Stalówka, a pióro wieczne – co musisz o niej wiedzieć?
Stalówka jest najistotniejszą częścią całego pióra wiecznego. To jego serce, które umożliwia kreślenie wyjątkowych, cienkich linii. Właśnie ona jest odpowiedzialna za płynność oraz charakter pisma. W sklepach znajdziecie stalówki wykonane z przeróżnych materiałów. Są to m.in.:
- Stal nierdzewna. Jej zalety to fakt, że jest mocna, trwała i wytrzymała, a do tego niedroga w ewentualnej wymianie. Perfekcyjna do codziennego użytku, a także bardzo dobry wybór, gdy szukamy pióra dla dziecka.
- Iryd. To materiał, który wzmacnia stal nierdzewną w piórach wyższej klasy.
- Złoto. Złota stalówka stopniowo dopasowuje się do konkretnego stylu pisania, jednak gdy zdecydujemy się na złoto bez domieszek innych metali, niestety może nie być aż tak trwałe, jak wymienione wcześniej metale.
Szerokość stalówki. Jakie pióro wieczne będzie najlepsze?
Szerokość stalówki to ważna kwestia, której nie można bagatelizować. Im węższa, tym kreślone linie będą bardziej precyzyjne, cienkie i subtelne. Średnie modele spiszą się u ludzi, którzy stawiają duże, krągłe litery. Warto też przyjrzeć się kształtowi stalówki! Na rynku znajdziecie te standardowe, jak i skośne, stosowane przeważnie w kaligrafii!

Pióro wieczne i jego korpus
Pióra wieczne, które znajdziecie w sklepach papierniczych i sklepach online specjalizujących się w sprzedaży piór oraz długopisów, mogą być zrobione zarówno z bardzo tanich materiałów, jak i tych niezwykle drogich, takich jak złoto lub srebro. Jeśli nie macie aż takiego budżetu, pióra wieczne zrobione ze stali nierdzewnej lub plastiku powinny wpisać się w wasze preferencje i możliwości finansowe. Od materiału z którego zrobione jest pióro, będzie zależało to, ile waży dany model. Pióra ciężkie nie nadają się np. dla dzieci, więc gdy interesuje Was np.
pióro Parker dla dziecka, postawcie na coś lżejszego.
Uzupełnienie tuszu – jak to się robi?
Aktualnie odchodzi się od tradycyjnego napełniania pióra wiecznego tuszem. Ma to kilka przyczyn! Przede wszystkim wygoda. Ciągłe zanurzanie stalówki w atramencie jest irytujące i czasochłonne, może brudzić i przyczyniać się do powstawania kleksów oraz plam na papierze! Dużo wygodniejsze są naboje bądź konwerter.