Reklama

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Co warto o nich wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Co warto o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wśród oczyszczaczy powietrza znajduje się wiele modeli wyposażonych w funkcję jonizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że rozpoczyna się sezon smogowy, warto poznać bliżej tę technologię i zastanowić się, czy zakup wykorzystującego ją urządzenia to dobry pomysł.

Jak działa jonizator?

Wyróżnia się dwa rodzaje jonizatorów powietrza: ostrzowe i plazmowe. Te pierwsze działają pod wpływem wysokiego napięcia i są w stanie w krótkim czasie wytworzyć duże ilości jonów lekkich, czyli takich, które od razu rozładowują się na napotkanych przeszkodach. Jonizatory plazmowe, zwane również termoemisyjnymi, działają na zasadzie tworzenia elektronów na rozgrzanej powierzchni metalu. Powstają w ten sposób jony bardzo podobne do tych występujących w środowisku naturalnym. Na zewnątrz wydostają się przy pomocy mikrocząsteczek wody, dlatego są cięższe, a co za tym idzie trwalsze. W jonizator ostrzowy wyposażone są między innymi niektóre oczyszczacze powietrza Fellowes AeraMax, natomiast jonizację plazmową wykorzystują urządzenia marki Sharp i Klarta.

Wpływ jonizatora na organizm człowieka

Skutkiem ubocznym pracy urządzeń elektrycznych, takich jak komputery, telewizory czy lodówki, jest produkcja jonów dodatnich. W rezultacie dochodzi do zaburzenia równowagi anionowo-kationowej, co negatywnie wpływa na organizm człowieka, prowadząc do osłabienia, bólów głowy i apatii. Wprawdzie jak na razie nie przeprowadzono badań naukowych, które z całą pewnością potwierdzałyby tę tezę, ale faktem jest, iż jony ujemne po połączeniu z cząsteczkami zanieczyszczeń takich jak bakterie, wirusy, zarodniki pleśni czy roztocza kurzu, ułatwiają ich usunięcie. Obecność jonizatora ma zatem wpływ na ostateczny efekt filtracji i jest szczególnie pożądana w przypadku osób o słabej odporności oraz alergików.

Czy jonizacja jest bezpieczna?

Oczyszczacze z jonizatorami powietrza mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy zwracają uwagę na fakt, że skutkiem ubocznym jonizacji jest wytwarzanie szkodliwego dla zdrowia ozonu. Istotnie, podczas emisji jonów ujemnych – zwłaszcza przez jonizator ostrzowy – może dojść do uwolnienia tritlenu, ale w bardzo małej ilości. Urządzenia dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej przechodzą odpowiednie testy, których celem jest sprawdzenie czy poziom ozonu nie przekracza dopuszczalnej normy 0.05 ppm. Można zatem mieć pewność, że jonizator nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Najlepsze oczyszczacze powietrza z jonizatorami

Ze względu na większe bezpieczeństwo jonizatorów plazmowych oraz wyższą trwałość emitowanych przez nie jonów, zalecamy wybór oczyszczaczy powietrza opartych właśnie na tej technologii jonizacji. Jednym z najtańszych urządzeń wyposażonych w jonizator plazmowy jest Klarta Forste 2, którą można kupić już za 699 zł. Oczyszczacz ten wyróżnia się pod względem estetycznym, gdyż jest dostępny aż w pięciu kolorach: czarnym, białym, złotym, srebrnym i różowym. Biorąc pod uwagę jego CADR, sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 34,62 m². Oprócz jonizacji Klarta Forste 2 wykorzystuje filtr wstępny, węglowy oraz HEPA.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-930EUW

Ten sam zestaw filtrów znajduje się w oczyszczaczu Sharp KC-930EUW, który można polecić osobom poszukującym niedrogiego oczyszczacza połączonego z nawilżaczem, odpowiedniego do pokoju o wielkości maksymalnie 22,5 m². Urządzenie ma zbiornik na wodę o pojemności 2,1 l, a jego wydajność nawilżania sięga 350 ml/h.

W przypadku dużego pomieszczenia jedną z najlepszych propozycji jest Sharp KC-A60EUW. To kolejny oczyszczacz z nawilżaczem, wykorzystujący filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. Zapewnia wysoką skuteczność przy powierzchni nawet 49,5 m².

Jeżeli urządzenie ma wyłącznie oczyszczać powietrze w większym pokoju, to warto zwrócić uwagę na model Klarta Stor, którego wydajność sięga oczyszczania aż 580 m³/h. Sprzęt dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, złotym i białym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE