetyczne. Z tego względu wszelkiego rodzaju zaburzenia i nieregularności w układzie włókien są pożądane w drewnie wykorzystywanym w parkieciarstwie czy meblarstwie.

Naturalne piękno drewnianej podłogi

Trend powrotu do natury pojawił się jako odpowiedź na specyfikę naszych czasów. Dzięki temu, że drewno jest materiałem, na którego wygląd człowiek nie ma praktycznie żadnego wpływu, możemy przy jego wykorzystaniu tworzyć naprawdę wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju podłogi w naszych domach i mieszkaniach – tak samo niepowtarzalne, jak niepowtarzalna jest natura.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE