Reklama

Wpływ smogu na alergików.

Opublikowano:
Autor:

Wpływ smogu na alergików.  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Pyły zawieszone w powietrzu, czyli innymi słowy popularny ostatnio w dyskursie publicznym – smog, walnie przyczynia się do złej kondycji zdrowotnej wszystkich osób, jednak najbardziej narażeni wciąż pozostają alergicy. W newralgicznych momentach, gdy stężenie pyłu niebezpiecznie wzrasta – może być on znacznie bardziej uciążliwy od uczulających podczas pylenia alergenów. Warto w takich sytuacjach zadbać przede wszystkim o dzieci, bowiem to one wykonują w ciągu minuty większą liczbę wdechów niż dorośli. Jak wpływa tytułowy smog na alergików? Kto i dlaczego jest najbardziej narażony i wreszcie – w jaki sposób skutecznie walczyć z niewidzialnym wrogiem? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym tak naprawdę jest smog?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytania warto na początku zdefiniować naszego wspólnego niewidzialnego wroga. Generalnie rzecz ujmując smog jest formą zanieczyszczenia powietrza na skutek szkodliwej działalności człowieka oraz współistniejących niekorzystnych zjawisk naturalnych. O jakich zjawiskach mowa? Chodzi głównie o bezwietrzną pogodę oraz występowanie mgły. W tych warunkach stężenie smogu dynamicznie wzrasta, choć zgodnie z definicją wciąż pozostaje on w ramach tzw. nienaturalnego zjawiska atmosferycznego. Tytułowy smog występuje w dwóch podstawowych wariantach – londyńskim, wynikającym z zanieczyszczeń spowodowanych spalaniem w okresie jesienno-zimowym oraz wariancie typu Los Angeles, który wynika z zanieczyszczeń powietrza spalinami wydobywającymi się z pojazdów. Obie formy różnią się składem i oddziaływaniem na formę zdrowotną, jednak zarówno jeden, jak i drugi wariant stanowią poważne niebezpieczeństwo.

Dla kogo smog jest najniebezpieczniejszy?

Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla wszystkich, jednak najbardziej zagrożeni pozostają alergicy i astmatycy, a także osoby mające problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego. Skupiając się na alergikach warto odnotować, iż grupę szczególnego ryzyka stanowią dzieci w wieku od 6 do 8 lat. To właśnie w tym czasie trwa intensywny proces rozwoju płuc, które są narażone na działanie toksycznych związków, pisze ekspert z Goodair.pl. W konsekwencji zaniedbania mogą doprowadzić do późniejszego ich upośledzenia, co jest przyczynkiem do wielu poważnych chorób, a nawet śmierci. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tkanki dzieci są bardziej kruche niż w przypadku osób dorosłych, do tego dochodzi obniżony układ odpornościowy u osób dorastających, który ma wpływ na zetknięcie się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

W jaki sposób smog nas zabija?

Smog działa niczym morderca w białych rękawiczkach. Wszystko za sprawą obecności wyjątkowo groźnych cząsteczek PM 2.5. Są one bardzo mało – o wiele mniejsze od ludzkiego włosa i co ważne – niewidoczne gołym okiem. Paradoksalnie im mniejszy ich rozmiar, tym większe zagrożenie dla naszego zdrowia. Gros z nich przedostaje się do układu oddechowego poprzez nos i gardło – większe z nich, zwane PM10 zostają w dużej mierze wydalone poprzez kichnięcie, tudzież kaszel, jednak cząsteczek mniejszych nie sposób się pozbyć. Można natomiast ograniczyć ich wchłanianie – w jaki sposób?

Metody na walkę ze smogiem.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie występowanie zanieczyszczeń w powietrzu jest zastosowanie oczyszczacza. Działa on na zasadzie filtra gromadząc pyły i zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, a następnie filtrując je zwraca nam zdrowe i czyste powietrze w których obecność niebezpiecznych cząsteczek jest znikoma. Doskonałą propozycję stanowią oczyszczacze marki Sharp, które odznaczają się znakomitym stosunkiem jakości względem atrakcyjnej ceny. Takie urządzenie z pewnością walnie przyczyni się do poprawy zdrowia nie tylko alergików, ale każdego z nas.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE