Pierwsze lekcje – o czym pamiętać?
Surfowanie na desce – nawet w warunkach podyktowanych przez Bałtyk – nie należy do najprostszych zadań sportowych. Oprócz opanowania na wodzie należy wykazać się odpowiednim zestawem umiejętności. Ujarzmianie fal w dużej mierze będzie zależeć od Twojego przygotowania fizycznego. Liczy się zatem kondycja, która nie pozwoli Ci się poddać po pierwszych próbach ustania na desce, siła nóg i rąk, dzięki której sprawnie wstaniesz na poruszającej się fali, a także zachowanie równowagi, przez którą wodzie trudniej będzie Cię zrzucić. Wiedząc, na co zwrócić uwagę podczas trenowania do surfowania, pierwsze lekcje w prawdziwym terenie staną się łatwiejsze.Oczywiście na początku będziesz musiał opanować technikę nawet bez wchodzenia do wody, dlatego należy wykazać się cierpliwością. Zapoznanie się z ruchami padlowania, odpowiednim sposobem ułożenia się na desce czy sama nauka wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej to podstawa. Zajmie to prawdopodobnie sporo czasu, ale równocześnie sprawi, że poczujesz się znacznie pewniej, co przełoży się na lepsze łapanie fal.
Niskie i średnie fale sprawdzają się znacznie lepiej na początku nauki, ponieważ te o imponujących rozmiarach mogą onieśmielać czy kompletnie zniechęcać. Z tego też powodu ważna będzie dobra pogoda. Gdy prognozy nie napawają optymizmem lub w najbliższym czasie nie planujesz wyjazdu nad morze, możesz spróbować surfowania na desce foil elektrycznej, do której nie potrzebne są konkretne warunki na wodzie. Inne informacje na temat takiego sprzętu znajdziesz m.in. na stronie https://sportano.pl/deski-foil-elektryczne.
Dla kogo sprawdzi się pływanie na desce?
Wiele zależy od tego, jak czujesz się w wodzie. Jeśli pływanie czy nurkowanie nie sprawia Ci żadnych problemów, a dodatkowo na co dzień prowadzisz raczej aktywny tryb życia, nauka surfowania powinna przyjść naturalnie. Więcej kłopotów na swojej drodze mogą spotkać osoby, które stale walczą z lękiem przed większymi falami. Oczywiście istnieją sposoby, aby przezwyciężyć taki strach, jednak należy poświęcić temu o sporo czasu, aby czuć się w pełni bezpiecznie. Przede wszystkim trzeba wystrzegać się wpadania w panikę, co może być trudne przy częstym wpadaniu do wody z deski surfingowej.Samodzielne próby poznania tajników surfowania zdecydowanie nie sprawdzą się dla wszystkich. Wówczas rozwiązaniem jest wzięcie udziału w specjalnym kursie – indywidualnie lub w formie grupowej. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, poinformuj o nich swojego trenera. W ten sposób wspólnie opracujecie odpowiedni plan nauki.
Alternatywy dla klasycznego surfingu
Istnieje wiele odmian standardowego surfowania. Pływać na desce możesz więc na różne sposoby. Wybierając choć jeden z nich i to jeszcze przed podjęciem się nauki klasycznego surfingu, zweryfikujesz, czy jest to aktywność dla Ciebie. Jednym z najspokojniejszych rodzajów pływania na desce jest stand up paddle (tzw. SUP), dzięki któremu możesz zacząć oswajać się ze sprzętem i wodą. Wystarczy do tego deska surfingowa i długie wiosło pozwalające na sterowanie.Kolejną alternatywą dla surfingu, choć może już bardziej zaawansowaną, jest kitesurfing. W tym przypadku Twoje nogi będą przymocowane do deski, a siłą napędową jest wiatr, który musisz złapać w latawiec podpięty do reszty sprzętu. Na podobnych zasadach działa windsurfing, jednak tutaj kierować musisz specjalnym żaglem. Poza tym istnieją jeszcze takie sporty wodne jak: wakeboarding, ekstremalny flyboarding, skimboarding czy narciarstwo wodne.
Do większości z nich przydaje się inne wyposażenie, dlatego należy to wziąć pod uwagę, jeśli chcesz spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. Kluczowy będzie oczywiście wybór właściwej deski, na której zaczniesz przygodę ze zdobywaniem fal. Na rynku można znaleźć wiele modeli, jednak zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się więcej o ich poszczególnych cechach. Innymi zaletami i wadami wyróżnia się piankowa deska surfingowa, klasyczny typ czy odmiana elektryczna, którą znajdziesz przykładowo na stronie https://sportano.pl/deski-surfingowe-elektryczne.
Pływanie na desce surfingowej nie musi być trudne, jeśli odpowiednio do tego podejdziesz. Jednak należy wziąć pod uwagę szereg czynników, zanim przystąpisz do swojej pierwszej lekcji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.