Reklama

Piła ukośnica - jak wybrać kapówkę?

Opublikowano:
Autor:

Piła ukośnica - jak wybrać kapówkę? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Piły ukośne zwane też ukosowymi, ukośnicami lub kapówkami służą do cięcia drewna, aluminium i tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do pił stołowych pozwalają na cięcie materiałów pod kątem. Kapówki są bardzo precyzyjne i umożliwiają dokładną obróbkę materiałów. Idealnie sprawdzają się podczas cięcia długich elementów. Jak wybrać najlepszą ukośnicę? Zapraszamy do lektury! Ukośnice to urządzenia uniwersalne, które pozwalają na wykonanie bardziej złożonych prac w porównaniu do pił stołowych. Za ich pomocą wykonasz także wszystkie prace, do których została stworzona tradycyjna piła stołowa. Wielkimi zaletami kapówek jest łatwość ich obsługi i wysoki poziom bezpieczeństwa. Im większa jest ukośnica, tym staje się też bardziej uniwersalna, gdyż można nią ciąć większe elementy.

Kapówka - podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Ostrza stanowiące element ukośnic, warunkują głębokość i długość cięcia. Modele dostępne w sklepach wyposażone są od razu w elementy tnące, jednak w każdej chwili można je wymienić. Podczas wymiany należy pamiętać, aby średnica otworu była zgodna z tą podaną przez producenta. Im więcej zębów będzie miała nowa tarcza, tym precyzyjniejsze będzie cięcie, lecz równocześnie straci ono na szybkości. W sklepach dostępne są ostrza do PCV, aluminium, miękkiego, a także twardego drewna. Takie dedykowane rozwiązania są znacznie skuteczniejsze od produktów uniwersalnych, które z reguły dołączane są przez producentów do urządzenia.

Piła ukośnica pozwala na cięcie materiałów pod kątem od 45o do 90o. Niektóre modele dają możliwość regulacji kątów obróbki materiałów. Część ukośnic pozwala jedynie na pracę jednostronną, natomiast produkty do prac profesjonalnych są z reguły dwustronne, przez co wygodniejsze w użytkowaniu.

Podczas wykonywania bardziej skomplikowanych prac stolarskich, przydatna może okazać się funkcja odchylania, która umożliwia cięcie dwóch kątów jednocześnie. Dla większej wygody pracy podczas przycinania długich elementów takich, jak np. słupków ogrodowych czy paneli, sprawdzą się ukośnice z posuwem, które zapewniają większą stabilność obrabianych elementów. Model z posuwnicą cenowo nie różni się znacząco od tych bez takiej funkcji, dlatego warto zapłacić trochę więcej za dodatek, który w przyszłości może okazać się bardzo przydatny.

W ukośnicach stosuje się silniki indukcyjne i szczotkowe. Pierwsze z nich są wydajniejsze, jednak także nieco droższe. Silnik nie wpływa jednak na precyzję cięcia i prędkość obrotową ukośnicy.

 

Ukośnice - funkcje dodatkowe

W zależności od modelu i producenta ukośnice mogą być wyposażone w szereg ulepszeń. Często spotykane są kapówki wyposażone w lampkę dla wygody i bezpieczeństwa pracy wykonywanej po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach. Komfort i precyzję pracy zwiększy laser, który wskaże linię cięcia. Do podtrzymywania i prawidłowego ułożenia pił ukośnych przydadzą się wysięgniki i zaciski.

Warto pomyśleć również o odpowiedniej prędkości obrotowej silnika. Jeśli urządzenie ma służyć jedynie do cięcia tworzyw sztucznych, wystarczy produkt o mniejszej mocy. Do twardych rodzajów drewna prędkość obrotowa powinna wynieść minimum 5000 obrotów na minutę. Niewłaściwe dostosowanie prędkości obrotowej może wpłynąć na zmniejszenie precyzji cięcia, uszkodzić obrabiany materiał, a także być zagrożeniem dla osoby obsługującej kapówkę.

Ukośnice to urządzenia przeznaczone do precyzyjnego cięcia. Ze względu na to nie należą do najtańszych. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, możesz skorzystać z mniej dokładnych modeli, które świetnie poradzą sobie podczas prac wykonywanych w przydomowym garażu.

Wybierając piłę ukośną, warto zwrócić uwagę także na jakość jej wykonania, w końcu to urządzenie, z którego możesz korzystać przez lata. Oczywiście, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Wiele renomowanych i sprawdzonych marek, takich jak Bosch, DeWalt, Einhell, Dedra, Evolution czy AEG mają w swojej ofercie ukośnice. Decydując się na nieco droższe rozwiązania znanych i cenionych firm, wybierasz produkty, które przeważnie poradzą sobie lepiej z obrabianymi materiałami.

ukośnica norton cwm 254 na narzedzia.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE