Wiele z nich to bezdyskusyjne wady drewna, które dyskwalifikują je jako surowiec nadający się do wykorzystania w budownictwie czy rzemiośle – dobrym przykładem jest choćby zgnilizna miękka.
Warto jednak pamiętać, iż w zależności od docelowego przeznaczenia drewna niektóre powszechnie występujące nieregularności w jego strukturze czy wyglądzie są cechami wręcz pożądanymi. Doskonale to widać w branży parkieciarskiej, w której od pewnego czasu obserwuje się trend do coraz chętniejszego wykorzystywania drewna o wyglądzie dalece odmiennym od tego, co zwykło się powszechnie uważać za „modelowy”.
Naturalne cechy drewna
Występujące w naturalnym drewnie defekty i nieregularności bywają przez wiele osób traktowane jako wady, których obecność należałoby wyeliminować, aby uzyskać materiał jednorodny pod względem estetycznym oraz mechanicznym. O ile jednak takie podejście jest rozsądne w przypadku tarcicy przeznaczonej do wykorzystania w budownictwie i konstrukcjach, gdzie wytrzymałość oraz odporność na odkształcenia odgrywa kluczową rolę, o tyle w branży parkieciarskiej czy np. meblarskiej sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej – tu cechy charakterystyczne drewna wysuwają się na plan pierwszy.O krótki komentarz w tej kwestii poprosiliśmy specjalistów zajmujących się obróbką drewna w polskiej firmie Kaczkan, która od ponad 30 lat produkuje i dostarcza na rynek parkiety oraz podłogi drewniane najwyższej jakości. Według nich do właściwości, które niesłusznie uważa się za wady drewna, należy zaliczyć poniższe cechy:
Sęki w drewnie
Występowanie sęków to naturalna cecha drewna, której nie da się w żaden sposób wyeliminować. Co istotne, pojawiają się one w każdym gatunku drewna, także w tych szlachetnych, jak np. dębina. Z perspektywy producentów podłóg sęki należą do tej kategorii cech, które można z powodzeniem wykorzystać w celu ułożenia parkietu o unikalnym, jedynym w swoim rodzaju wzorze.Dla przykładu drewno dębowe, wykorzystywane przez markę Kaczkan, charakteryzuje się obecnością licznych, drobnych zdrowych sęków przy jednoczesnym występowaniu niewielkiej liczby sęków zepsutych. Umiejętna obróbka drewna (szlifowanie, olejowanie) podkreśli naturalny, nieregularny wzór, tworzony przez nie na podłodze.