Sprawdź, kto powinien zapłacić za kontrolne badania lekarskie pracowników i inne badania profilaktyczne.

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź, kto powinien zapłacić za kontrolne badania lekarskie pracowników i inne badania profilaktyczne. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pracodawca w myśl przepisów wysyła pracownika na badania lekarskie przed przystąpieniem do pracy. Orzeczenie lekarza o zdolności jest jednocześnie potwierdzeniem tej zdolności. W przypadku badań wstępnych badania te zleca pracodawca i to on ponosi koszty ich wykonania. Natomiast badania kontrolne są przeprowadzane kiedy nieobecność pracownika jest dłuższa niż 30 dni. Czy za te badania kontrolne musi płacić pracodawca, czy też pracodawca może żądać dostarczenia tych badań wykonanych we własnym zakresie przez pracownika? W przypadku małych firm, przedsiębiorstw może to być duży koszt dla pracodawcy. Zobacz, co na ten temat mówią przepisy.

Badania profilaktyczne zawsze przeprowadzane są na koszt pracodawcy – niezależnie od tego czy są to badania:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne czy
  • końcowe.
Nie ma możliwości scedowania na pracownika kosztów związanych z przeprowadzaniem badań profilaktycznych, nawet kontrolnych, których powodem jest długotrwała niezdolność do pracy z powodu choroby. Jest to niezależne od tego, czy choroba ma związek z wykonywaną pracą, czy też nie. Obowiązek pokrywania kosztów badań kontrolnych wynika bezpośrednio z przepisu art. 229 § 6 Kodeksu pracy.

Przeczytaj także:

Badania profilaktyczne pracowników

Rolą pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Przejawem tej ochrony są profilaktyczne badania lekarskie, służące monitorowaniu zdolności do wykonywania pracy, która z wiekiem może ulegać dezaktualizacji. Same kwalifikacje merytoryczne nie wystarczają bowiem do świadczenia danej pracy – niezbędny jest również należyty stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Badania profilaktyczne nie są kategorią jednolitą – wśród nich można wyróżnić badania:

  • wstępne,
  • okresowe oraz
  • przeprowadzane w specyficznych sytuacjach – badania kontrolne oraz końcowe.

Ważne

Badaniom kontrolnym podlegają pracownicy przed dopuszczeniem do pracy w przypadku gdy z powodu choroby przebywali na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Celem badań kontrolnych jest ustalenie czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku po dłuższym okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą.

Koszty badań profilaktycznych pracowników (śródtytuł)

W praktyce nie można wykluczyć okresowego nasilenia absencji chorobowych pracowników – w tym dłuższych, które zobowiązują pracodawcę do skierowania pracowników na profilaktyczne badania kontrolne. W takich przypadkach pracodawca może uznać, iż nie ma podstaw do „fundowania” takich badań ponieważ np. choroba, która spowodowała czasową niezdolność do pracy nie ma związku z pracą , a wynika z prywatnych poczynań pracownika. Jednak przepisy odnoszące się do zasad związanych z pokrywaniem kosztów pracowniczych badań profilaktycznych nie dają podstaw, aby przyjąć, że koszty profilaktycznych badań – kontrolnych, mogą być przerzucone na pracownika (niezależnie od okresowego nasilenia przypadków uzasadniających konieczność skierowania pracowników na badania kontrolne).

Pamiętaj

Zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy, badania: wstępne, okresowe, kontrolne i końcowe są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. Żaden przypadek nie upoważnia pracodawcy do przerzucenia na pracownika obowiązku pokrywania kosztów badań – w tym kontrolnych. Nie ma możliwości, aby pracownicy przeprowadzali badania profilaktyczne – w tym kontrolne – we własnym zakresie, w tym w wybranej przez siebie przychodni medycyny pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 229 § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.)

Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
PortalBHP.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE