Projektant wnętrz widzi potencjał tam, gdzie inni dostrzegają problemy. Potrafi zaczarować przestrzeń w taki sposób, by przebywało się w niej z prawdziwą przyjemnością. Dba nie tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność swoich projektów. Ma oko do detali i cechy psychologa z prawdziwego zdarzenia.
Jeśli dotąd nie zdarzyło Ci się zatrudniać architekta, na pewno chętnie poznasz kolejne etapy powstawania autorskiego projektu wnętrz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego spodziewać się podczas współpracy i dowiesz się, kiedy trzeba podejmować kluczowe decyzje.
Aranżacja wnętrz zawsze zaczyna się od rozmowy.
Wiesz, w jakim stylu chcesz urządzić swoje wnętrza? Powiedz o tym projektantowi. Nie przejmuj się, jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań stylistycznych. W takim wypadku architekt przedstawi Ci zdjęcia zróżnicowanych aranżacji i określicie, co podoba Ci się najbardziej. Projektant wnętrz będzie chciał poznać metraż projektowanego domu lub mieszkania i planowane przeznaczenie poszczególnych pokoi. Zada pytania o ilość członków rodziny, ich wiek, zainteresowania i potrzeby.
Ważny będzie także budżet, jaki chcesz przeznaczyć na remont. Niektóre pracownie projektowe nie przyjmują zleceń niskobudżetowych. Na koniec otrzymasz indywidualną wycenę. Jeśli warunki współpracy będą Ci odpowiadać, nastąpi podpisanie umowy i będzie można przejść do realizacji zlecenia.
Zanim architekt zacznie projektować, musi zrobić inwentaryzację.
Aby można było wykonać projekt, na terenie inwestycji trzeba będzie zrobić dokładne pomiary. Projektanci uzupełnią także zebrane dane o dokumentację fotograficzną. Zdarza się, że inwestor chce zaprojektować wnętrza już na etapie budowy. W takim wypadku projektant wnętrz może pracować na podstawie materiałów uzyskanych od dewelopera.
Chcesz wiedzieć, jak projekt będzie wyglądać w rzeczywistości? Projektant wnętrz zadba o wizualizacje.
Zanim powstanie projekt wykonawczy, konieczne będzie wykonanie planu koncepcyjnego. W tym momencie projektant wnętrz przedstawi Ci rzuty poszczególnych pomieszczeń. Zobaczysz na nich rozmieszczenie mebli i ewentualne zmiany w układzie funkcjonalnym. Uzupełnieniem projektu koncepcyjnego jest wizualizacja. Współczesne programy do projektowania pozwalają tworzyć je z niemal fotorealistyczną szczegółowością. Dzięki temu dowiesz się, jak będą wyglądać wnętrza, jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
Po uzyskaniu akceptacji architekt wnętrz stworzy dokumentację techniczną.
Gdy projekt koncepcyjny spełni Twoje wymagania, projektant wnętrz przystępuje do opracowania dokumentacji. Będzie ona zawierać rysunki i rzuty techniczne dla podwykonawców oraz pełną listę mebli i materiałów wykończeniowych. Z punktu widzenia inwestora ten etap projektowania jest najmniej ciekawy. Jednak to właśnie w tym momencie architekt musi zadbać o to, by jego wizja mogła być zrealizowana z dbałością o każdy szczegół.
Realizacja - z nadzorem autorskim czy bez?
Dysponując dokumentacją techniczną, możesz dokonać zakupów samodzielnie. Zatrudniona ekipa remontowa również otrzyma wszystko, co niezbędne do odtworzenia projektu w rzeczywistości. Najlepsze efekty daje jednak zlecenie projektantowi nadzoru nad remontem. Dzięki temu weźmie on odpowiedzialność także za sprawną realizację.