Reklama

Obróbka drewna dla początkujących - podstawowe informacje

Opublikowano:
Autor:

Obróbka drewna dla początkujących - podstawowe informacje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Interesuje Was obróbka drewna dla początkujących? Świetnie trafiliście! W poniższym artykule zamieszczamy podstawowe informacje na ten temat. Drewno jest niezwykle plastycznym materiałem, który możemy używać w przeróżnych celach. Obróbka drewna dla początkujących nie jest więc zbyt trudna, a doświadczenie w tym procesie można zdobyć bardzo szybko. Im więcej obrobimy drewna, tym lepiej będziemy posługiwać się konkretnymi maszynami i specjalistycznymi urządzeniami. Zapraszamy do lektury!

Odpowiedni projekt

Każda obróbka drewna powinna być poprzedzona jak najbardziej dokładnym projektem, dzięki któremu będziemy mogli precyzyjnie i sprawnie przejść przez cały proces. Wyznaczanie linii, które oznaczać będą punkty cięcia, wiercenia, toczenia itd. to proces trasowania. Rysunek traserski znacznie pomaga w zaplanowaniu obróbki drewna. Wszystkie oznaczenia należy wykonywać w pełnym skupieniu i bardzo powoli, ponieważ nawet minimalne różnice w długości czy szerokości mogą później mocno rzutować na efekty pracy. Do trasowania należy użyć specjalnych narzędzi, które pozwolą na precyzyjne wyznaczenie linii. Są to kątowniki prostokątne, nastawne, cyrkle, płyty traserkie, czy też wysokościomierze suwmiarkowe.

Toczenie drewna

Obróbka drewna dla początkujących może wyglądać bardzo różnie. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać poprzez toczenie drewna, do którego potrzebować będziemy specjalnej tokarki do drewna. Dzięki niej będziemy mogli nadać obrabianemu przedmiotowi wyszukany kształt bryły obrotowej. Początkowo proces ten może być nieco trudny dla domowego majsterkowicza, jednak można się w nim bardzo szybko wprawić. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i pracować możliwie jak najdokładniej. Nawet najmniejszy ruch może znacząco zniekształcić obrabiany przedmiot. Tokarka do drewna wprawia w ruch obrotowy drewniany element, który w ten sposób z łatwością ulega skrawaniu za pomocą noży tokarskich. Dzięki tej maszynie możemy stworzyć idealnie kuliste gałki do drzwi, misternie obrobione figury szachowe, piękne nogi do mebli itp.

https://jptech-maszyny.pl/szczotkarki-do-drewna

Wiercenie w drewnie

O ile wiercenie wąskich otworów w drewnie nie jest zbyt skomplikowane, to szerokie wiercenie elementów może już przynieść pewne problemy. Zwraca się uwagę na fakt, że wiercenie powyżej 12 mm średnicy jest trudne ze względu na to, że drewno stawia mocny opór. Wiertło może zakleszczyć się w materiale, a nawet spowodować jego pęknięcie. Do średnicy otworu należy dopasować wiertła - do bardzo szerokich otworów (do 45 mm) stosuje się specjalne wiertła frezowe.

Polerowanie drewna

Po każdej obróbce drewna należy zabezpieczyć dany przedmiot przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Polerowanie drewna wykonuje się zarówno po to, aby uchronić obrabiany przedmiot przed wilgocią, ale także w celu wygładzenia powierzchni, które później pokryjemy odpowiednim środkiem. Dzięki polerowaniu uzyskamy piękny efekt blasku. Wyrównana powierzchnia jest również prostsza do umycia. Pamiętajmy, że przy polerowaniu drewna należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać sprzęt do konkretnej powierzchni, polerować równolegle do włókien drewna oraz dokładnie wyczyścić powierzchnię przed przejściem do polerowania.

Oczyszczanie drewnianych przedmiotów

Nie zawsze mamy do dyspozycji surowe drewno. Bardzo często za nasz cel upatrujemy sobie odnowienie starych drewnianych powierzchni, czy ich przerobienie. Niezwykle przydatną maszyną, którą możemy wykorzystać do tego procesu jest szczotkarka do drewna (https://jptech-maszyny.pl/szczotkarki-do-drewna), dzięki której możemy idealnie wyczyścić dany przedmiot i przygotować go do dalszej obróbki. Szczotkarki do drewna są już profesjonalnymi urządzeniami, które spotkać można w profesjonalnych zakładach.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny, a obrabiane przedmioty przyniosą Wam wielką satysfakcję. Powodzenia!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE