Podbitka drewniana czy plastikowa? Jaka jest trwalsza?

Opublikowano:
Autor:

Podbitka drewniana czy plastikowa? Jaka jest trwalsza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Podsufitka dachu to jeden z elementów konstrukcyjnych, który pełni dwie funkcje: dekoracyjną i zabezpieczającą. Estetycznie wykonana podbitka dachu powinna komponować się stylistycznie z kolorystyką wykończenia elewacji i poszycia dachowego. Dodatkowo materiał musi dobrze zabezpieczać dach przed oddziaływaniem wody i wiatru.

Kluczem do stworzenia wytrzymałego i estetycznego dachu dla nieruchomości jest poprawne wykonanie podbitki dachowej. Tylko w ten sposób da się skutecznie ochronić więźbę przed obfitymi opadami deszczu, nadmiernym nasłonecznieniem lub dzikimi zwierzętami, które mogą np. niszczyć izolację. Zobacz, jak powinna wyglądać podbitka drewniana i PCV.

Czym właściwie jest podbitka dachowa?

Mianem podbitki dachowej nazywamy element wykończeniowy dachu, który jest widoczny wyłącznie od spodu konstrukcji tuż przy okapie dachowym. W praktyce podbitka dachu pełni kilka funkcji: chroni przed zniszczeniem konstrukcji dachowej, poprawia walory estetyczne dachu, a także ogranicza cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji dachu.

Estetyczna i wytrzymała podbitka dachowa to jeden z podstawowych elementów wykończeniowych dachu. Funkcja ochronna i estetyczna to w tym przypadku nie wszystko. Dach bez podbitki mógłby być niekomfortowy w codziennym użytkowaniu domu
np. przez słyszalne podmuchy wiatru wewnątrz konstrukcji.

Jaki rodzaj podbitki dachowej warto wybrać?

Na rynku jest wiele materiałów budowlanych, które można swobodnie wykorzystać do stworzenia wytrzymałej i estetycznej konstrukcji dachowej. Świetnym wyborem jest podbitka drewniana, która dodaje nieco estetyki całej nieruchomości, a także zachowuje swoją trwałość na wiele lat – oczywiście przy zachowaniu cyklicznej impregnacji.

Podbitki wykonane z PCV są nieco tańsze, nie potrzebują impregnacji i są w stanie zachować swój wygląd i funkcje nawet przez kilkanaście lat eksploatacji budynku. Nowoczesna podbitka z tworzywa sztucznego wyróżnia się łatwym montażem, wysoką odpornością
i co najważniejsze – brakiem konieczności impregnacji.

Alternatywna opcja to podbitka z blachy. W tym przypadku do montażu podbitki potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego dekarza.

Ile kosztuje wykonanie podbitki?

Profesjonalne wykonanie podbitki dachowej to wydatek na poziomie nawet do kilku tysięcy złotych – przy założeniu większego metrażu dachu. Standardowa podbitka drewniana lub PCV dla dachu nie większego niż 100 m2 to koszt 3000-4000 złotych.

Aby zaoszczędzić, możesz zdecydować się na samodzielny montaż. Niestety wtedy nie masz gwarancji, że wszystkie elementy zostaną zamontowane prawidłowo. Aby spać spokojnie i mieć pewność trwałości wykonanej podbitki, warto skontaktować się z ekspertami
w zakresie dekarstwa.

Profesjonalna pomoc połączona z najwyższej jakości materiałami do wykonania podbitki dachowej to zestawienie idealne, które pozwoli Ci na komfortowe użytkowanie domu przez wiele lat – bez ryzyka uszkodzenia materiału podbitki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE