Polak w niemieckiej firmie: jak radzić sobie z różnicami kulturowymi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polak w niemieckiej firmie: jak radzić sobie z różnicami kulturowymi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Praca w Niemczech niesie ze sobą niejedno wyzwanie. Najpierw musimy poradzić sobie ze stresem związanym z poszukiwaniem pracy, załatwianiem niezbędnych formalności, koniecznością zrozumienia niemieckich przepisów, np. fiskalnych, by rozliczenia podatkowe z Niemiec były wykonane poprawnie lub dotyczących ubezpieczeń, czy meldunku. Oprócz tego dla Polaków zatrudnionych w Niemczech, tamtejsza kultura pracy, z jej charakterystycznym podejściem do hierarchii, komunikacji i zarządzania czasem, może być wymagająca.

Różnice kulturowe w pracy

  1. Hierarchia i struktura organizacyjna

Niemieckie firmy przywiązują dużą wagę do jasno określonych ról, co często przekłada się na formalny charakter relacji zawodowych. Hierarchia jest zazwyczaj szanowana i ściśle przestrzegana, co oznacza, że decyzje są podejmowane na odpowiednich szczeblach zarządzania, a pracownicy mają jasno wytyczone zadania i obowiązki. W polskich firmach hierarchia również jest ważna, jednak niemieckie podejście jest bardziej sformalizowane. Pracownicy powinni być świadomi, że podejmowanie decyzji na własną rękę bez konsultacji z przełożonymi może być postrzegane negatywnie.

Praktyczne wskazówki:

  • nie omijaj bezpośrednich przełożonych przy podejmowaniu decyzji

  • staraj się wykonywać swoje obowiązki starannie, precyzyjnie i zgodnie z wytycznymi i procedurami

  • w kontaktach z przełożonymi i współpracownikami używaj formalnego języka, szczególnie na początku. Z czasem zrozumiesz, kiedy możesz pozwolić sobie na bardziej nieformalne relacje

  • jeśli masz wątpliwości co do swoich zadań lub odpowiedzialności, nie wahaj się pytać o wytyczne

    1. Komunikacja w miejscu pracy

    W niemieckiej kulturze pracy bezpośrednie komunikowanie swoich myśli i oczekiwań jest standardem a informacje są przekazywane w sposób zwięzły i konkretny. Może to oznaczać, że krytyka jest wyrażana wprost, co przez Polaków bywa odbierane jako zbyt surowe. Pomimo bezpośredniości, niemiecka komunikacja w miejscu pracy jest zwykle formalna. Tytuły zawodowe oraz formy grzecznościowe są powszechnie używane.

    Pisemna komunikacja powinna być starannie sformułowana, z jasnym tematem i zwięzłą treścią. Ważne jest, aby odpowiadać na wiadomości w sposób terminowy i rzeczowy. Dbałość o szczegóły w pisemnej komunikacji świadczy o profesjonalizmie i szacunku dla odbiorcy.

    Praktyczne wskazówki

    • unikaj długich wyjaśnień i staraj się przekazywać informacje w sposób jasny i rzeczowy

  • szczególnie na początku znajomości używaj formalnych form grzecznościowych i tytułów

  • starannie formułuj e-maile i dokumenty, dbając o szczegóły i precyzję

  • 3. Zarządzanie czasem i punktualność

    Punktualność jest traktowana w Niemczech jako wyraz szacunku dla innych ludzi i ich czasu. Spóźnienia, nawet kilkuminutowe, mogą być postrzegane jako brak profesjonalizmu i szacunku. Warto zatem zaplanować dojazd do pracy lub na spotkanie z odpowiednim zapasem czasu, aby uniknąć nieprzewidzianych opóźnień.

    Niemieccy pracownicy są znani z tego, że koncentrują się na wykonywaniu swoich obowiązków w sposób efektywny. Spotkania są zazwyczaj krótkie i rzeczowe, skupione na osiągnięciu konkretnych celów. Dla Polaków ważne jest, aby nauczyć się priorytetyzować zadania i koncentrować się na ich terminowym wykonaniu.

    Praktyczne wskazówki

    • planuj przybycie na spotkania z odpowiednim wyprzedzeniem

  • dotrzymuj ustalonych terminów i informuj przełożonych o ewentualnych opóźnieniach

  • starannie planuj swoją pracę

  • 4. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

    Niemcy są znani z tego, że kładą duży nacisk na zdrową równowagę między obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym (work-life balance). Standardowe godziny pracy są ściśle przestrzegane, a nadgodziny są z reguły ograniczone i muszą być odpowiednio rekompensowane. Zazwyczaj standardowy tydzień pracy wynosi 35-40 godzin. Niemieccy pracodawcy zachęcają swoich pracowników do wykorzystywania pełnego przysługującego im urlopu a wielu z nich oferuje elastyczne formy pracy. Polacy, którzy przywykli do bardziej tradycyjnych modeli pracy, mogą odkryć, że elastyczność ta pozwala na większą swobodę w zarządzaniu swoim czasem. W Polsce nadgodziny są często normą, szczególnie w niektórych branżach. Adaptacja do niemieckiego modelu pracy może wymagać lepszego zarządzania czasem i efektywności w ramach standardowych godzin pracy..

    Praktyczne wskazówki

    • wykonuj swoje obowiązki w ramach standardowego czasu pracy

  • regularnie korzystaj z przysługującego ci urlopu

  • jeśli masz możliwość pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, wykorzystaj to, aby lepiej zarządzać swoim czasem

  • rozdzielaj pracę od życia prywatnego

  • Jak sobie radzić z różnicami kulturowymi?

    Znajomość języka niemieckiego jest ogromnym atutem w pracy i życiu codziennym. Nawet podstawowa znajomość języka ułatwia komunikację i integrację z zespołem. Warto uczęszczać na kursy językowe, korzystać z aplikacji do nauki języków lub znaleźć partnera do rozmów, aby regularnie ćwiczyć język. Bycie otwartym na nowe doświadczenia może znacznie ułatwić adaptację, warto więc uczestniczyć w firmowych wydarzeniach i spotkaniach towarzyskich, aby lepiej poznać współpracowników i zbudować zaufanie. Wiele firm oferuje wsparcie dla swoich zagranicznych pracowników, takie jak szkolenia międzykulturowe czy programy mentorskie. Warto korzystać z tych zasobów.

    Pamiętajmy, że rozpoczęcie pracy oznacza, że już mamy za sobą kilka trudnych kroków: przeszliśmy z powodzeniem rekrutację i pomyślnie dopełniliśmy formalności związanych z zatrudnieniem w Niemczech (uzyskaliśmy Steuernummer, zameldowaliśmy się, mamy podpisaną umowę o pracę). Warto podjąć jeszcze jeden wysiłek i poznać niemiecką kulturę pracy, by szybko zintegrować się z zespołem i odnaleźć w nowym środowisku zawodowym

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy