Reklama

Reklama

Darmowe testy na Covid-19 w aptekach i 7-dniowa kwarantanna. Rząd wprowadza zmiany w walce z koronawirusem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Darmowe testy na Covid-19 w aptekach i 7-dniowa kwarantanna. Rząd wprowadza zmiany w walce z koronawirusem - Zdjęcie główne

Rząd skraca kwarantannę do 7 dni, wprowadza też testy w aptekach | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Rekordowa liczba zakażeń w Polsce - w piątek 21 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 36,6 tys. osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Rząd wprowadza zmiany w walce z Covid-19. Wśród zmian powszechne darmowe testy w aptekach (od 27 stycznia) i krótsza, 7-dniowa kwarantanna (od 24 stycznia).

Reklama

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie kolejnych łóżek w szpitalach, choć jak podkreślał, tendencja zajętych miejsc covidowych jest spadkowa. Za tydzień sytuacja może się jednak zmienić. Szef rządu poinformował o zmianach w walce z Covid-19.

- Od 27 stycznia wprowadzamy darmowe testy antygenowe w aptekach - mówił podczas konferencji prasowej w piątek 21 stycznia Mateusz Morawiecki.- Musimy postawić duży akcent na ograniczenie kontaktów, stąd apel do przedsiębiorców o pracę zdalną, hybrydową tam, gdzie jest to możliwe. Kolejna sprawa to nasi seniorzy, najbardziej narażeni na zakażenie. Wdrażamy procedurę, że każdy z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa zostanie w ciągu 48 godzin zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu. 

Premier wyraził nadzieję, że sprawdzą się scenariusze, które mówią o tym, że Omikron jest ostatnim wariantem koronawirusa.

Adam Niedzielski: Ostatni tydzień to eksplozja pandemia

W piątek 21 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36,6 tys. zakażeń, kolejny dzień - według Adama Niedzielskiego - ma przynieść 40 tysięcy. 30 proc. zakażeń stanowi wariant Omikron. Pod koniec lutego może być 140 tys. zakażeń dziennie. 

- Główne założenie dotyczące piątej fali jest takie, że będzie ona miała nieco odmienną specyfiką - mówił Adam Niedzielski. - Piąta fala odznaczać się będzie większą zakażalnością, co nie oznacza, że będą chorowały lub że te przebiegi będą miały ciężki charakter. W aptekach, które mają odpowiednią infrastrukturę, będzie można się testować. Potencjalnymi kandydatami są te punkty, które prowadzą szczepienia. Skracamy kwarantannę do 7 dni. Sytuacja w Europie pokazuje, że zakażenia Omikronem mają krótszy przebieg. Stawiamy też na opiekę pozaszpitalną. To oznacza wzmożony wysiłek podstawowej opieki zdrowotnej. 

Przychodnie będą miały obowiązek zbadać bezpośrednio osoby powyżej 60. roku życia w ciągu 48 godzin od momentu uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy