Reklama

Umowa franczyzowa – co warto wiedzieć przy małym biznesie?

Opublikowano:
Autor:

Umowa franczyzowa – co warto wiedzieć przy małym biznesie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Franczyza to doskonałe rozwiązanie przy poszukiwaniu pomysłu na własny biznes w małym mieście. Strony franczyzy obowiązuje umowa, która powinna zawierać określone elementy. Nie ma tutaj znaczenia, jaki biznes w małym mieście się otwiera.

Podpisując umowę o franczyzę w małym mieście, warto zwrócić uwagę na to, czy reguluje ona najważniejsze kwestie, zgodnie z dostępną wiedzą teoretyczną na ten temat. Dzięki temu w różnych sytuacjach nie będzie ona powodowała żadnych problemów interpretacyjnych.

Istota umowy franczyzowej

Umowa o franczyzę to typ umowy nienazwanej, podpisywanej bez względu na to, jaki biznes w małym mieście chcemy otworzyć. Udostępnia ona know-how franczyzobiorcy danej marki (a więc/ tj. osobie, która chce poprowadzić sklep sygnowany jej logo). Taka umowa skupia się na opisaniu biznesowego modelu współpracy. Brane są w niej pod uwagę różne mechanizmy kontrolne. Pozwalają one na zachowanie spójności w działaniu franczyzodawcy i franczyzobiorcy, co zapewnia sukces pomysłu na własny biznes także w małym mieście.

Umowa o franczyzę – podstawowe elementy

Umowa o franczyzę, bez względu na to, jaki sklep planuje się otworzyć w małym mieście, składa się z kilku elementów. We wstępie, oprócz stron umowy, określony jest cel współpracy. Znajduje się tutaj także słownik najważniejszych pojęć. W dalszej części umowy franczyzowej pojawiają się postanowienia stron w zakresie praw i obowiązków oraz przesłanki i sposoby rozwiązania kontraktu. Jeśli chodzi o prawa i obowiązki, są to m.in. uzgodnienia dotyczące:

- wysokości opłat licencyjnych,

- zasad przystąpienia do franczyzy,

- czasu trwania umowy,

- szkoleń,

- działalności konkurencyjnej,

- zabezpieczeń tajemnicy przedsiębiorstwa,

- zasad promocji i reklamy marki,

- kar umownych.

Na końcu umowy franczyzowej znajdują się akty prawne. Można się na nie powołać w sytuacjach, które nie zostały w niej uregulowane, bez względu na to, jaki biznes w małym mieście się otwiera.

Franczyza w małym mieście – z kim warto podpisać umowę?

Na polskim rynku działa wiele sklepów sieciowych. Jaki biznes w małym mieście warto otworzyć? Doskonałe opinie zbiera franczyza Żabka. Jest to pomysł na własny biznes w małym mieście, będący strzałem w dziesiątkę. Kluczem jest dobrze skonfigurowana umowa o współpracę. W jej ramach franczyzobiorca otrzymuje umeblowany i w pełni wyposażony sklep. Może on liczyć także na opiekę logistyczną oraz wsparcie marketingowe. Na początku każdy franczyzobiorca zyskuje również szkolenie z zasad funkcjonowania sklepów franczyzowych. Warto zatem rozważyć ten biznes przy rozważaniu, jaki sklep otworzyć w małym mieście. Z takim zapleczem franczyza w małym mieście ma duże szanse na sukces.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy