Reklama

Reklama

Nie udało Ci się w zeszłym roku kupić tańszego węgla od gminy? Zobacz, ile przysługuje Ci go teraz. Możesz sporo zaoszczędzić

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: J. Marcinkowski

Nie udało Ci się w zeszłym roku kupić tańszego węgla od gminy? Zobacz, ile przysługuje Ci go teraz. Możesz sporo zaoszczędzić - Zdjęcie główne

Nie udało Ci się kupić w zeszłym roku tańszego węgla od gminy? Teraz możesz wykorzystać cały limit na 2022/23. Oczywiście, o ile węgla od gminy... nie zabraknie. | foto J. Marcinkowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Można już składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnej cenie, od gminy. Pamiętajcie jednak, że wcześniej należy zdobyć zaświadczenie uprawniające do kupna opału.

Reklama

"Zaświadczenie uprawniające do zakupu węgla po preferencyjnej cenie" trzeba pobrać w swojej gminie na nowo. Muszą to zrobić również osoby, które stosowne oświadczenie już złożyły, ale nie zdążyły węgla kupić albo też kupiły określony limit narzucony przez rząd, a teraz starają się o drugą transzę. 

Wnioski na zakup węgla w 2023 roku. Kto musi złożyć dokumenty? 

Zgodnie z decyzją rządzących w ramach preferencyjnego zakupu gospodarstwo domowe mogło do końca 2022 roku kupić 1,5 tony węgla, a kolejne 1,5 tony może kupić w 2023 roku. Ustawa przewiduje również, że samorząd kupuje węgiel po 1,5 tys. zł za tonę, ale sprzedawać może go po 2 tys. zł brutto za tonę. Do tego jednak doliczyć trzeba koszt transportu z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.

W przypadku sprzedaży węgla przez podmiot handlujący opałem, gdy na przykład gmina nie przystąpi do systemu, cena nie może przekroczyć 2,2 tys. zł za tonę. Niestety,  okazało się, że do wielu gmin węgiel nie dojechał w takiej ilości, w jakiej te go zamówiły. Dlatego nie wszystkie rodziny mogły go w preferencyjnej cenie kupić. Co w takim przypadku? Czy zeszłoroczny limit przepada? Na szczęście nie. Osoby, które nie załapały się na węgiel w poprzednim roku, lub też z jakiś powodów nie złożyły wniosku o zakup, mogą go nabyć w maksymalnej ilości, czyli 3 ton. Natomiast pozostali w pomniejszonej ilości o dotychczasowy zakup. Przykładowo: jeżeli ktoś do tej pory kupił tonę, będzie mógł teraz kupić kolejne 2 tony. 

Do zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Czyli – sprecyzujmy – osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisane albo zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła jako główne źródło ciepła: źródło węglowe.

Osoby, które chcą złożyć wniosek o zakup węgla w preferencyjnej cenie, powinny pobrać właściwy dokument i złożyć go w punkcie wskazanym przez swój samorząd. Warto również dowiedzieć się, do kiedy można go składać, ponieważ termin może się różnić ze względu na miejsce. Co ważne, wniosek muszą złożyć również ci, którzy złożyli go w poprzednim roku. Przypominamy raz jeszcze, że nie mogliśmy złożyć dokumentu na całą transzę opału (3 tony) od razu. 

Premier Morawicki zapewnia: Węgla mamy pod dostatkiem. Nie wszystkich przekonał 

Wiele osób zastanawia się, czy w tym roku nie wystąpią ponownie problemy z dostępnością węgla. Premier Mateusz Morawiecki pytany o tę sytuację przez dziennikarzy poradził, aby samorządy, którym brakuje surowca, zgłaszały się do swojego wojewody. Jego zdaniem przyczyną może być zła komunikacja albo "po prostu zła wola". 

Jeśli samorządowi brakuje węgla, to trzeba zgłosić się do wojewody, bo przyczyną może być zła komunikacja albo zła wola. Bo węgla mamy pod dostatkiem, również przesianego i takie głosy z samorządów słyszę(...) Jeśli trzeba będzie, jeśli będą wymagać tego wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, będziemy kontynuować program sprzedaży węgla przez samorządy.

Premier przekonywał również, że jakość węgla jest na wysokim poziomie. Jak mówił, na 850 dostaw surowca do jednej gminy, pojawiła się jedna reklamacja.  

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy