Zwykle, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z noworodkiem, czy większym dzieckiem, wysypka u dziecka charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Bardzo rzadko są to zmiany skórne, które wymagają specjalistycznego leczenia. Jednak czasem nawet ta najzwyklejsza wysypka może wymagać ekspresowego działania i łagodzenia, aby maluch nie odczuwał zbyt dużego dyskomfortu!
Najczęstsze wysypki u noworodków i niemowlaków
Każda wysypka powinna zwrócić uwagę dbającego o pociechę rodzica. Kiedy na skórze pojawią się wykwity, warto jak najszybciej ustalić ich przyczynę. W przypadku niemowląt bardzo często na skórze pojawiają się wykwity, które są ściśle związane z odparzeniami i przegrzaniem. Praktycznie każdy maluch choć raz został przegrzany, co prowadziło do powstania potówek. Są to bardzo drobne krostki zlokalizowane pod pachami, w fałdach skórnych czy na karku. Ich powstawaniu sprzyja pocieranie skóry oraz nieodpowiednia wentylacja.Wysypka u noworodka to coś, czego każdy świeżo upieczony rodzic chce uniknąć. Czasem jest to jednak niemożliwe. Na szczęście występująca u noworodka wysypka, głównie na twarzy, zwykle ma podłoże hormonalne. Maluch, który niedawno opuścił komfortowy brzuch oraz pije mleko matki, ma tendencję do wykwitów w formie trądziku. Nie jest to nic groźnego i zazwyczaj przechodzi samoistnie. Są jednak sytuacje, kiedy trądzik zajmuje prawie całą twarz i przeszkadza maluchowi. Wtedy można sięgnąć po delikatne maści łagodzące.
Jak radzić sobie z wysypkami u dzieci?
W przypadku starszych dzieci można śmiało stosować preparaty, które działają kojąco, łagodząco na skórę dziecka, ale również przyspieszają zanikanie zmian. Jednym z nich jest maść z cynkiem, która wysusza wykwity, a przy okazji działa bakteriobójczo. Taka maść ma gęstą konsystencję, dzięki której na skórze dziecka powstaje warstwa ochronna. Maść z cynkiem należy do preparatów bardzo bezpiecznych i bezwonnych.Co ciekawe, bardzo często pojawiające się wykwity na skórze mogą być dla rodziców sygnałem, iż organizm dziecka walczy z niedoborem wapnia. Można wtedy postawić na jego suplementację, którą wcześniej należy przedyskutować z pediatrą.
Potówki — jak im zapobiegać? Poznaj sposoby leczenia tego problemu!
Czy emolienty mogą pomóc w czasie wysypki?
Emolienty mają działanie nawilżające, natłuszczające. To produkty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry, często też podrażnionej. Jak najbardziej mogą być stosowane pomocniczo podczas wysypki, jednak same w sobie nie są odpowiedzią na problem. Nie oznacza to jednak, że warto z nich rezygnować — wręcz przeciwnie! Emolienty wzmacniają barierę ochronną dziecka, dzięki czemu wysypka może szybciej zaniknąć.