Negocjacje to trudna sztuka, która polega na takim komunikowaniu się z drugą stroną, by w rezultacie przekonać ją do swoich racji i wypracować porozumienie, satysfakcjonujące dla wszystkich osób zaangażowanych w ten proces. Negocjacje towarzyszą nam niemal od narodzin – negocjują już bowiem małe dzieci, chcąc wywalczyć dla siebie nową zabawkę lub kilka dodatkowych minut na beztroską zabawę. Niektórzy negocjują każdego dnia, inni - sporadycznie. Zdarza się, że nabywanie umiejętności negocjacyjnych jest odgórnie narzuconym obowiązkiem w pracy, inni natomiast chcą się dokształcić i zdobyć nowe, praktyczne umiejętności, które następnie można wykorzystać zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Opanowanie trudnej sztuki negocjacji jest, jak się okazuje w praktyce, bardzo ważną umiejętnością – jeśli są prowadzone w przemyślany sposób, mogą mieć bezpośredni wpływ choćby na jakość życia każdego człowieka, satysfakcję z wykonywanej pracy oraz osiągane sukcesy w sferze zawodowej.
Negocjacje – gdzie i kiedy się przydają?
Umiejętności negocjacyjne w biznesie, pozwalają między innymi wypracować korzystne rozwiązania w negocjowaniu umów, transakcjach handlowych, rozmowach o podwyżce czy w innych, wewnętrznych kwestiach związanych z życiem firmy.
Co ciekawe, negocjacje mogą być bardzo przydatne również do rozwiązywania rozmaitych konfliktów, ustalania pewnych zasad i procedur, a także w wielu innych obszarach życia zawodowego i prywatnego. Jeśli więc zależy Ci na tym, by świadomie i umiejętnie prowadzić negocjacje, wypracowując tym samym najkorzystniejsze rozwiązania dla siebie, swojego zespołu lub firmy, w której pracujesz, koniecznie zapisz się na warsztaty, w trakcie których podczas spotkań z ekspertami, poznasz różne aspekty negocjacji i nabędziesz praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą Ci się w toku rozmów, by wywalczyć dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie.
Szczegółowe informacje na temat kilkudniowych szkoleń i warsztatów z negocjacji, możesz znaleźć na stronie internetowej https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/negocjacje,110/.
Perswazja w negocjacjach – czym różni się od manipulacji?
Kreatywność, umiejętność szybkiego reagowania, asertywność czy myślenie przyszłościowe – umiejętności niezbędnych do skutecznego negocjowania jest wiele. Jedną z najważniejszych jest natomiast perswazja, którą wiele osób mylnie utożsamia z manipulacją.
Perswazja i manipulacja to dwa różne pojęcia, których nie należy używać zamiennie, tym bardziej, że zasadniczo różnią się w wymiarze etycznym.
Perswazja polega na sztuce przekonywania drugiej strony do swoich racji, ale jest ona związana bezpośrednio z umiejętnościami retorycznymi, werbalnymi i niewerbalnymi. Jej skuteczność polega na przemyślanym operowaniu argumentami, łatwości posługiwania się słowem oraz mową ciała. W perswazji obie strony zaangażowane w rozmowę dobrze znają jej cel, a osoba perswadująca ma czyste i klarowne intencje (nie chce działać na szkodę drugiej strony).
Manipulacja natomiast również ma na celu przekonanie drugiej strony do swoich racji, przy czym w tym przypadku wywiera się wpływ na podświadomość i postawę u odbiorcy, myśląc przy tym wyłącznie o swoim interesie i korzyściach dla siebie. Co więcej, przy manipulacji, tylko jedna strona ma pełną wiedzę na temat tego, do czego zmierza rozmowa. Jest to więc działanie nieetyczne, które budzi wiele kontrowersji.
Perswazja jako jedna z kluczowych umiejętności w negocjacjach
Perswazja jako ważna umiejętność, która może wspierać Cię w procesie negocjacji, wymaga przede wszystkim bazowania na sile argumentów oraz dynamicznym dostosowywaniu się do szybko zmieniającej się sytuacji. Perswazja, w przeciwieństwie do manipulacji, nie wymusza konieczności napierania na drugą stronę – w zupełności wystarczy zachować spokój, profesjonalizm oraz elastycznie żonglować merytorycznymi argumentami, które pozwolą Ci zwiększyć swoją przewagę w toku negocjacji i zbliżyć się tym samym do założonego celu.
Jeśli chcesz wykorzystać perswazję w toku negocjacji, pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach.
- stosuj przemyślaną argumentację – przed spotkaniem przemyśl, które argumenty przemawiają na Twoją korzyść i są efektywne, a które można zastąpić chociażby siłą sugestii;
- rozmawiaj – w negocjacjach liczy się rozmowa. Zapomnij więc o długim i wyczerpującym monologu – zastąp go aktywnym dialogiem, który jest efektywniejszy, angażujący, a do tego pozwala szybko reagować na argumenty drugiej strony;
- świadomie graj słowem – takie słowa jak „trzeba”, „należy”, „powinieneś” w połączeniu z przemyślaną intonacją, pozwolą Ci wywrzeć wpływ na stronie, z którą negocjujesz;
- słuchaj – umiejętność słuchania bardzo przydaje się w negocjacjach. Dzięki niej, możesz szybko i sprawnie odpowiadać na argumenty oponenta, przekonując go tym samym do swoich racji;
- zachowaj spokój – spokój kojarzy się z profesjonalizmem i świetnym przygotowaniem do spotkania. Pamiętaj o tym, gdy druga strona będzie bardziej lub mniej świadomie wpływać na poziom Twojej irytacji. Nie daj się wyprowadzić z równowagi, zachowaj spokój i chłodny osąd, który zbliży Cię do osiągnięcia upragnionego celu.
Powodzenia!