Reklama

Pit 36 – kto powinien go wypełnić?

Opublikowano:
Autor:

Pit 36 – kto powinien go wypełnić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Coroczne rozliczenia podatkowe są obowiązkiem każdej osoby, która otrzymuje wynagrodzenie. Niedotrzymanie tego obowiązku może skutkować otrzymaniem kary z urzędu skarbowego oraz naliczeniem odsetek. Rozlicz pit 36 online szybko, łatwo i wygodnie, a w przypadku jakichkolwiek pytań skorzystaj z praktycznego działu pomoc, który odpowiada na najczęstsze pytania związane z prawidłowym wypełnieniem formularza. Chcesz uzyskać więcej informacji? W takim razie zapraszamy do lektury.

  1. Kto powinien złożyć pit 36 za rok 2019?
  2. Jak wypełnić pit 36 za rok 2019.
  3. Pit 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?
  4. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?
Jeżeli rozliczenie pit spędza Ci sen z powiek, dobrze jest poszukać rozwiązań, które znacznie ułatwiają wypełnienie tego formularza. Okazuje się bowiem, że nie zawsze musimy korzystać z płatnych usług księgowych. Rozliczenie pit online zyskuje na popularności z wielu powodów. Przede wszystkim dostęp do programu jest całkowicie bezpłatny, a dodatkowo aplikację możesz uruchomić w dowolnym momencie.

Kto powinien złożyć pit 36 za rok 2019?

Zgodnie z definicją urzędową rozliczenie pit leży w obowiązku każdego podatnika, który w danym roku osiągnął przychód. Nie zmienia to jednak faktu, że to jaki formularz należy wypełnić, zależy od źródła uzyskania dochodu. Kogo więc obowiązuje rozliczenie PIT 36? Formularz ten wypełniają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Rozliczenie PIT 36 obejmuje też działy specjalne produkcji rolnej. W tym wypadku konieczne jest jednak opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT 36 dotyczy także przychodu pochodzącego z najmu i dzierżawy. Jak więc widać formularz ten wypełniają nie tylko osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, ale również właściciele różnego rodzaju nieruchomości, którzy oddali w odpłatne użytkowanie osobom trzecim.

Jak wypełnić pit 36 za rok 2019

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo wypełnić pit 36. Należy bowiem pamiętać, że poza podstawowymi polami, uzupełniając formularz, możemy uwzględnić liczne ulgi. Jeżeli nie jesteś pewien, jak prawidłowo go wypełnić, rozlicz pit 36 online, a wtedy każdy krok okaże się znacznie łatwiejszy. Przy uzupełnianiu formularza warto pamiętać, że można uwzględnić w nim także inne przychody, które rozliczane były na podstawie skali podatkowej. Do takich dochodów możemy zaliczyć np. pracę na etacie, o dzieło czy zlecenie. Wypełniając deklarację, powinniśmy także zaznaczyć, że rozliczamy się samodzielni, czy też wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jak wspominano wyżej, w ramach złożonej deklaracji możemy skorzystać z licznych ulg. Do tych najbardziej popularnych możemy zaliczyć np. ulgę z tytułu krwiodawstwa. W tym wypadku wynosi ona maksymalne 6% dochodu. Kolejną popularną ulgą jest ta z tytułu rehabilitacji. Możemy do niej zaliczyć m.in. utrzymanie psa przewodnika — maksymalne odliczenie wynosi 2 280 zł, ulga na leki, pod warunkiem, że miesięcznie wydaliśmy na nie więcej niż 100 zł oraz używanie samochodu osobowego do przewozu osoby niepełnosprawnej — maksymalne odliczenie wynosi 2 280 zł.

Pit 36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?

To jakie załączniki powinniśmy dołączyć, wypełniając rozliczenie PIT w dużej mierze zależą od tego, z jakich ulg chcemy skorzystać. Dodatkowe dokumenty składamy również wtedy, gdy chcemy skorzystać z odliczeń od przychodów. Jednym z najpopularniejszych załączników jest formularz PIT/O. Stosowany jest on aż w trzech deklaracjach podatkowych. Z formularza tego korzystają podatnicy rozliczający się przy pomocy PIT 37, przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza jest rozliczana przy użyciu skali podatkowej, czyli korzystający z PIT 36 oraz osoby deklarujące rozliczenie roczne ryczałtem ewidencjonowanym wypełniający formularz PIT 28. W tym miejscu warto zwróć uwagę na fakt, że ze wskazanego druku nie mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale korzystające z rozliczenia liniowego. Podatnicy Ci wypełniają bowiem formularz PIT 36L.

Załącznik PIT/0 służy do rozliczenia licznych ulg. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić odliczenia z tytułu wychowania dziecka, odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy koszty poniesione na poczet indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Możemy także skorzystać z ulgi na internet, rehabilitacyjnej, a także wpłacone darowizny pieniężne oraz z tytułu honorowego krwiodawstwa.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Rozlicz pit 36 online to nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia wykonanie corocznego obowiązku wobec urzędu skarbowego. Dostępne programy możesz pobrać na swój komputer lub skorzystać z możliwości ich uruchomienia od razu online. Niewątpliwą zaletą usługi rozlicz pit 36 online, jest fakt, że aplikacja działa w pełni za darmo oraz jest niezwykle prosta w obsłudze. Wprowadzone oraz przesyłane dane są w pełni zabezpieczone, co dodatkowo potwierdza certyfikat SSL.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE