Zadłużenia kapitału własnego - interpretacja i ocena
Rynek finansowy takie produkty jak pożyczki online czy kredyty kieruje do osób wypłacalnych. W ocenie wysokości zadłużenia pomagają liczne wskaźniki. Jednym z kluczowych jest wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Jak należy go rozumieć?To parametr, który określa relację zobowiązań ogółem do kapitałów własnych. Inaczej mówiąc wskazuje stopień zaangażowania zobowiązań w finansowaniu działalności przedsiębiorstwa w stosunku do poziomu zaangażowania kapitału własnego. Prawidłowa wartość wskaźnika wynosi od 1 do 3.
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego obliczymy dzieląc sumę zobowiązań w ogóle przez kapitał własny. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez 100.
Jak mierzyć dług? Jakie są jeszcze wskaźniki zadłużenia i jak je obliczyć?
Analiza zadłużenia stanowi przedłużenie analizy zdolności kredytowej. Aby mieć całkowitą pewność, że jesteśmy wypłacalni i stać nas na oferowane przez rynek produkty, warto dokonać pełnych obliczeń naszych możliwości. Prócz wskaźnika zadłużenia kapitału własnego istnieją również inne mierniki wskazujące na naszą płynność finansową.Wykładnik zadłużenia ogólnego
Jednym z najbardziej ogólnych mierników naszej sytuacji ekonomicznej jest wskaźnik zadłużenia ogólnego (ang. debt ratio, DR). Stanowi stosunek obcych zobowiązań do aktywów. Im większa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko dla kredytodawcy. Niski wynik wskaźnika zadłużenia ogólnego mówi z kolei o tym, że badane przedsiębiorstwo jest niezależne finansowo. Wskaźnik zadłużenia ogólnego wyliczymy, dzieląc zobowiązania razem przez aktywa razem.Wskaźnik zadłużenia długoterminowego
Jak pokazują badania prowadzone przez KRD czy BIK, zadłużenie Polaków stale rośnie. Pożyczają oni pieniądze na spłatę poprzednich zobowiązań czy wyposażenie gospodarstwa domowego, np. w sprzęt AGD. Zanim sięgniemy po kolejne zobowiązanie finansowe warto sprawdzić, czy nie zalegamy z płatnością za obecne.Wskaźnik zadłużenia długoterminowego (ang. Long Term Debt To Total Assets Ratio) opisuje wypłacalność przedsiębiorstwa. Jest więc szczególnie ważny w momencie ubiegania się o kredyt dla firm. Obrazuje sytuację finansową działalności. Wskaźnik zadłużenia długoterminowego opisywany jest często jako wskaźnik długu, ryzyka lub dźwigni. Informuje o wysokości pokrycia zobowiązań długoterminowych kapitałami własnymi. Obliczymy go, dzieląc zobowiązania długoterminowe przez kapitał własny.
Wykładnik długu środków trwałych
Jeśli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska abyśmy mogli uzyskać finansowanie od banku czy firm pożyczkowych, wierzyciel może wymagać od nas zabezpieczenia. Zwykle jest to zastaw nieruchomości lub ruchomości, a także poręczenie.Wskaźnikiem, który mówi o stopniu zabezpieczenia zobowiązań długoterminowych przez środki trwałe jest wskaźnik zadłużenia środków trwałych. Aby poznać jego wartość, wystarczy rzeczowe składniki majątku trwałego podzielić przez zobowiązania długoterminowe.
Wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałem własnym
Istnieje również wskaźnik, który informuje, czy aktywa trwałe są finansowane kapitałem długoterminowym. Wartość, którą powinny wskazać obliczenia nie może być mniejsza niż 1. Miara ta świadczy o długoterminowej płynności finansowej firmy. Im wynik jest większy, tym lepsza jest sytuacja przedsiębiorstwa, które ubiega się o daną usługę.Wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałem własnym obliczymy dzieląc sumę zobowiązań długoterminowych, kapitału własnego i rozliczenia międzyokresowego przez aktywa trwałe.
Zastosowanie kapitału obcego
W ekonomii można wyróżnić również wskaźnik mówiący o stopniu, w jakim obcy kapitał wykorzystywany jest do finansowania majątku obrotowego. To wskaźnik zastosowania kapitału obcego. Przyjmuje się, że im jego wartość jest niższa, tym w korzystniejszej sytuacji finansowej jest usługobiorca.Wartość zastosowania kapitału obcego otrzymamy dzieląc sumę zobowiązań razem przez aktywa obrotowe.
Trwałość struktury finansowania
Miernik trwałości struktury finansowania informuje, czy aktywa są sfinansowane z kapitału długoterminowego. Przedsiębiorstwo zyskuje lepszą pozycję wraz z większym wynikiem obliczeń. Te możemy wykonać, dzieląc sumę zobowiązań długoterminowych i wkładu własnego przez aktywa razem.Wskaźnik ogólnej sytuacji finansowej
Decydując się np. na pożyczkę na założenie firmy, dobrze jest znać swoją ogólną sytuację finansową. W jej określeniu pomoże nam specjalny wskaźnik. Choć wzór do obliczeń może wydawać się skomplikowany, jeśli znamy kilka danych, szybko uzyskamy potrzebny wynik. Aby wyliczyć wskaźnik ogólnej sytuacji finansowej, należy podzielić iloraz kapitału własnego i aktywów trwałych przez iloraz zobowiązań razem i aktywów obrotowych.Zadłużenie finansowe netto (EBITDA)
Jednym z ważniejszych wskaźników funkcjonujących na rynku finansowym jest miara zadłużenia finansowego netto (EBITDA). Dzięki niej otrzymamy informację o rzeczywistej wysokości długu. Do obliczeń potrzebny nam będzie znajomość zadłużenia netto, które należy podzielić przez sumę zysku operacyjnego i amortyzacji.Znajomość wszystkich wskaźników zadłużeń nie jest obowiązkiem. Z łatwością znajdziemy je w internecie. Warto jednak mieć pojęcie o wartościach parametrów, które musimy podstawić do wybranego wzoru.