Nic dziwnego, że Kraków nazywany jest miastem sztuki. Można tu znaleźć nie tylko niezliczone muzea, ale także wiele wydarzeń skupiających najwybitniejszych artystów z całego świata. Dodatkowo, dzięki artystycznym wydziałom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych, Kraków sam “wychował’ wielu płodnych artystów.
W mieście znajduje się wiele światowej klasy galeriii sztuki, w których prezentowane są wybitne dzieła dawnych mistrzów. Kraków znany jest także ze swojego nowoczesnego i multikulturalnego podejścia do sztuki, co można zobaczyć w licznych współczesnych galeriach w mieście. Zobacz, których miejsc nie możesz pominąć podczas swojej wycieczki po kulturalnym Krakowie.
Sukiennice
To średniowieczne centrum handlowe znajdujące się pośrodku Rynku Głównego to nie tylko stoiska z pamiątkami. Na piętrze, Sukiennice skrywają pierwszą siedzibę Muzeum Narodowego, a w nim niezwykłą Galerię Sztuki Polskiej XIX w. Jej cenne wystawy podzielone są na cztery sale prezentujące różne okresy historyczne. W pierwszej znajdziemy dzieła z epoki Oświecenia, w drugiej z epoki Romantyzmu, w trzeciej podziwiać można sztukę związaną z życiem akademickim, a czwarta prezentuje dzieła Realizmu i Młodej Polski. Można wybrać się także do Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, która jest kontynuacją ekspozycji z Sukiennic i znajduje się w głównym budynku Muzeum Narodowego w Krakowie.
Międzynarodowe Centrum Kultury
ICC to nowoczesna placówka, która organizuje kilka wystaw czasowych w ciągu roku. Koncentruje się ono ważnych zagadnieniach współczesnej kultury i sztuki oraz kładzie nacisk na dziedzictwo kulturowe Europy Środkowej. Poprzez niezwykłe wystawy, Centrum podkreśla ważne miejsce Polski i polskiej sztuki na arenie międzynarodowej. W ICC odbywają się również różnego rodzaju spotkania i konferencje mające na celu zachęcenie do dyskusji i wymiany międzykulturowej.
Bunkier Sztuki
Jedna z najbardziej charakterystycznych galerii sztuki w mieście znajduje się na krakowskich Plantach, przy Placu Szczepańskim. Znajdziemy w niej najciekawsze dzieła sztuki współczesnej, a dynamicznie zmieniające się wystawy zawsze nas mogą czymś zaskoczyć. Co roku odbywa się w niej słynny festiwal fotografii - World Press Photo, który znany jest z kontrowersyjnych wystaw poruszających współczesne tematy. Dodatkowo, Bunkier Sztuki posiada na zewnątrz budynku przytulną kawiarnio-restaurację, która dla wielu krakowian jest idealnym miejscem na spędzenie długiego popołudnia lub wieczoru przy dobrej kawie.
Galeria Starmach
Jest to jedna z największych galerii prywatnych w Polsce i od lat cieszy się międzynarodowym uznaniem. Założona została w 1989 roku i szybko zyskała reputację jednej z najlepszych polskich galerii sztuki prezentujących sztukę współczesną. Jej wystawy skupiają się głównie na twórczości artystów z kręgu tzw. Grupy Krakowskiej. W ciągu ponad trzydziestu lat odbyło się w niej kilkadziesiąt wystaw znanych artystów, w tym Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego czy Magdaleny Abakanowicz. Galeria Starmach jest zlokalizowana w odrestaurowanej i zaadaptowanej na cele galerii dawnej synagodze Zucker na Podgórzu.
Galeria Beksińskiego
Galeria została otwarta w 2016 r. w Nowohuckim Centrum Kultury i od tamtej pory cieszy się niezwykłą popularnością. Beksiński jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich malarzy, dobrze znanym w Europie. Pomimo swojej łagodnego usposobienia, jego prace są dosyć przerażające. Obrazy Beksińskiego, który twierdził, że zawsze starał się przenieść na płótno swoje sny, to w dużej części zdeformowane surrealistyczne kształty, niepokojące tajemnicze postacie i sceny śmierci.
Prace Beksińskiego szokują, niepokoją, prowokują i wzruszają - nie da się przejść przez jego galerię obojętnie. Artysta nie zdobył nigdy żadnego formalnego wykształcenia jako malarz i sam opanował swój własny styl. Dziś można podjąć się interpretacji jego niezwykłych dzieł wybierając się właśnie do galerii na Nowej Hucie.
Komercyjne galerie sztuki w Krakowie
Galeria Szalom
Galeria Szalom to miejsce całkowicie poświęcone dziedzictwu żydowskiemu i obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Kazimierza. Otworzono ją w 1994 roku (jako najstarszą w dzielnicy) i od tamtej pory promuje kulturę i sztukę żydowską, która, przez wiele lat zaniedbywana, powróciła w swoje dawne łaski dzięki właśnie takim miejscom. Galeria Szalom aktywnie uczestniczy w słynnym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie udostępniając swoją przestrzeń współczesnym artystom z Polski i z Izraela.
Galeria LueLue
LueLue to miejsce, w którym pasjonat fotografii i designu wystawia na sprzedaż przepiękne pamiątki w stylu vintage. To urocza mała galeria i sklep oferujący głównie stare fotografie, obrazy, pocztówki i kultowe plakaty. Galerię można znaleźć na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Miodowej.
Galeria Plakatu
W tej niezwykłej galerii znajdziemy najsłynniejsze przykłady polskiej sztuki plakatu, która w latach 50. i 60. XX wieku została uznana za jedną z najcenniejszych na świecie. Do najstarszych arcydzieł galerii należą plakaty z czasów II wojny światowej, a najnowsze co jakiś czas uzupełniają jej bogatą już kolekcję. Wśród zbiorów znajdują się zarówno najciekawsze przykłady oryginalnych plakatów z czasów propagandy komunistycznej, jak i alternatywne wersje ilustracji znanych produkcji filmowych.
Galeria Andrzeja Mleczki
Jeden z najsłynniejszych polskich ilustratorów i satyryków - Andrzej Mleczko - otworzył w Krakowie swoją autorską galerię już w 1982 r. Od tamtej pory stanowi ona kultowe miejsce dla wszystkich fanów poczucia humoru pana Mleczki i swoistą ciekawostkę dla obcojęzycznych turystów. W niewielkim lokalu przy ulicy św. Jana można nie tylko podziwiać prace artysty, ale również zakupić mnóstwo gadżetów z oryginalnymi grafikami.
Galeria Artemis
Miejsce to prezentuje polską sztukę współczesną z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. Regularnie organizuje wystawy znanych artystów, profesorów ASP, a także promuje najmłodsze pokolenia krakowskich artystów. Galeria Artemis ma już na koncie ponad 140 indywidualnych ekspozycji i uczestnictwo w Festiwal Kultury Żydowskiej czy Miesiącu Fotografii w Krakowie.
Szpeje
Szpeje to niewielka galeria i sklep w Muzeum PRL na Nowej Hucie. Specjalizuje się w polskim stylu ‘’vintage’’, obecnym podczas epoki komunizmu, który obecnie staje się coraz bardziej popularny. W tym wyjątkowo kolorowym i przytulnym miejscu można znaleźć przeróżne meble, plakaty i zabawki w stylu retro, które dla wielu są powrotem do dziecinnych lat.
Odkryj Kraków z przewodnikiem
Wiele osób decyduje się na samodzielne zwiedzanie miasta i samemu wyznacza sobie ścieżki. Większość zabytków, w tym galerii sztuki i muzeów jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok, a na oficjalnych stronach obiektów można znaleźć aktualne informacje o biletach i godzinach otwarcia. Czasem jednak ciężko się zdecydować na konkretną trasę, bo ilość oferowanych przez Kraków atrakcji jest po prostu przytłaczająca! Warto wtedy wybrać się na pieszą wycieczkę po Krakowie z przewodnikiem i dostać pakiet najważniejszych krakowskich zabytków wraz z profesjonalnym komentarzem. Możesz odkryć w ten sposób wszystkie najważniejsze dzielnice Krakowa, w tym Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze i Nową Hutę. Jeżeli jednak piesze wycieczki nie są Twoją ulubioną formą zwiedzania, warto skorzystać z prywatnego transportu, który pozwoli Ci na na podróż do najważniejszych miejsc w komfortowych warunkach.