Reklama

Reklama

PIT-37 – jak podatnicy rozliczali się w tym roku

Opublikowano: wt, 30 cze 2020 20:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Reklama

Jednym z najpopularniejszych formularzy, złożonych przez podatników jako PIT 2020, był niezmiennie PIT-37. Stanowi on zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, w danym roku podatkowym. W 2020 roku rozliczono ponad 20,9 milionów deklaracji, co ciekawe - coraz więcej osób chce korzystać z elektronicznych form rozliczenia podatkowego i już ponad 18,3 miliona deklaracji zostało złożonych właśnie w ten sposób. Mniej więcej połowa z osób rozliczających się, skorzystała z usługi Twój e-PIT.

Zastosowanie PIT-37 w 2020 roku

Zeznanie PIT 2020 podatnicy składali na 26 wersji formularza, zarówno w wersji tradycyjnej jak i formule PIT online. Niezmiennie służył wszystkim podatnikom, rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych, którzy w roku podatkowym 2019 uzyskiwali przychody ze źródeł położonych na terytorium Polski (Rzeczpospolitej Polskiej), podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej na zasadach ogólnych. PIT-37 został skierowany wyłącznie do podatników, którzy uzyskują przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub innego podmiotu, który obowiązany jest do sporządzenia imiennej informacji o wysokości takiego dochodu (przychodu).

PIT-37 nie dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Nie dotyczy również osób, które obniżają dochody ze straty z lat ubiegłych. Nie mogą stosować go również podatnicy, odliczający tak zwany minimalny podatek lub doliczają dochody małoletnich dzieci.

Rozliczenie PIT-37 w trakcie epidemii

Rozliczenie deklaracji PIT-37 w 2020 roku możliwe było na dwa zasadnicze sposoby: tradycyjnie oraz elektronicznie. Tradycyjnie ze złożeniem zeznania osobiście w urzędzie lub poprzez wysyłkę za pomocą listu poleconego operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej. Elektronicznie, również na dwa główne sposoby, czyli przy wykorzystaniu aplikacji do PIT online lub w usłudze Twój e-PIT.

Ze względu na epidemię COVID-19, ustawodawca postanowił przedłużyć termin do przygotowania deklaracji podatkowych, w tym PIT-37. Zmiana ta dała miesiąc czasu więcej, by umożliwić pracę osobom, które jednocześnie muszą zajmować się dziećmi (podczas nie działania szkół i przedszkoli), czy mających problemy kadrowe w firmie. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, pomimo epidemii, aż 97 procent podatników rozliczyło się w standardowym terminie - do 30 kwietnia 2020 roku.

Przykładowi podatnicy

W formie PIT-37, w PIT 2020 rozliczali się więc:

  • pracownicy osiągający wynagrodzenie ze stosunku pracy;
  • emeryci i renciści krajowi;
  • osoby pobierające stypendia;
  • osoby pobierające należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną;
  • zleceniobiorcy;
  • osoby pracujące w ramach kontraktów menadżerskich;
  • osoby zasiadające w radach nadzorczych;
  • osoby osiągające przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych;
  • tymczasowo aresztowani lub skazani pracujący oraz osiągający przychody;
  • osoby pracujące w ramach umowy aktywizacyjnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)