Reklama

Zobacz, co możesz zrobić, jeśli nie stać Cię na spłatę długu

Opublikowano:
Autor:

Zobacz, co możesz zrobić, jeśli nie stać Cię na spłatę długu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Pożyczka, samochód na raty, abonament telefoniczny, karta kredytowa… Masz wrażenie, że przerasta Cię wysokość Twoich zobowiązań finansowych? Tego problemu, którego konsekwencją jest popadnięcie w długi, doświadcza wiele osób. Nagła utrata pracy, choroba, śmierć członka rodziny – to tylko kilka możliwych przyczyn pogorszenia sytuacji finansowej. Nie odbierają one jednak szansy na spłacenie zadłużenia wręcz przeciwnie: wystarczy kilka kroków, aby rozpocząć powrót na finansową prostą.

Uregulowanie całego długu naraz jest zazwyczaj niemożliwe. Równie problematyczna może się okazać regularna spłata raty w początkowo ustalonej wysokości. Czy oznacza to, że Twoją sprawą zajmie się sąd i komornik? Niekoniecznie – wystarczy podjąć kroki, które będą zmierzały do polubownego rozwiązania problemu, czyli do podpisania ugody. Na jej mocy możesz uzgodnić nowy harmonogram spłaty zadłużenia – tak, aby wysokość raty, którą będziesz uiszczać każdego miesiąca, była realnie dopasowana do Twoich bieżących możliwości finansowych.

Ugoda to sposób na spłatę długu krok po kroku

Ugodę możesz podpisać z wierzycielem lub firmą windykacyjną, która obsługuje Twoje zadłużenie – np. ULTIMO. Szczególnie łatwo o nią w tym drugim przypadku – gdy wierzyciel pierwotny sprzedał Twój długi podmiotowi trzeciemu, a Ty stałeś się klientem firmy windykacyjnej. Podmioty tego typu są bowiem nastawione na pomoc osobom zadłużonym w spłacie zobowiązań, czyli na polubowne rozwiązanie problemu.

Podpisanie ugody wiąże się zazwyczaj z ustaleniem nowego harmonogramu spłaty należności. Jest to plan ratalny wypracowywany indywidualnie przez dłużnika i doradcę firmy windykacyjnej po przeanalizowaniu rzeczywistej sytuacji finansowej jej klienta. Oznacza to, że wysokość rat zostaje dostosowana do realnych możliwości osoby zadłużonej, a w przypadku bardzo trudnej sytuacji może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Ta kwota może się wydawać niewielka – zwłaszcza gdy długi wynoszą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale jej regularne spłacanie pomoże Ci stopniowo uregulować wszystkie należności. Co najważniejsze jednak, oddali się ryzyko, że sprawa zadłużenia trafi do sądu, a następnie do komornika, który, by odzyskać należność, może mieć prawo m.in. do zajęcia Twojego konta czy wynagrodzenia.

Chcesz podpisać ugodę? Zobacz, jak to zrobić

Podpisanie ugody to sprawa zdecydowanie łatwiejsza, niż może się wydawać. Możliwa nawet wówczas, gdy Twoje zadłużenie jest wysokie, a sytuacja finansowa trudna. Aby otworzyć sobie drogę do pełnego oddłużenia:

  • skontaktuj się z wierzycielem lub z firmą windykacyjną (jeśli jesteś jej klientem);
  • podejmij szczerą rozmowę: przedstaw swoją sytuację finansową i uzgodnij nowy harmonogram spłaty długu;
  • podpisz ugodę i trzymaj się jej ustaleń.
Jak widać, jeśli tylko masz dobrą wolę, aby spłacić swoje zadłużenie, i chcesz raz na zawsze rozwiązać problemy finansowe – masz na to szansę. Podejmij więc starania, aby rozwiązać problem długu polubownie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE