reklama

Podsumowanie projektu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” w Fundacji „Pro Aperte”

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podsumowanie projektu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” w Fundacji „Pro Aperte” - Zdjęcie główne

Podsumowanie projektu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” w Fundacji „Pro Aperte”

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie

 W dniu 16 grudnia bieżącego roku odbyło się w Fundacji „Pro Aperte” zebranie Zarządu, Rady Fundacji oraz Rady Pracowniczej (zespól wszystkich pracowników fundacji). Gośćmi było dwóch inicjatorów i przedstawicieli Rady Naukowej działającej przy organizacji – dr Ewelina Stasiorowska oraz dr Sławomir Stasiorowski. Prezes zarządu – Przemysław Saczuk, podsumował najważniejsze działania Fundacji „Pro Aperte” w roku 2024, przedstawił plany na rok 2025 oraz w imieniu fundatorów (Doroty Gackowskiej, Sylwii Frydrysiak – Saczuk i swoim) wręczył dwie nagrody. Nagrodę Pracownika Roku 2024 zdobyła Karolina Felner, logopeda, specjalistka biofeedback. Wręczono również nagrodę Wolontariusza Roku 2024 dla Agnieszki Fijałkowskiej.

Na zebraniu przedstawiono podsumowanie projektu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!”. Dzięki niemu zrefundowano części kosztów czterech pracowników oraz bieżące koszty (m.in. najem siedziby i energię) od początku bieżącego roku. Dodatkowo wsparto rozwój usług społecznych poprzez podniesienie kompetencji pięciu pracowników. Pozwoli to na realizację m.in. studiów podyplomowych z takich kierunków jak neurologopedia czy psychotraumatologia. W ramach projektu wzrosła reintegracja 12 osób z obszaru wykluczenia zawodowego lub społecznego poprzez przeprowadzenie sześciu cyklów szkoleń podnoszących wiedzę i umiejętności z zakresu zawodowego oraz interpersonalnego.

Wsparcie było możliwe dzięki temu, że Fundacja „Pro Aperte” jest przedsiębiorstwem społecznym. Jest to specyficzny typ podmiotu ekonomii społecznej, który jako główny cel nie ma maksymalizacji zysków a działania społeczne. Przedsiębiorstwa społeczne to sformalizowane organizacje, które posiadają statut nadany przez Wojewodę zgodnie z ustawą z dn. 5 sierpnia 2022 o ekonomii społecznej (Dz. U. 2022 poz. 1812). Działają w co najmniej jednym z dwóch obszarów: reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub w obszarze usług społecznych. Dodatkowo takie podmioty muszą mieć zatrudnione na umowę o pracę co najmniej 3 osoby, zaś co najmniej 30% zatrudnionym muszą stanowić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i zawodowym. Do takiego obszaru wykluczenia należą m.in. osoby bezrobotne, z niepełnosprawnością, wychodzące z pieczy zastępczej itp.

Fundacja „Pro Aperte” realizuje działania zarówno w obszarze reintegracji jak i usług społecznych. Zatrudnia na umowę o pracę 27 pracowników, z czego ponad 80% to pracownicy z obszaru wykluczenia zawodowego lub społecznego, w tym ponad 30% pracujących jest osobami z niepełnosprawnością.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE