Kluczowa decyzja rady miasta
W czasie obrad prezydent Mariusz Sikora przedstawił dokonania samorządu w 2025 roku.
- W minionym roku dochody Miasta zostały zrealizowane w kwocie ponad 339 mln zł tj. w 96,4 proc. Dochody bieżące stanowiące najważniejsze źródła finansowania osiągnięto w kwocie ponad 315 mln zł i w porównaniu do roku 2024 r., gdzie kwota dochodów wyniosła 284 mln stanowiło, to wzrost o 31 mln zł. Był to duży wzrost o ponad 10 proc. Dochody majątkowe stanowiły ponad 23 mln zł. i obejmowały przede wszystkim dotacje ze środków zewnętrznych jakie wpłynęły do budżetu na finansowanie zadań inwestycyjnych. Wydatki Miasta wykonano w kwocie 353 mln zł tj. w 93 proc. z tego wydatki inwestycyjne w kwocie 41 mln zł. Dobre wykonanie dochodów przy racjonalnej gospodarce wydatkami bieżącymi dało efekt w postaci zmniejszenia planowanego deficytu z kwoty 26 mln zł do kwoty 14 mln zł tj. zmniejszenie deficytu o 12 mln zł - wyjaśniał Mariusz Sikora, Prezydent Kutna.
Jak przypomina ratusz, w 2025 roku zrealizowanych zostało wiele inwestycji w obszarze budowy i modernizacji dróg i chodników. Zakres realizowanych zadań obejmował modernizację ulic: Skłodowskiej–Curie, Wyszyńskiego, Szpitalnej, Holenderskiej Staszica, oraz Wajdy i Słowackiego.
Przeprowadzono modernizację skrzyżowania ulic Kasztanowej i Północnej z zainstalowaniem oczekiwanej sygnalizacji świetlnej. Realizowano budowy ulic: Kosmonautów, Kolumba, Komuny Paryskiej oraz Żniwnej. Wszystkie te zadania są już zakończone i oddane do użytkowania.
- Ubiegły rok to również oddanie do użytku 36 mieszkań w dwóch blokach przy ul. Siemiradzkiego. W roku 2025 podjęto intensywne działania celem pozyskania dofinansowania z Banku BGK na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Kochanowskiego oraz na modernizację zasobów mieszkaniowych przy ul. Sienkiewicza. Działania zakończyły się sukcesem. Miasto pozyskało dofinansowania i obecnie rozpoczynają się procedury przetargowe - dodał Mariusz Sikora.
Na na wydają najwięcej pieniędzy?
Magistrat dodaje, że w ubiegłym roku kontynuowana była budowa nowego żłobka Miejskiego dla 58 dzieci - prace zostały już zakończone i obecnie trwa nabór. W roku ubiegłym podpisano umowę na przebudowę basenu przy Szkole Podstawowej nr 9. Obecnie po przetargu rozpoczęła się realizacja umowy wykonawczej.
Rok 2025 to rok w którym Miasto Kutno po raz kolejny przekazało środki dla Komendy Powiatowej Policji w Kutnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez realizację patroli ponadnormatywnych. Kutnowski Szpital Samorządowy, po raz kolejny otrzymał wsparcie w kwocie 400 tys. zł. tym razem na zakup sterylizatora.
Prezydent podsumował działania podejmowane przez ratusz (fot. UM Kutno)
Cały czas są podejmowane działania w obszarze pozyskiwania środków zewnętrznych. Takim zadaniem jest boisko przy Szkole Podstawowej Nr 7. W ubiegłym roku po wielu latach starań pozyskano teren od skarbu państwa, rozpoczęto projektowanie, a następnie wystąpiono z wnioskiem o dofinansowaniem. Obecnie ratusz ma już pozytywną decyzję przyznającą środki, a po podpisaniu umowy przejdzie do realizacji zadania.
- Od wielu lat miasto najwięcej przeznacza na oświatę i wychowanie to jest ponad 32 proc. wydatków, drugą pozycją w budżecie jest wsparcie rodzin i pomoc społeczna na które miasto przeznacza ok. 19 proc. wydatków. W 2025 roku ruszył obiecany przeze mnie program wsparcia młodych kutnowskich rodzin tj. Różne Wsparcie i Akademia Rodzica.Program opiera się na jednorazowym świadczeniu w wysokości 2.000 zł z tytułu urodzenia dziecka oraz wsparciu młodych rodziców poprzez spotkania z pediatrami, psychologami, oraz innymi specjalistami wspierającymi młode małżeństwa w okresie wychowania dziecięcego - podkreślał Mariusz Sikora.
Urząd miasta podkreśla, że kontynuowany jest rozwój funkcjonalności Kutnowskiej Karty Mieszkańca. Dzięki niej wszyscy mieszkańcy Kutna mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.
- Warto jednak podkreślić, że rok 2025 to nie tylko inwestycje i dobre wskaźniki finansowe. To także wiele działań miękkich, społecznych, kulturalnych i promocyjnych, które budowały pozytywny wizerunek Kutna oraz wzmacniały poczucie lokalnej wspólnoty - przypomina ratusz.
Kutno zostało laureatem Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Łódzkie dla Biznesu” w kategorii „Przedsiębiorczy Samorząd”, co potwierdza, że jest postrzegane jako miasto przyjazne przedsiębiorcom, inwestorom i lokalnemu rozwojowi. W ten klimat wpisuje się również kolejna – III edycja Kutnowskiego Forum Gospodarczego, która odbyła się w październiku minionego roku.
Jak zagłosowali radni?
Dużym sukcesem promocyjnym było również wyróżnienie Muzeum Pałac Saski w plebiscycie „Cuda Polski 2025” National Geographic Traveler. To ważny sygnał, że Kutno coraz mocniej zaznacza swoją obecność na turystycznej i kulturalnej mapie Polski.
- Szczególnie cieszy również to, że odrestaurowany Pałac Saski nie jest wyłącznie pięknym zabytkiem, ale staje się żywą przestrzenią spotkań, edukacji i nowych wydarzeń. Dobrym przykładem były pierwsze edycje Festiwalu Porcelany oraz Święta Czekolady, które pokazały, że to miejsce ma ogromny potencjał do tworzenia atrakcyjnej, rozpoznawalnej oferty kulturalnej i turystycznej. Takie inicjatywy dobrze wpisują się w szersze działania na rzecz budowania marki Kutna jako miasta ciekawego, aktywnego i otwartego - podsumował Mariusz Sikora.
Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania dla prezydenta Kutna. 14 radnych zagłosowało za udzieleniem wotum (radni klubu Porozumienie dla Kutna oraz radni Koalicji Obywatelskiej), siedmiu wstrzymało się od głosu.
Z kolei przy głosowaniu nad absolutorium dla Mariusza Sikory, 14 radnych było za udzieleniem (Porozumienie dla Kutna i radni Koalicji Obywatelskiej), a sześciu radnych zagłosowało przeciw udzieleniu absolutorium.
- Bardzo dziękuję wszystkim radnym, którzy zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium. To dla mnie ważny sygnał i ogromny kredyt zaufania. Cały czas staramy się rozwijać miasto i stwarzać mieszkańcom, jak najlepsze warunki do życia. Przed nami cały czas dużo pracy do wykonania, ale nie boimy się działać, nie chowam się również przed mieszkańcami, bo to codzienne rozmowy z Kutnianami dają mi też nowe spojrzenie na pewne tematy za co bardzo dziękuję - mówił podczas sesji Mariusz Sikora.
Komentarze (0)