Pośród 94 znalezionych monet najstarsze wiązać można z okresem średniowiecza. Jedna z nich pochodzi aż z XI wieku (ryc. 1a i 1b), czyli sprzed nadaniu Kutnu praw miejskich, druga zaś z wieku XV (ryc. 2a i 2b).
Wśród zabytków metalowych datowanych na okres od XV do XX wieku są zarówno elementy uzbrojenia jak i przedmioty związane z wyposażeniem kutnowskich domów i rzemiosłem, m.in. elementy wyposażenia wnętrz (klamka) oraz narzędzia codziennego użytku (nożyce, fragmenty noży, naparstki (ryc. 3), szpilka, klucze, strug, dłuto, sztućce (ryc. 4), radełko); przedmioty związane z handlem - plomby ołowiane (ryc. 5), szalka wagowa; oraz elementy ubioru i stroju: sprzączki, aplikacje, szpilka ozdobna (ryc. 6), obrączka, guziki, haftki a także przedmioty związane ze sferą sacrum.
W jednej ze studni odkrytych na Placu Wolności znaleziono liczne przedmioty włókiennicze, w tym tekstylia wełniane, półwełniane czy nawet jedwabne (ryc. 7). Ponadto znajdowało się tam też ponad 700 fragmentów skór, z których znaczna większość to odpady poprodukcyjne lub elementy obuwia. ryc. 8, 9]
Zbiór opracowywanych ruchomości uzupełniają naczynia ceramiczne [ryc. 10-12].
Prace mające na celu zabezpieczenie zabytków przed dalsza destrukcją, rekonstrukcję naczyń oraz część analiz specjalistycznych (m. in. spektrometrię XRF, analizy surowca włókienniczego) wykonano w Pracowni Dokumentacji i Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Publikacja opisuje wyniki badań archeologicznych oraz historycznych z lat 1990 – 2020 zawierając wnioski, które w nowym świetle ukazują dzieje Kutna jako ośrodka miejskiego od czasów średniowiecza po okres nowożytny.
Publikacja jest bezpłatna, a ze względu na ograniczony nakład sposób jej dystrybucji ukaże się na stronie internetowej Muzeum : http://muzeumkutno.com .
Spis rycin:
Ryc. 1. Moneta z XI w. - denar krzyżowy (fot. M. Majorek)
Ryc. 2. Moneta z XV w. - denar, bez daty, Władysław Warneńczyk (1434-1444), Kraków (fot. M. Majorek)
Ryc. 3. Naparstek; spektrogram, widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 4. Fragment sztućca; spektrogram, widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 5. Plomby ołowiane; zestawienie wybranych egzemplarzy (fot. M. Majorek)
Ryc. 6. Szpila ozdobna; spektrogram, widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 7. Fragment tkaniny; widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 8. Fragment piłki (?) skórzanej; widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 9. Obuwie skórzane; widok ogólny i zbliżenia (fot. M. Majorek)
Ryc. 10. Naczynie ceramiczne (fot. M. Majorek)
Ryc. 11. Naczynie ceramiczne (fot. M. Majorek)
Ryc. 12. Naczynie ceramiczne (fot. M. Majorek)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.