Jakie są typy okien PCV?
Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów okien PCV, umożliwiających dopasowanie do praktycznie każdego typu budynku. Najpopularniejsze z nich to:
- Okna PCV standardowe – najpopularniejsze modele wybierane do domów jednorodzinnych, mieszkań i biur. Cechują się wysoką energooszczędnością i dobrą izolacją akustyczną.
- Okna PCV balkonowe – to duże skrzydła umożliwiające wyjście na balkon czy taras. Duże przeszklenia wpuszczają więcej światła i otwierają przestrzeń.
- Okna PCV przesuwne – często spotykane w nowoczesnych budynkach, gdzie łączona jest przestrzeń z minimalizmem. Systemy przesuwne nie zajmują miejsca podczas otwierania przejścia.
- Okna PCV o podwyższonej izolacji akustycznej – to rozwiązanie dla osób mieszkających w ruchliwych częściach miasta lub sąsiedztwie innych źródeł hałasu. Bardziej niż standardowe okna plastikowe redukują hałasy z zewnątrz.
- Okna energooszczędne – pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania dzięki zastosowaniu dodatkowej izolacji termicznej.
Okna PCV a okna aluminiowe
Wiele osób stojących przed wyborem nowych okien rozważa inwestycję w okna aluminiowe. Poniżej dowiesz się co różni okna plastikowe od okien aluminiowych.
- Koszt – cena okien plastikowych jest zazwyczaj niższa od ceny okien aluminiowych. Wykorzystywana technologia i materiały w oknach aluminiowych wymagają większych nakładów finansowych.
- Izolacja termiczna – okna PCV zapewniają lepszą izolację termiczną niż te wykonane z aluminium. Są dzięki temu rozwiązaniem bardziej energooszczędnym.
- Wytrzymałość – tutaj przewagę mają okna wykonane wykonane z aluminium. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają trwałość przez dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że okna PCV łatwo ulegają zużyciu.
- Estetyka – niektórzy mogą uznać okna aluminiowe za bardziej estetyczne. Minimalistyczne, cienkie profile mają wizualną przewagę nad oknami PCV, jednak ostatecznie jest to kwestia indywidualna.
Kiedy najlepiej montować okna PCV?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby montować okna PCV przez cały rok. Przyjmuje się jednak, że najlepszym okresem na wstawienie okien plastikowych to wiosna i jesień. Bierze się pod uwagę poniższe czynniki:
- Optymalne warunki pogodowe – wiosną i jesienią pogoda jest bardziej stabilna a temperatura umiarkowana. Skrajne zmiany temperatur nie są tak dokuczliwe, a mniejsza szansa opadów ogranicza ryzyko przedłużenia się prac montażowych.
- Efektywność energetyczna – inwestycja w montaż okien jesienią może być szybciej odczuwalna dzięki oszczędności na ogrzewaniu zimą.
- Przystępne terminy – lato to najbardziej pracowity czas dla firm zajmujących się stolarką otworową. Wybranie wiosny lub jesieni może skrócić czas oczekiwania na realizację zamówienia.