Google Chrome zdecydowanym liderem
Lata temu większość użytkowników korzystało z Internet Explorera, który stopniowo tracił na swojej popularności. Później firma Microsoft, producent systemu Windows, pracowała nad nowymi aplikacjami, które dałyby radę rywalizować z markami mającymi największy udział w rynku. Pomimo że Microsoft Edge jest w Windows 10 przeglądarką domyślną i tak nie zdobyła ona znaczącego udziału w rynku.Według danych NetMarketShare ze stycznia 2019 roku udział poszczególnych przeglądarek internetowych, biorąc pod uwagę laptop/desktop, przedstawia się następująco:
- Chrome – 64,63 proc. Najpopularniejsza przeglądarka na świecie należy do marki Google. Zapewnia mnóstwo wtyczek, dodatków. Jest dosyć szybka i prosta w obsłudze.
- Internet Explorer – 10,49 proc. Czyli najbardziej znana przeglądarka wydana przez Microsoft. Jest to jedna z najstarszych tego typu aplikacji. Mimo upływu lat w dalszym ciągu jest wybierana przez wielu użytkowników.
- Firefox – 9,83 proc. Przeglądarka Mozilli jest daleko w tyle za Chrome i nie zanosi się, aby sytuacja mogła się odmienić. Firefox jest aplikacją w wielu aspektach podobną do Chrome, a co więcej – w wielu testach nawet z nią wygrywa, chociaż wszystko zależy od tego, co akurat jest analizowane.
- Edge – 4,30 proc. To aplikacja, która aktualnie jest przeglądarką domyślną w systemie Windows. Jak na razie jednak trudno mówić w jej przypadku o spektakularnym sukcesie. Jej udział rynkowy jest niewielki.
- Safari – 3,79 proc. Aplikacja należy do firmy Apple i jest wykorzystywana przede wszystkim w urządzeniach stworzonych przez tę firmę. Przez kilka lat Safari było również dostępne na systemy Windows, tzn. do 2012 roku, a dokładnie do wersji 5.1.7
- Opera – 1,58 proc. Przeglądarka ta powstała w 1994 roku i doczekała się wielu wersji. Lata świetności ma już jednak za sobą, a jej udział w rynku jest po prostu symboliczny. Mimo wszystko jest w dalszym ciągu rozwijana.
- QQ – 1,48 proc. Jest to jedna z chińskich przeglądarek, której udało się zdobyć niewielki udział w rynku, głównie dzięki mieszkańcom kraju, w którym powstała.
- Sogou Explorer – 1,46 proc. Jedna z egzotycznych przeglądarek, które zdołały zdobyć pewien udział w rynku.
- Yandex – 0,64 proc. Tym razem rosyjska przeglądarka o nazwie identycznej jak popularna w tym kraju wyszukiwarka internetowa. Nie cieszy się ona jednak szczególnym zainteresowaniem na świecie.
- UC Browser – 0,59 proc. Darmowa przeglądarka bazująca na projekcie Chromium. Jest ceniona za szybkość i wygodę użytkowania.
Sytuacja przedstawia się inaczej, kiedy weźmiemy pod uwagę również wyszukiwanie na urządzeniach mobilnych, ale nie tylko na nich – obejmując również laptop/desktop:
- Chrome – 63,79 proc.
- Safari – 16,27 proc.
- Firefox – 5,15 proc.
- Internet Explorer – 4,71 proc.
- Edge – 1,97 proc.
- QQ – 1,49 proc.
- UC Browser – 1,36 proc.
- Baidu – 1,26 proc.
- Opera – 0,9 proc.
- Android Browser – 0,79 proc.
Mniej znane przeglądarki, które są godne uwagi
Oczywiście na rynku przeglądarek internetowych poza wymienionymi wyżej dostępnych jest również wiele innych aplikacji, które są jednak zdecydowanie mniej znane. Którymi warto się zainteresować? Oto kilka przykładów:- Vivaldi – przeglądarka, która miała dawać przede wszystkim ogromne możliwości konfiguracyjne i w dalszym ciągu jest rozwijana właśnie w takim kierunku. Przeglądarka zapewnia kilka unikatowych funkcji, a powstała z inicjatywy byłego prezesa Opery.
- Brave – przeglądarka, w której postawiono na szybkość i prywatność. Zapewnia wiele rozwiązań, które mają chronić przed śledzeniem, wykradaniem danych, a głównie po prostu – gwarantować prywatność.
- Maxthon – mało znana, a zaprezentowana już w 2002 roku! Aplikacja została wyposażona m.in. w klienta e-mail i w mechanizm służący pobieraniu filmów ze stron.
- Ecosia – tym razem opcja ekologiczna. Na czym polega w tym przypadku wsparcie ekologii? Otóż za każdym razem, kiedy skorzystacie ze zintegrowanej z tą przeglądarką wyszukiwarki, generujecie wpływy, które są przeznaczone na program sadzenia drzew.
- Dolphin – umożliwia ona wyszukiwanie za pomocą komendy głosowej, a także obsługuje rozszerzenia. Według wielu użytkowników jej szybkie działanie sprawia, że to jedna z najlepszych przeglądarek na Androida.