Gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania, zazwyczaj rozpoczyna się trudno walka na argumenty pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto pamiętać, że odmowa wypłaty odszkodowania to nie jest decyzja ostateczna. Przede wszystkim należy sprawdzić, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania OC!
Odmowa wypłaty odszkodowania odwołanie wzór działań
Pamiętaj, że najpierw powinieneś rozmawiać z zakładem ubezpieczeniowym. Firma, która jest wystawcą Twojej polisy, podejmuje decyzję na podstawie posiadanych dokumentów z zdarzenia drogowego, dlatego też bardzo istotnym jest, aby wnikliwie przeanalizować, skąd wzięła się odmowa wypłaty rekompensaty. Eksperci Beesafe wyjaśniają, że warto skontaktować się z ubezpieczycielem i załączyć informacje (zdjęcia, nagrania z monitoringu lub zeznania kolejnych świadków), które pozwolą na zmianę decyzji.
Najbardziej typową sytuacją, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty, jest moment, gdy tylko z jeden z pojazdów uległ uszkodzeniu. Ubezpieczyciele bardzo boją się w takich chwilach wyłudzeń pieniędzy. Często zdarza się bowiem, że dwóch kierowców spisuje oświadczenie wspólne i zgodne, ale ślady uszkodzeń znajdują się tylko na jednym pojeździe. Podobnie dzieje się, gdy uszkodzenia pojawiające się w opisie zdarzenia w dokumentacji, nie odpowiadają temu, jak zniszczony powinien być pojazd po takim wypadku czy kolizji. To kolejny bardzo typowy przykład, w jaki sposób klienci firm ubezpieczeniowych usiłują przechytrzyć wystawców polis. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://beesafe.pl/porady/wyludzenie-odszkodowania-oc/.
Aby uniknąć tego rodzaju podejrzeń, najlepiej jest wezwać jednak policję. Odpowiednia notatka z miejsca kolizji może okazać się kluczowa, a poszukiwanie świadków po dłuższym czasie od zdarzenia drogowego, może okazać się bezskuteczne. Warto również zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia i sprawdzić, czy pobliskim monitoring nie nagrał momentu kolizji. Tego rodzaju dokumentacja chroni właściciela pojazdu przed oskarżeniami o wyłudzenie. Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pomimo podpisanego (zgodnie i wspólnie) oświadczenia ze sprawcą wypadku w późniejszym czasie zmienia on zdanie. Tak, ma on do tego prawo. Wówczas niestety zakład ubezpieczeniowy nie wypłaci rekompensaty, a poszkodowany będzie musiał zebrać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą winę drugiego kierowcy pojazdu.
Odmowa wypłaty odszkodowania odwołanie - jak to działa?
Najbardziej skuteczną metodą odwołania się od decyzji ubezpieczyciela jest zatrudnienie własnego rzeczoznawcy, który na podstawie stanu technicznego pojazdu oraz opisów zdarzeń wystawi swoją opinię, dotyczącą zdarzenia drogowego. Tu jednak należy pamiętać, że opinia tego rodzaju eksperta jest odpłatna i jej koszt ponosi właściciel pojazdu. Z takim dokumentem należy przygotować reklamację i przekazać ją zakładowi ubezpieczeń.
Jeżeli kierowca złoży odwołanie i nie zostanie ono pozytywnie rozpatrzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, może skorzystać ze wsparcia Rzecznika Finansowego. Pomoc tej instytucji jest nieodpłatna, a więcej na temat Rzecznika Finansowego przeczytasz na stronie https://beesafe.pl/porady/rzecznik-finansowy-rzecznik-ubezpieczonych/. Jeżeli interwencja Rzecznika Finansowego nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, właścicielowi pojazdu niestety nie pozostaje nic innego, jak wystąpienie na drogę sądową. Koszty procesów sądowych są jednak wysokie, a czas trwania ustaleń długi, dlatego też warto skonsultować się z prawnikiem, czy dalsze procedowanie ma jakikolwiek sens i jest opłacalne.