Konserwacja siatki ogrodowej – porady i wskazówki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konserwacja siatki ogrodowej – porady i wskazówki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Czy raz założona siatka ogrodzeniowa może służyć przez wiele lat bez potrzeby wymiany? Jak najbardziej, ale nie stanie się to samo z siebie. Prawidłowa eksploatacja płotu z siatki wymaga regularnej konserwacji. Na szczęście wykonywanie tych zabiegów nie jest trudne. Co więc należy robić?

Prawidłowy naciąg siatki ogrodzeniowej a jej konserwacja

Pierwszym krokiem do tego, by siatka ogrodzeniowa stała się zakupem na długie lata, jest jej dostosowanie do miejsca, które ma otaczać. Na obszarach o nierównej powierzchni najlepiej sprawdzają się płoty wykonane z plecionych drutów. W przeciwieństwie do zgrzewanych odpowiedników są elastyczniejsze, a tym samym łatwiejsze w montażu na terenie pełnym wzniesień i spadków.

W trakcie montażu trzeba odpowiednio wyważyć proporcje między elastycznością a sztywnością konstrukcji. Zbyt luźno naciągnięta siatka ogrodzeniowa będzie poddawać się silnym podmuchom wiatru. Doprowadzi to do zdzierania farby lub ochronnej otuliny z PVC.

Uszkadzaną co jakiś czas powłokę malarską da się odmalować. Jednak w przypadku siatki pokrytej sztucznym tworzywem nie można już nic zrobić. Niczym niezabezpieczone druty zaczną rdzewieć.

Metody konserwowania metalowej siatki ogrodzeniowej

Właściwe naciągnięcie siatki ogrodzeniowej to klucz do utrzymania jej w dobrym stanie. Co więcej, dzięki temu płotu nie trzeba będzie zbyt często pielęgnować. Jedyna czynność, o której warto pamiętać na co dzień, to usuwanie liści, ponieważ zawarta w nich wilgoć przyspiesza korodowanie metalu.

Oprócz tego warto zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową dwa razy poprzez nałożenie środka antykorozyjnego. Pierwsza aplikacja powinna mieć miejsce wczesną jesienią, a więc zanim nadejdą intensywniejsze opady, a potem śniegi. Po raz drugi preparatu należy użyć na wiosnę. Co ważne, w obu przypadkach płot trzeba uprzednio wyczyścić.

Przed zakupem środka antykorozyjnego dobrze jest sprawdzić jego sposób działania. W ten sposób uda się ograniczyć wysiłek konieczny do zakonserwowania siatki ogrodzeniowej. Część preparatów wymaga włożenia dodatkowej pracy, ponieważ rdzę trzeba usunąć ręcznie, np. przy pomocy drucianej szczotki lub papieru ściernego. Właśnie dlatego warto sięgnąć po produkt rozpuszczający rdzę.

Konserwacja siatki ogrodowej wymaga jeszcze usuwania większych roślin, które rosną obok niej. Skraplająca się na nich woda to kolejny czynnik zwiększający ryzyko zardzewienia płotu. Z kolei gałęzie i kolce mogą zrywać farbę.

 

Malowanie metalowej siatki ogrodzeniowej

Nawet postawiony z dala od bujnej roślinności płot wymaga malowania. Prawidłowe pokrycie siatki ogrodzeniowej zaczyna się od zdarcia starej warstwy farby. Do tego zadania należy użyć papieru ściernego. Następnie metal trzeba odtłuścić przy pomocy środka na bazie alkoholu izopropylowego lub benzyny.

Kolejny krok to położenie farby podkładowej o właściwościach antykorozyjnych. Na koniec siatkę można pomalować specjalną powierzchniową farbą do metalu. Do nieocynkowanych siatek ogrodowych ze stali nada się preparat ftalowy, epoksydowy, chlorokauczukowy bądź poliuretanowy. Aluminium i ocynkowaną (galwanizowaną) stal należy pomalować środkiem akrylowym, poliwinylowym, lateksowym albo ich mieszanką.

 

Pielęgnacja siatki ogrodzeniowej z PVC lub kompozytu

Znacznie prostsza jest konserwacja siatek ogrodzeniowych wykonanych z innych surowców. Pod tym względem najmniej uwagi wymaga PVC, które wystarczy umyć przy pomocy węża ogrodowego albo precyzyjniejszej myjki ciśnieniowej.

Podsumowując, woda wyczyści (a przy tym nie uszkodzi) również siatki z kompozytu. Co ważne, mimo że na taki materiał składają się zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale płotu nie trzeba pokrywać preparatem antykorozyjnym. Tego typu surowce są uodparniane na rdzewienie już na etapie produkcji.

Ponadto nie zaleca się malowania kompozytów. Po nałożeniu dodatkowej powłoki płot nie stanie się odporniejszy na rdzę, a co za tym idzie, zakup farby stanie się zbędnym wydatkiem.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE