Rodzaje hodowli drobiu
Na samym początku musimy zastanowić się jaką hodowlę chcemy prowadzić. Hodowlę drobiu dzieli się ze względu na sposób jej prowadzenia na:
ekstensywną - inaczej przyzagrodową. Ten system chowu jest charakterystyczny dla gospodarstw rolnych, w którym hoduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu kur. Celem takiej produkcji jest zabezpieczenie zapotrzebowania na jaja i mięso drobiowe w danym gospodarstwie. Gospodarze często sprzedają nadwyżki produkcji sąsiadom. Kury hodowane w systemie ekstensywnym posiadają praktycznie nieograniczone wybiegi. Mają wybudowane małe lub średnie kurniki, w których znajduje się najbardziej podstawowe wyposażenie: poidła dla kur (https://poltechparts.pl/poidla-dla-kur), karmniki, gniazda i grzędy.
półintensywną - charakteryzuje się większą ilością drobiu i znaczniejszą produkcją. Nadal jednak warunki chowu zbliżone są w pewnym stopniu do naturalnych. Kury mają dostęp do wybiegu.
intensywną - przemysłowy chów ściółkowy i klatkowy. Ten system nastawiony jest przede wszystkim na wysoką produkcję jaj oraz mięsa drobiowego. Budynki produkcyjne nie posiadają zazwyczaj okien, przez co muszą być wyposażone w odpowiedni system oświetlenia oraz wentylacji. Intensywna hodowla drobiu musi spełniać bardzo dużo wymogów i jest objęta wieloma przepisami.
Odpowiednie budynki inwentarskie
Przede wszystkim musimy zapewnić naszym zwierzętom bezpieczeństwo i optymalną wygodę. Pamiętajmy również, że musimy spełnić odpowiednie wymagania, aby hodowla drobiu była zgodna z prawem. Przy budowaniu fermy należy zabrać pod uwagę położenie geograficzne (średnia temperatura w każdym miesiącu w roku), ukształtowanie terenu i dostępną przestrzeń. Aby zapewnić kurom optymalne warunki, fermy należy umieścić w pewnej odległości od dróg lokalnych (50 m), budynków mieszkalnych (300 m) oraz innych gospodarstw ze zwierzętami hodowlanymi (500 m). Funkcjonalne i kompletne fermy drobiu powinny składać się z kilku pomieszczeń (w zależności od wielkości) - budynków produkcyjnych, magazynów (sprzętu, ściółki, pasz, jaj), pomieszczeń socjalnych i administracyjnych. W ten sposób nasza ferma będzie funkcjonalna i przyjazna zarówno dla zwierząt, jak i pracowników. Wszystkie budynki produkcyjne muszą spełniać określone wymogi oraz cechować się dobrą przepuszczalnością powietrza (systemy wentylacyjne) ciepłochronnością (odpowiednie ogrzewanie i izolacja) i posiadać optymalną powierzchnię (uzależnioną od wielkości hodowli).
Podstawowe wyposażenie ferm drobiu
Wybierając wyposażenie ferm drobiu musimy kierować się przede wszystkim kilkoma zasadami - urządzenia muszą być solidne, niegroźne dla zwierząt oraz muszą posiadać konstrukcję umożliwiającą łatwe, szybkie i dokładne mycie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasza zwierzęta będą zdrowe i wydajne.
Karmniki dla kur
Przede wszystkim fermę drobiu należy wyposażyć w taką ilość karmników, aby zwierzęta posiadały optymalny dostęp do paszy. Aby ograniczyć pracochłonność na fermie, hodowcy zazwyczaj inwestują w automatyczne systemy zadające paszę. W ten sposób zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość pokarmu przez cały czas. W średnich i małych hodowlach wykorzystuje się zazwyczaj karmniki dla kur zasypowe dzwonowe, rynienkowe i korytowe. Pierwszy typ karmników nadaje się wyłącznie do zadawania paszy suchej, natomiast dwa pozostałe mogą służyć zarówno do paszy mokrej, jak i suchej. Automatyczne karmidła dla kur podzielić można natomiast na łańcuchowe, rurowo-tubosowe oraz kompaktowe. Rodzaj i ilość karmników dla kur należy zawsze dobierać do wielkości hodowli. Powinne być łatwo dostępne dla drobiu, zbudowane z materiałów wytrzymałych na uszkodzenia i niegroźnych dla zwierząt hodowlanych.
Poidła dla kur
Odpowiedni dobór poideł dla kur jest niezwykle ważny dla wydajnej i zdrowej hodowli drobiu. Głównym aspektem, który musimy zabrać pod uwagę przy doborze poideł jest stały dostęp do świeżej i czystej wody. Z tego względu muszą posiadać odpowiednią konstrukcję, która jest bezpieczna dla zwierząt i jest łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji. Współcześnie na rynku istnieje kilka rodzajów poideł dla kur. Podstawowy podział poideł prowadzony jest ze względu na poidła automatyczne i napełniane ręcznie. Poidła napełniane ręcznie są znacznie tańsze niż poidła automatyczne i używa się ich głównie w chowie ekstensywnym. Charakteryzują się niestety dużą stratą wody, szybkim zanieczyszczeniem i wysoką pracochłonnością (częste mycie). Poidła automatyczne podzielić można na następujące rodzaje:
rynienkowe - skonstruowane z długiej rynny, w której przepływa świeża woda. Aby utrzymać odpowiednią czystość, należy postawić takie poidło na optymalnej wysokości, dzięki czemu woda nie będzie tak szybko zabrudzona przez ściółkę. Pamiętajmy jednak, że woda nie może być trudno dostępna dla drobiu.
dzwonowe - ustawiane są bezpośrednio na ściółce, lub są zawieszane na odpowiedniej wysokości, która nie ogranicza dostępności do wody. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, drób ma praktycznie nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody. W zależności od wielkości, poidło dzwonowe wystarcza na pojenie kilku lub kilkunastu zwierząt jednocześnie.
kropelkowe i kubełkowe - najbardziej zaawansowane poidło automatyczne. Stosuje się przede wszystkim w systemach intensywnego chowu. Na głównej linii poidła montowane są dozowniki, które wyprowadzają krople wody po naciśnięciu zaworu. Najczęściej dozowniki posiadają również odpowiednie miseczki, które ograniczają straty wody i zmniejszają możliwość rozchlapywania na ściółkę.
Oczywiście nie możemy zapominać o odpowiednim systemie wentylacyjnym i urządzeniach regulujących warunki środowiska. Bardzo ważne jest zastosowanie optymalnych gniazd i grzęd, jednak ich dobór uzależniony jest od rodzaju hodowli. W powyższym artykule przedstawiliśmy podstawowe wyposażenie ferm drobiu jakim są karmniki i poidła dla kur. Mamy nadzieję, że wiedzą już Państwo nieco więcej na ten temat. Wyposażenie ferm drobiu i wiele innych artykułów zootechnicznych, urządzeń i maszyn rolniczych znajdą Państwo w sklepie internetowym Poltechparts. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą!