reklama

Właściwa pielęgnacja róż

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Właściwa pielęgnacja róż - Zdjęcie główne

Właściwa pielęgnacja róż

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleKrzewy róż to najczęściej wybierane rośliny do ogrodów, działek, a nawet przydomowych ogródków. Pięknie się prezentują, są szlachetne i niezwykle symboliczne. I dlatego właśnie tak mocno ulegamy ich magii. Oczywiście róże wielkokwiatowe występują w różnych rodzajach. Niektóre róże kwitną przez całe lato, a inne pod koniec lata po raz kolejny powtarzają kwitnienie. Poza tym intensywnie rosną, więc mają duże wymagania pokarmowe. Należy więc nie tylko przycinać róże, ale również zapewnić im dopasowany do potrzeb nawóz.

Jak nawozić krzewy róż?

Róże pnące mogą stanowić rewelacyjną dekorację ogrodu szczególnie przy wykorzystaniu dostępnych w różnych kształtach pergoli. Tego typu konstrukcja wymaga oczywiście pracy. Niezwykle ważne jest także odpowiednie cięcie róż. Poza tym należy dostarczać im doskonałej jakości pożywienia. Nawóz do róż zaspokaja duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Najlepiej sprawdzają się preparaty mineralne wieloskładnikowe wzbogacone w mikroelementy. Odpowiednio musi być także przygotowana gleba przed sadzeniem. Trzeba ją zasilić w składniki pokarmowe, ale to sprawia, że w pierwszym roku róże wielokwiatowe nie będą wymagać dodatkowego nawożenia.

Odpowiednie środki do róż kwitnących

Do róż kwitnących można stosować nawóz naturalny. Tego typu organiczne środki można kłaść co 3-4 lata. Wystarczy jesienią lub wczesną wiosną rozłożyć pod krzewami około 5 kg/m2 kompostu lub rozłożonego obornika. Róże rabatowe od drugiego roku wymagają nawożenia nawozem mineralnym trzy razy w roku. Pierwsze cięcie róż przeprowadzamy po odsłonięciu kopczyków w drugiej połowie kwietnia. Następnie wokół krzewu warto rozsypać  nawóz wieloskładnikowy, a następnie trzeba wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby. Drugą dawkę podaje się w połowie czerwca, a ostatnią w końcu lipca. Po tym terminie róż się już nie nawozi, ponieważ muszą one zakończyć wegetację przed zimą, aby zyskać odporność na przemarzanie.

Kiedy przycinać róże?

Nawozy do róż dostępne są w różnych postaciach: granulek, w płynie lub żelu. Popularnością cieszą się także specjalne mieszanki o preparaty wolno działające. Dostarczają one niezbędnych składników takich jak azot, potas i fosfor oraz podstawowych pierwiastków, które są niezbędne różom do rozwoju i mikroelementów takich jak miedź, żelazo, cynk, magnez. Trzeba oczywiście systematycznie podlewać i pamiętać o przycinaniu, by nie pojawiły się zdziczałe pędy. Tę czynność trzeba dostosować do rodzaju róż, jakie rosną w naszym ogrodzie. Miejsce cięcia zabezpiecza się maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE