reklama

Łódzkie na PLUS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkiePrzegląd najważniejszych wydarzeń w skrócie

Nowa oferta transportowa

Samorząd województwa rozszerza siatkę połączeń komunikacyjnych. Do przystanków i stacji kolejowych, do których dojeżdżają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dowiozą pasażerów nowe autobusy. 20 nowoczesnych, hybrydowych „solarisów” zostało zakupionych dzięki wsparciu z Polskiego Ładu. Wyruszą na trasy już w listopadzie i przez pierwszy miesiąc będzie nimi można podróżować za darmo.

W prezentacji nowej floty Kolejowej Komunikacji Autobusowej wziął udział marszałek Grzegorz Schreiber. – Cały czas inwestujemy w nasz tabor kolejowy, ale do tych pociągów trzeba dotrzeć, przejechać jakiś odcinek, na którym nie ma komunikacji publicznej. Pomogą w tym nowo zakupione autobusy – podkreśla marszałek.

Nowa oferta uwzględnieni wszystkie zniżki, bilety miesięczne i zintegrowane. Rozkłady jazdy autobusów będą dopasowane do odjazdów i przyjazdów pociągów. Pasażerowie będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji, która pozwoli im śledzić trasę pojazdu.



Wyjątkowy wieczór w Nieborowie…

W parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii w niezwykle efektowny sposób przypomniana została historia Manufaktury Majoliki. Fabryka porcelany funkcjonowała w drugiej połowie XIX wieku, a potem - po ponad stuletniej przerwie - jej działalność została wznowiona. W specjalnie zaaranżowanym kinie plenerowym w nieborowskim parku wyświetlony został film pt. „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” – fabularyzowany dokument ze scenami kostiumowymi oraz ujęcia dokumentalnymi, a także animacjami.

Oprócz filmu zaprezentowany został niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej, na fasadzie pałacu, przedstawiona została historia powstawania Majoliki z punktu widzenia dziewczyny pochodzącej z Nieborowa, która została malarką w majolikowej pracowni.



i Muzeum Sztuki

W Muzeum Sztuki w Łodzi odbył się wernisaż obrazów i rysunków Józefa Panfila, artysty mieszkającego w województwie łódzkim i malującego jego zakątki. Wystawa nosi tytuł „Fundamenty Prawdy”. Artysta, który ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych, mieszka i tworzy w Smardzewicach. Na jego obrazach przeważają pejzaże. To obrazki z całego świata, ale wiele z nich prezentuje fragmenty województwa łódzkiego.

Wystawa „Józef Panfil. Fundament Prawdy” obejmuje zbiór prac z lat 1978 – 2022. Można ją oglądać w MS1 przy ul. Gdańskiej 43 w Łodzi do końca roku.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE