Reklama

Reklama

Samodzielnie czy z pomocą architekta krajobrazu – jak zaaranżować skrawek zieleni obok własnego domu lub mieszkania?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Samodzielnie czy z pomocą architekta krajobrazu – jak zaaranżować skrawek zieleni obok własnego domu lub mieszkania?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Aranżacja ogrodu nie jest łatwa, a widać to po tym, że nawet osoby, które lubią pracę w ogrodzie i samodzielnie wykonują nasadzenia nie zawsze uzyskują dobry rezultat. Często ogród pomimo że pełny jest roślin pozbawiony jest „ładu i składu”, zatem nie tylko rośliny nieszczególnie dobrze się komponują, ale są także mało zadbane. W końcu kilkumetrowe drzewa przy domu może i dają cień, ale jednak nie są zbyt bezpiecznym rozwiązaniem. Należy więc kontrolować ich wzrost i przycinać stożek wzrostu. Takich rzeczy można dowiedzieć się od osoby zawodowo zajmującej się projektowaniem ogrodów. Czy zatem warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, by zaaranżować ogród, czy jednak kierując się kilkoma wskazówkami przygotować go samodzielnie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, w dzisiejszym poradniku.

Reklama

Gdzie architektów kilku, tam efekt marny, czyli nie psuj pracy architekta, gdy się na niego zdecydujesz

Jeśli już decydujesz się na zaprojektowany ogród w stylu francuskim, zaniechaj łączenia go z naturalistycznymi nasadzeniami, bo uzyskasz efekt miszmaszu. Gdy ogród żyje własnym życiem, ale na całym terenie zielonym to prezentuje się to lepiej, niż wtedy gdy z przodu domu masz misternie przycięte drzewka, żywopłoty i krzewy w stylu francuskim, a z tyłu ogród wygląda tak, jakby zabrakło Ci pomysłu albo funduszy, bo drzewa są posadzone bez pomysłu w różnych miejscach, a do tego pozwalasz im rosnąć w sposób naturalny, co prezentuje się tak, jakbyś dbał o jedną cześć ogrodu, a na drugą machnął ręką albo zabrakło Ci funduszy na jego urządzenie. Oczywiście przycinanie większych drzew wymaga zachodu, jednak od czego są odpowiednie elektronarzędzia do ogrodu, które oferuje EuroOgrod.com.pl – sklep ogrodniczy. Wystarczy przejrzeć ofertę, by znaleźć choćby nożyce z trzonkiem teeleskopowym, które w takiej sytuacji się sprawdzą. Można też po prostu z drugiej części nic nie sadzić i po prostu postawić na dobrze wypielęgnowaną trawę. Wszystko zależy od tego jaką funkcjonalność ma mieć każda część ogrodu. Niewątpliwie dobre pomysły i rozwiązania może podsunąć Ci architekt.

 

Stworzenie naturalistycznego ogrodu nie będzie wymagało fachowej ręki

Jeśli misternie przycięte krzaczki po prostu Ci się nie podobają, to zawsze możesz postawić na naturalistyczny styl angielski. Tu niekoniecznie musisz korzystać z pomocy architekta, choć przecież musisz wiedzieć jakie rośliny mogą rosnąć obok siebie. Tu mamy dla Ciebie cenną radę, jeśli tworzysz ogród naturalistyczny postaw na przeniesienie tego krajobrazu, który znajduje się w najbliższej okolicy na swój skrawek zieleni, oczywiście warunkiem jest to by otaczały Cię łąki czy pola, czy parki, a nie betonowe blokowiska bez skrawka zieleni. W ostatnim przypadku musisz po prostu zdać się na swój gust, a także sprawdzić, jaka gleba jest w Twoim ogrodzie. Ważna jest zawartość piasku lub gliny, a także odczyn. Konieczne może być bowiem wymieszanie gleby z piaskiem, a nawet dodanie kompostu dla uzyskania bardziej kwaśnego odczynu lub nawozu wapiennego, gdy chce się sadzić na kwaśnej glebie rośliny lubiące środowisko neutralne lub zasadowe. Istotne znaczenie ma także właściwe dobranie stanowiska dla poszczególnych gatunków, zatem mimo że ogród nie będzie wymagał przycinania, czeka Cię sporo pracy. Zarówno ziemię ogrodową, jak i nawozy znajdziesz w sklepie ogrodniczym.

 

Architekt pomoże Ci dobrać do Twojego ogrodu najlepsze rośliny, które będą miały szansę na rozwój

 

Trudno mieć wiedzę na temat tego czy dana roślina przyjmie się w Twoim ogrodzie, zwłaszcza, że informacje jakie można znaleźć są zwykle skąpe i rzadko znajduje się odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Architekt nie tylko będzie wiedział, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do Twojego ogrodu ze względu na panujące warunki, ale również odpowiednio dobierze gatunki do wybranej aranżacji. Jeśli będziesz mieć własny pomysł to może go wykorzystać, pod warunkiem, że stanowisko, jak również sąsiedztwo dla danej rośliny będzie odpowiednie. Trzeba bowiem wiedzieć, że niektóre rośliny są bardziej ekspansywne i mogą zagłuszać inne.

 

Chcesz stworzyć ogród z nietypowymi roślinami? Potrzebujesz pomocy specjalisty

Gdy marzy Ci się ogród egzotyczny czy orientalny w Polskich warunkach, to koniecznie powinieneś skorzystać z usług architekta ogrodów. Tutaj bowiem dobór roślin nie jest dowolny. Niektóre mogą w miarę dobrze znosić nasz klimat, a inne bardziej wymagające zupełnie się nie przyjmą. Oczywiście jakimś wyjściem jest sadzenie w donicach. W takiej sytuacji jednak i tak będziesz potrzebować pomocy fachowca, który doradzi Ci w jaki sposób je pielęgnować.

 

Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami i chcesz stworzyć ładnie komponujący się ogród, to zdecydowanie warto skorzystać z pomocy architekta. Oczywiście nie jest to zasadne w przypadku ogródków należących do mieszkań na parterze, bo miejsca jest tu wyjątkowo mało i trudno, by architekt rozwinął skrzydła. W tym przypadku zatem, na podstawie analizy gleby dobierz najlepsze rozwiązanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE