Reklama

Zdolność kredytowa - jak ją poprawić?

Opublikowano:
Autor:

Zdolność kredytowa - jak ją poprawić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Zdolność kredytowa to podstawowy warunek udzielenia kredytu, tak firmie, jak i osobie prywatnej. Scoring w BIK-u bardzo często jednoznacznie przekreśla szanse danego klienta na uzyskanie większego kredytu. Co zrobić, by zmienić ten obraz? Wprowadzić zmiany od zaraz.

  1. Zdolność finansowa a terminowe spłacanie rat
  2. Praca a zdolność finansowa

Zdolność finansowa a terminowe spłacanie rat

Zdolność kredytowa to w najprostszym tłumaczeniu obliczenie procentowych szans na to, że dany klient, który weźmie kredyt na określoną kwotę, w odpowiednim czasie, w regularnych odstępach czasu będzie ją spłacał. Aby to ocenić, bank korzysta przede wszystkim z danych Biura Informacji Kredytowej. A tam znajdują się wszystkie informacje o wziętych przez ciebie kredytach i pożyczkach (także tych z parabanków), terminowym (bądź nie) spłacaniu rat, zobowiązaniach na kartach kredytowych i debetowych. Podstawową rzeczą, którą należy zrobić, aby poprawić swoją zdolność finansową jest terminowe spłacanie rat, kart kredytowych i innych zobowiązań. Każde zadłużenie przeterminowane o 30 dni zostanie odnotowane w BIK.

Jeśli nie masz żadnych takich zobowiązań, to również nie wróży to dobrze twojej zdolności kredytowej. W takim przypadku warto wziąć choćby jakąś małą pożyczkę i terminowo ją spłacać. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup sprzętu lub mebli do domu na raty. Musisz bowiem pokazać bankowi, że jeśli masz tego typu zobowiązania, to potrafisz sobie z nimi poradzić. Warto wtedy uruchomić również kartę kredytową. Brak historii kredytowej, jakkolwiek dziwnie to brzmi, nie jest bowiem dobrą dla banku informacją. W takim przypadku jesteś bowiem klientem nieprzewidywalnym.

Praca a zdolność finansowa

Oczywiście umowa o pracę jest najbardziej premiowanym źródłem przychodu w przypadku klienta indywidualnego. Umowa na czas nieokreślony z odpowiednią wysokością pensji właściwie gwarantuje (chyba, że historia kredytowa kryje jakieś niespodzianki) otrzymanie kredytu. Coraz częściej jednak, ze względu na określony tryb dominujących w Polsce relacji pracodawca - pracownik, banki biorą pod uwagę również umowę zlecenie, jeśli pracownik udokumentuje ciągłość tego typu zleceń (od jednego pracodawcy) w ciągu 6 miesięcy. Im dłużej trwa taka współpraca, to oczywiście lepiej. Dobrym rozwiązaniem na podniesienie zdolności kredytowej jest uwzględnienie współkredytobiorcy lub poręczyciela. Zdolność kredytowa w dużej mierze jest wypadkową scoringu w BIK-u oraz poziomu zarobków danej osoby oraz stabilności podejmowanej przez nią pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE