Przygotowania – wygląd auta to nie wszystko
Pierwszym krokiem podczas zakupu używanego samochodu jest oczywiście wybór odpowiedniego modelu. Wielu kierowców, szczególnie tych początkujących, kieruje się przy tym wyglądem – w końcu samochód musi się podobać. Po wytypowaniu modeli, które spełniają nasze oczekiwania w kwestii użyteczności i wyglądu, należy poznać ich słabe punkty – niektóre modele mają swoje typowe awarie, które są niemal pewne. Zapoznanie się z opiniami użytkowników i raportami usterek dla danego auta podpowie również, na co zwrócić uwagę podczas oględzin.Przed ostateczną decyzją, warto poznać ceny podstawowych części eksploatacyjnych jak m.in. klocki hamulcowe, tarcze czy amortyzatory. Dobrze jest zatem wejść na sklep internetowy Deler i porównać koszty zakupu podstawowych podzespołów układu hamulcowego czy zawieszenia dla wcześniej wytypowanych modeli. Orientując się w cenach części zamiennych, zyskujemy także przewagę przy negocjowaniu ceny kupna samochodu. Przykładowo, jeżeli podczas oględzin okaże się, że w niedługim czasie należy wymienić amortyzatory, będziemy wiedzieć, ile powinien opuścić sprzedawca, aby nasz budżet na zakup auta nie został przekroczony.
Należy pamiętać również, że rzeczy takie jak olej i filtry należy bezwzględnie wymienić wkrótce po zakupie. Patrząc na ofertę dostępną na https://deler.pl/c/filtr/filtr-olejowy widać, że taki filtr oleju wcale nie jest dużym kosztem. Dlatego nie warto pomijać tej ważnej kwestii, gdyż może ochronić nas przed dużo poważniejszymi wydatkami.
Oględziny – kopnięcie w oponę nie wystarczy
Kopnięcie w oponę jest powszechną praktyką stosowaną podczas oględzin auta, ale w zasadzie nie odpowiada na żadne pytanie dotyczące stanu pojazdu. No, chyba że po kopnięciu auto się rozleci. Dlatego do oględzin należy podchodzić spokojnie i bez pośpiechu. Po przygotowaniu się i umówieniu spotkania ze sprzedawcą należy być gotowym na cały wachlarz sztuczek.Warto zabrać ze sobą osobę bardziej doświadczoną. Rozsądnie jest również sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej. Diagności jednak kosztują swoje, dlatego nie ma sensu zabierać do nich każdego oglądanego auta, a jedynie egzemplarze, których zakup bierzemy pod uwagę bardzo poważnie. Oczywiście podczas oględzin należy mierzyć siły na zamiary. Nie należy oczekiwać stanu salonowego w aucie używanym, a tanie auto za kilka tysięcy niemal na pewno będzie wymagało rychłej wymiany niektórych rzeczy.
Podczas oględzin auta należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na elementy wskazane przez innych użytkowników tego modelu jako potencjalne źródło problemu. Nie należy jednak zapominać o tym, że każdy samochód przeszedł całkowicie inną drogę. Dobrze jest zatem wykupić wcześniej raport, który pozwoli poznać historię pojazdu. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na elementy niezbędne do jazdy jak m.in. praca wycieraczek i spryskiwaczy, czy światła. Brak któregoś ze świateł może być efektem spalonej żarówki, ale może wynikać także z bardziej złożonych problemów.
Umowy i formalności niezbędne, aby stać się posiadaczem auta używanego
Gdy znajdziemy już samochód, który spełnia nasze oczekiwania, należy zwrócić uwagę na jego dokumentację. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy numer VIN widoczny na pojeździe zgadza się z tym, który jest wpisany w dokumentach. Do zarejestrowania pojazdu konieczna jest także ciągłość umów. Poważne oszustwa zdarzają się sporadycznie, co nie znaczy, że nie ma ich wcale.Jeżeli ciągłość umów pozostaje zachowana, ale na żadnym z dokumentów nie ma nazwiska sprzedającego – np. podsuwa nam umowę z danymi poprzedniego właściciela i miejscem na wpisanie naszych danych – nie należy jej podpisywać. W przypadku problemów z pojazdem lub co gorsza, jeżeli okaże się on kradziony, to trudno będzie udowodnić udział sprzedawcy. Jeżeli kupujemy samochód na fakturę VAT lub VAT marża, należy upewnić się, że kwestie zapłaty VAT-u są uregulowane.
Przed rejestracją samochodu o wartości powyżej 1000 zł kupionego na umowę kupna-sprzedaży, należy pamiętać o opłaceniu podatku PCC. Przepisy wymagają, aby samochód zarejestrować w ciągu 30 dni od jego zakupu. Po wizycie w wydziale komunikacji pozostaje cieszyć się samochodem i dbać o jego sprawność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.