Reklama

Wycena dla celów kredytowych

Opublikowano:
Autor:

Wycena dla celów kredytowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Rzeczoznawca majątkowy szacuje wartość nieruchomości w przypadku wymogu banku przy kredycie hipotecznym. Wycena jest realizowana w formie operatu szacunkowego.

Podmioty sektora finansowego wymagają wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. W celu uzyskania kredytu hipotecznego niezbędna jest zdolność kredytowa jak i nieruchomość spełniające wymogi kredytodawcy. Rzeczoznawca majątkowy szacuje wartość nieruchomości i sporządza operat szacunkowy. Operat szacunkowy powinien uwzględniać ceny nieruchomości podobnych do nieruchomości szacowanej oraz uwarunkowania lokalnego rynku nieruchomości. "Rzeczoznawca majątkowy powinien także określić stan techniczny nieruchomości, standard wykończenia oraz pozostałe parametry nieruchomości w tym powierzchnię użytkową" - wyjaśnia Rzeczoznawca majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/d1,Kredyty-hipoteczne-oferta-. Powierzchnia użytkowa powinna być określona przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z wymogami danego banku na podstawie projektu budynku lub pomiaru w naturze.

Według szacunków firmy Home Broker aż o 7 %, czyli o 28 tysięcy zł, spadła w styczniu zdolność kredytowa statystycznej polskiej rodziny planującej zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w rodzimej walucie. Mimo to – jak twierdzą eksperci - większość rodzin raczej tego spadku nie odczuje, gdyż przeciętna zdolność kredytowa jest i tak wyższa od średniej wnioskowanej kwoty kredytu. Nie cieszmy się jednak zbyt szybko, bo jest ktoś, kto na tej sytuacji ucierpi. W zdecydowanie gorszej sytuacji są bowiem osoby o niskich zarobkach, które mają niską zdolność kredytową i nie posiadają żadnych oszczędności na wkład własny. Ta grupa może mieć poważny problem z zakupem własnego mieszkania. Wycena lokalu mieszkalnego sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego powinna dotyczyć stanu aktualnego lokalu lub/i stanu docelowego przy założeniu prac remontowych lub adaptacyjnych. Rzeczoznawca majątkowy uwzględnia kosztorys klienta dotyczący planowanych nakładów.

Trzyosobowa polska rodzina z 5 tysiącami netto dochodu miesięcznie, bez żadnych comiesięcznych zobowiązań do spłaty, może na dzień dzisiejszy otrzymać przeciętnie 363, 1 tys. zł kredytu na mieszkanie ze spłatą rozłożoną na 30 lat. Jednak dobra wiadomość jest taka, że zdolność kredytowa może wzrosnąć, gdyż na ten rok prognozowany jest spadek WIBOR-u.

Gorzej sprawa ma się w przypadku kredytów w euro. Wymogi stały się bardziej rygorystyczne, a oferta banków wyraźnie się skurczyła. Maksymalnie można ubiegać się o finansowanie na 25 lat, a rata nie może przekroczyć 42 % dochodu netto. Prawda jest taka, że kolejne banki wycofują się z kredytowania w walutach. Krok ten poczyniły już duże banki takie, jak PKO BP i Kredyt Bank, dołączył do nich Credit Agricole, a z kolei mBank i Multibank ograniczyły już dostępność do kredytów w walutach. Niestety, wszystko wskazuje na to, że lista banków będzie coraz dłuższa. Ponadto, zdolność kredytowa w euro przeciętnej rodziny jest aż o 103 tys. zł niższa i wynosi średnio 227 tys. zł, czyli nie ukrywając o 40% mniej niż w przypadku kredytu w złotówkach. Kredyt mieszkaniowy w walucie po prostu przestaje być opłacalny.

Wracając do kredytów w złotówkach, na które spadła zdolność kredytowa Polaków, dodać należy, że jest szansa swoją wyższą zdolność kredytową podtrzymać. Zgodnie bowiem z wyliczeniami firmy Home Broker, jeśli chcemy wziąć 250 tys. zł kredytu na 30 lat, a jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, nasz dochód netto musi wynosić minimum 3750zł, co jednak może być troszkę za mało, jeśli weźmiemy pod uwagę wymagania banku. Wyjście z tej sytuacji jest w zasadzie proste - musimy po prostu wynegocjować u pracodawcy podwyżkę o 250 zł. Już taka sumka zapewni komfort braku odczucia zdolności kredytowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE