Wyposażenie parku – co powinno znaleźć się w parku miejskim?

Opublikowano:
Autor:

Wyposażenie parku – co powinno znaleźć się w parku miejskim? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wygodne ławki, zadaszenia, fontanny… to tylko niektóre z elementów, jakich nie powinno zabraknąć w infrastrukturze parku miejskiego. Urząd miasta lub wyznaczony zarządca terenu zawsze powinien zadbać o to, aby nie tylko wyposażyć dany teren w praktyczne i wygodne rozwiązania, ale także utrzymać ich należyty stan przez lata eksploatacji.

Rodzaje i sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów i wyposażenia parku miejskiego trzeba zaplanować już na etapie tworzenia projektu przestrzennego. W ten sposób łatwiej oszacować koszty. Biorąc pod uwagę fakt, że ławka ogrodowa to wydatek nawet do 2000 złotych, całkowite koszty kupna infrastruktury parkowej mogą być naprawdę spore.

Co powinno znaleźć się w parku miejskim? To warto wiedzieć!

Na terenie każdego parku miejskiego nie powinno zabraknąć elementów sprzyjających rekreacji na świeżym powietrzu. Kiedy wybierasz się na spacer do parku, prawdopodobnie od czasu do czasu chcesz usiąść i podziwiać piękno przyrody. Właśnie w takich sytuacjach niezbędne są ławki ogrodowe, czyli podstawowe wyposażenie parków miejskich.

Pozostałe elementy infrastruktury parkowej, o których nie można zapomnieć to:

  • dobrze oznaczone ścieżki edukacyjne,
  • stojaki na rowery,
  • siłownie plenerowe,
  • place zabaw dla dzieci i młodzieży,
  • kładki,
  • leżaki miejskie ogólnodostępne np. w strefie gastronomicznej parku.
Odpowiednio urządzony park miejski to przyjazna przestrzeń dla wszystkich mieszkańców danej miejscowości. Podmiot odpowiedzialny za projekt i wyposażenie takiego terenu powinien zadbać nie tylko o kompletne wyposażenie, ale także utrzymanie poszczególnych elementów w dobrym stanie technicznym.

Ile kosztuje przygotowanie przyjaznej przestrzeni parku miejskiego?

Ciężko wskazać konkretną kwotę za przygotowanie atrakcyjnej przestrzeni parku miejskiego. Jeśli uwzględnisz siłownię plenerową, plac zabaw dla dzieci, a także liczne ławki i stojaki na rowery, wtedy koszty przeprowadzenia takiej inwestycji sięgną nawet do kilkuset tysięcy złotych.

To spory wydatek, na który powinien przygotować się każdy urząd miejski. Wbrew pozorom stworzenie bezpiecznej, zielonej przestrzeni dla mieszkańców jest bardzo ważne, chociażby ze zdrowotnego punktu widzenia.

A zatem cena nie powinna odgrywać kluczowej roli w trakcie tworzenia projektu przestrzennego dla parku miejskiego. Tutaj liczy się komfort, bezpieczeństwo i praktyczność spacerowiczów.

Plac zabaw dla dzieci w parku – jakie są przepisy?

W Polsce prawie każdy publiczny park miejski ma własny plac zabaw. Postawienie kompleksu sprzętu do zabawy dla dzieci w parku wymaga jednak przeprowadzenia prac przez profesjonalną firmę budowlaną. Dlaczego? Otóż zabawki takie jak huśtawki czy karuzele wymagają przeprowadzenia odbiorów technicznych.

W przeciwnym razie dzieci nie mogłyby legalnie korzystać z placu zabaw przygotowanego na terenie parku. Zarządca terenu na terenie placu zabaw powinien też zamontować ławki ogrodowe – to miejsce, z którego na pewno skorzystają rodzice przyprowadzający swoje dzieci na plac zabaw.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE