Wszystko czego warto się dowiedzieć o walutach

Opublikowano:
Autor:

Wszystko czego warto się dowiedzieć o walutach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Waluta jest formą pieniądza, która najczęściej emitowana jest przez władze publiczne. Rola waluty nie ogranicza się jedynie do bycia środkiem rozliczeniowym, pełni także funkcję środka wymiany oraz lokaty pieniądza.

Charakterystyka i rodzaje walut

Dziś już w niemal każdym państwie na świecie funkcjonuje jedna podstawowa jednostka monetarna oraz jedna jednostka mniejsza, zwana zdawkową. Waluta krajowa jest jednostką monetarną danego kraju, jednocześnie występująca na rynku międzynarodowym. Natomiast waluta zagraniczna to zarówno zagraniczne monety, jak i banknoty czy depozyty bankowe (oczywiście znajdujące się w zagranicznych bankach).
Jednostka monetarna jednego kraju po przewalutowaniu może stać się środkiem płatniczym respektowanym w innym państwie. Stosunek wymiany pomiędzy walutami ustalany jest przy pomocy kursów walutowych. Banki centralne regularnie ogłaszają krajowe kursy wymiany walut, co ma służyć zarówno celom informacyjnym jak i upłynniać dokonywanie oficjalnych transakcji.
Dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, funt brytyjski czy jen japoński to waluty, które w obecnym świecie mają największe znaczenie.
Tak naprawdę wszystkie znane waluty można klasyfikować na wiele różnych sposobów, jednak tym najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym jest podział, mając na względzie ich znacznie na międzynarodowych rynkach finansowych. Biorąc ten aspekt pod uwagę, dokonuje się podziału na:
- waluty twarde, czyli takie, które można wymienić w dowolnym miejscu i czasie (najlepszym przykładem może być tu euro oraz dolar amerykański);
- waluty słabe (lub miękkie) są walutami, które charakteryzuje ograniczona możliwość wymiany, spowodowaną np. przez zakaz wywozu waluty z kraju bądź obciążenie jej wymiany bardzo dużymi restrykcjami (tu najlepszym przykładem może być dinar tunezyjski).

Kalkulatory walut

Kalkulator walut to niezwykle przydatne narzędzie, pozwalające na przeliczenie wartości jednej waluty na inną. Przeliczniki tego typu w większości przypadków bazują na danych udostępnianych przez NBP. Kalkulator jest nie tylko często dość przydatny, ale również niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy podać kwotę, jaka ma zostać przeliczona oraz obie waluty. Warto pamiętać o tym, że kalkulatory obsługują wyłącznie wartości liczbowe (słowne wpisanie liczb nie przyniesie oczekiwanego efektu). Większość przeliczników walut podaje wartości z uwzględnieniem dwóch miejsc po przecinku. Pod adresem https://kursy-walut.info.pl/kalkulator-walut/ znajduje się lista najlepszych kalkulatorów walut.

Skąd się biorą wahania kursów walut?

Kursy walut zmieniają się każdego dnia, często przedstawiając inne wartości w stacjonarnych kantorach, a inne w tych działających online. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje wiele przyczyn, które mają znaczący wpływ na wahania kursów walut. Są to przede wszystkim czynniki:
- ekonomiczne - w tym zakresie największy wpływ na zmienność kursów walut mają stopy procentowe. Jeżeli rosną, inwestorzy chcą mieć więcej waluty, jeżeli spadają, sytuacja jest zupełnie odwrotna. Do czynników ekonomicznych wpływających na różnice w kursach można zaliczyć również stopę bezrobocia, tempo wzrostu gospodarczego oraz poziom inflacji;
- czynniki polityczne są równie znaczące przy kształtowaniu się wartości waluty jak te ekonomiczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że walutowi inwestorzy szybko reagują na wydarzenia polityczne bądź społeczne i to właśnie na ich podstawie kształtują swoje decyzje inwestycyjne.

Fakty i ciekawostki o walutach

Czym jest waluta, w teorii wie każdy. Tylko czy tak naprawdę wiemy o niej wszystko, czy może jest coś, co może nas zaskoczyć. Oto 7 ciekawostek i mało znanych faktów o walutach.
1. Na Kubie funkcjonują dwie różne waluty. Co ciekawe, każda z nich przedstawia zupełnie odmienną wartość.
2. Uszkodzone pieniądze w wielu kantorach mogą być wymienione po nieco obniżonym kursie.
3. W przyszłości banknoty mają być produkowane z polimerów, co ma gwarantować ich większą żywotność. Obecnie to ich produkcji wykorzystywane są materiały takie jak ścier drzewny, celuloza oraz surowce włókniste (najczęściej jest to bawełna).
4. Monety na świecie mają bardzo różne rozmiary. Największa z nich ma średnicę 80 cm, jej grubość to 12 cm. Moneta waży aż tonę. Powstawała przez 18 miesięcy i została stworzona w celu potwierdzenia wysokiego statusu mennicy w Perth.
5. Pierwszą decymowaną walutą świata był rosyjski rubel.
6. Nie wszystkie państwa, które używają euro jako swojej waluty, należą do UE. Kraje spoza unii wykorzystujące euro (jest ich aż 14) to Gujana Francuska, Gwadelupa, Majotta, Martynika, Reunion, Saint-Barthelemy, Saint Martin, Saint Pierre, Miquelon, Andora, Monako, San Marino, Watykan, Kosowo oraz Czarnogóra.
7. Corocznie na świecie organizowane są konkursy na najpiękniejszą walutę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE