Znalezienie dobrej pracy w Norwegii nie jest trudne, jeśli ma się kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że kiedy szuka się pracy na własną rękę albo kierując się rekomendacjami znajomych, warunkiem sukcesu jest znajomość języka angielskiego i/albo norweskiego.
Brak znajomości języka obcego znacznie utrudnia, a niejednokrotnie nawet uniemożliwia dopełnienie wszelkich formalności, którym emigranci zarobkowi musza sprostać. To główny powód dla którego zainteresowani powinny szukać pomocy Biur Pośrednictwa Pracy. Dobre Biuro to takie, którego pracownicy znają realia norweskiego rynku, umiejętnie poruszają się w gąszczu przepisów oraz prowadzą nas przez cały proces rekrutacji, a potem pracy u zagranicznego przedsiębiorcy.
Jeśli jesteś dekarzem i właśnie rozglądasz się za pracą w Norwegii, twoim idealnym partnerem może zostać JobbAssistanse – Biuro Pośrednictwa Pracy, którego właściciel sam przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego (dekarz, brygadzista, kierownik). Mając taki przegląd branży, doświadczenie i znajomość wszystkich aspektów tej pracy, zorganizował przedsiębiorstwo, które wyszukuje najlepsze oferty pracy dla dekarzy oraz ich pomocników, dla których władanie językiem obcym nie jest obligatoryjne.
Ile można zarobić jako dekarz?
Dekarz dysponujący świadectwem ukończenia szkoły zawodowej, kursów dokształcających oraz stosownym doświadczeniem (w tym: umiejętnością pokrycia dachów płaskich) traktowany jest w Norwegii jako pracownik wykwalifikowany. Udokumentowanie kwalifikacji umożliwia uzyskanie dokumentu o nazwie „fegbrev”, czyli norweskiego świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego. Dekarz czy pomocnik dekarza, który wspomnianych dokumentów nie posiada, traktowany jest jako pracownik niewykwalifikowany.
- Zarobki w branży budowlanej kształtują się następująco [minimalne stawki godzinowe]:
- Pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia – 183,10 NOK
- Pracownik niewykwalifikowany z minimum rocznym doświadczeniem – 191,00 NOK
- Pracownik wykwalifikowany – 203,80 NOK
- Pracownik, który nie ukończył 18 lat – 122, 90 NOK
Przykładowe wyliczenia miesięcznych zarobków na podstawie stawek określonych przez Norweską Inspekcję Pracy (norw. Arbeidstilsynet) oraz Biura Jobbassistanse przy założeniu minimalnym pracy 162,5 godziny w miesiącu.
Dobrze wykształcony i doświadczony dekarz jest w stanie zarobić w Norwegii nawet 100 PLN za godzinę pracy. Ubranie robocze, sprzęt, a najczęściej także samochód na potrzeby służbowe zabezpiecza pracodawca. Zarobki w Norwegii umożliwiają prowadzenie gospodarstwa domowego na satysfakcjonującym poziomie, nieodbiegającym od jakości życia Norwegów. Stąd coraz więcej osób decyduje się na stały wyjazd wraz z całą rodziną, chwaląc sobie wysoki poziom wsparcia socjalnego w tym kraju.
Większość pracowników pracuje w Norwegii, regularnie powracając do Polski i znacząco podnosząc poziom życia swojego i swojej rodziny w ojczyźnie. Obok płacy zasadniczej mogą liczyć na precyzyjnie regulowane prawem dodatki za nadgodziny i pracę w trybie zmianowym. Rozpatrując sprawę dochodów kompleksowo, warto podkreślić dodatkowe zasilenie w postaci zwrotu podatku, a także charakterystycznego dla Norwegii dodatku wakacyjnego.
Firmy poszukują zarówno fachowców jak i pomocników
Norwescy pracodawcy poszukują zarówno wykwalifikowanych dekarzy, jak i pomocników dekarskich. Ważną informacją dla wspomnianych pomocników jest to, że mogą oni podnosić kwalifikacje na terenie Norwegii a lata doświadczenia nabyte w tym kraju są dla rodzimych pracodawców znacznie bardziej istotne niż kompetencje pozyskane w Polsce. Warto zatem skorzystać z możliwości przyuczenia się zawodu w Norwegii od podstaw, a braki w wykształceniu, czy brak doświadczenia nie powinny determinować decyzji o poszukiwaniu bądź zmianie pracy. Norweski rynek pracy wciąż otwarty jest na zagranicznych pracowników sektora budowlanego. Firmy poszukują zarówno fachowców jak i pomocników.
Nie musisz znać języka norweskiego, żeby pracować
Znajomość języka norweskiego nie jest warunkiem znalezienia pracy w zawodach (około)budowlanych. Profesjonalni doradcy z Biura Pośrednictwa Pracy przefiltrują oferty tak, aby do rąk osoby zainteresowanej trafiły wyłącznie propozycje niewymagające znajomości języka, dodatkowo pomogą w załatwieniu wszelkich formalności. Transparentny proces rekrutacji oraz wparcie językowe i merytoryczne na każdym jej etapie gwarantują, że osoby nie posługujące się językami obcymi nie są narażone na oszustwa czy problemy wynikające z nieznajomości specyfiki zagranicznego rynku pracy. Nie musisz znać języka norweskiego, żeby pracować w Norwegii! Zawsze możesz podjąć pracę za niższą stawkę i dokształcać się po godzinach.
Zwlekanie ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w Norwegii z powodu nieznajomości języka nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Dzięki działającym na polskim i norweskim rynku Biurom Pośrednictwa Pracy, każdy dekarz oraz przedstawiciel innych zawodów z branży budowlanej ma szanse na lepszą pracę i godziwe zarobki.
Jesteś dekarzem i chciałbyś wyjechać do Norwegii? Zobacz oferty pracy: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/