Reklama

Parking, który znajdzie się sam.

Opublikowano:
Autor:

Parking, który znajdzie się sam. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Śmiało można powiedzieć, że niemal z każdym dniem zwiększa się ilość samochodów na polskich drogach. Ludzie cenią sobie wygodę i niezależność związaną z posiadaniem własnego środka transportu. Niestety, ze wzrostem liczby aut, poza korzyściami, rośnie też liczba problemów. Jednym z nich jest brak miejsc parkingowych. Każdy kierowca wie o czym mowa. Parkowanie w dużych miastach często jest nie lada wyzwaniem. Znalezienie miejsca parkingowego po wielu minutach poszukiwań dla wielu jest dużym sukcesem. Niestety zatłoczone parkingi to miejsce gdzie łatwo chociażby o tak zwaną „parkingówkę”. Pojawiła się idea, aby ograniczyć czas i marnowane na szukanie parkingu paliwo. Ma w tym pomóc tworzenie tak zwanych „inteligentnych parkingów.

Inteligentny parking – co to takiego?

Inteligentne parkingi to miejsca, które mają pomóc wyeliminować wszystkie problemy związane ze wzrostem liczby aut na drogach. Są one wyposażone w specjalne systemy i czujniki ułatwiające parkowanie, czy dużą ilość kamer, chroniących bezpieczeństwa samochodu. Systemy te mają też informować kierowców, gdzie znajdą wolne miejsce oraz gdzie mogą ich czekać jakieś utrudnienia czy niebezpieczeństwa. Parkingi te mają pomóc odkorkować miasto, ograniczyć emisję spalin przez pojazdy krążące po mieśćie w poszukiwaniu parkingu, czy zwiększyć bezpieczeństwo na miejskich drogach.

Jak to działa?

Pilotażowe systemy parkingowe opierają się na niczym innym jak na aplikacji na smartfonie. To jakże popularne rozwiązanie w tym przypadku przekazuje nam informację o wolnych miejscach parkingowych w lokalizacji jaka nas interesuje. Aplikacja posiada możliwość filtrowania miejsc ze względu na wielkość stanowisk, rodzaj parkingu czy okolicę, byśmy w ten sposób znaleźli miejsce, którego szukamy. Ponadto system analizuje całe otoczenie auta i informuje nas o wszelkich niepożądanych sytuacjach, takich jak stłuczka czy próba otwarcia samochodu.

Małe miasteczko prekursorem pomysłu.

Pomysł ten, mimo, że jest bardzo młody, już zdobywa sprzymierzeńców w naszym kraju. W 2017 roku inteligentny parking powstał w małym, kilkutysięcznym miasteczku, nieopodal Gdańska. Władze Pelplina, bo o nim mowa, w ramach projektu przygotowały kilkanaście miejsc parkingowych opatrzonych kamerami. Aplikacja do parkingu docelowo ma informować o stłuczkach i próbach kradzieży, jednak na razie tylko informuje o dostępnych miejscach.

Miasta, które chcą aby można je było nazwać „smart” z pewnością powinny pomyśleć o zaprojektowaniu inteligentnych parkingów. Pomysł ten niewątpliwie pomoże w rozwiązaniu problemów z brakiem miejsc parkingowych, poprawi wygodę i bezpieczeństwo na miejskich ulicach.

Interesuje Cię miasto przyszłości? Sprawdź blog gdzie poruszane są te i inne ciekawostki. https://dariuszstasik.com/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE