reklama

Zadbajmy wspólnie o nasze środowisko!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zadbajmy wspólnie o nasze środowisko! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowanePodczas odkręcania kranu, używania zmywarki, pralki, toalety rzadko zastanawiamy się na dalszym losem zużytej przed chwilą wody. Dzięki systemowi kanalizacji miejskiej i złożonemu procesowi oczyszczania ścieków nie musimy zajmować sobie tym głowy. Czy wszystkie ścieki są takie same? Co dzieje się z wytwarzanymi przez nas nieczystościami? Dlaczego oczyszczanie ścieków jest tak istotne? Czy mamy na to bezpośredni wpływ? W związku z występowaniem wysokiej szkodliwości biologicznej ścieków, poddane zostają oczyszczeniu. Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Sp. z o.o. w Kutnie świadczy takie usługi na terenie aglomeracji Kutno i powiatu kutnowskiego.

Ścieki

W gospodarce ściekowej GOŚ Sp. z o.o. można wyróżnić cztery główne rodzaje ścieków, które różnią się od siebie przede wszystkim źródłem powstawania oraz składem:

1. komunalne

2. socjalno-bytowe

3. przemysłowe

4. wody infiltracyjne

Ścieki komunalne - stanowią mieszaninę ścieków bytowych, niewymagających specjalnego oczyszczania ścieków przemysłowych oraz wód opadowych, infiltracyjnych i drenażowych; ścieki te w ogólnej swej masie zawierają przede wszystkim wodę.

Ścieki socjalno-bytowe – powstają w gospodarstwach domowych i obiektach użyteczności publicznej; jest to zużyta woda odpływająca do kanałów z kuchni, pralni, toalet itp.

Ścieki przemysłowe – powstają w różnorodnych procesach produkcyjnych i są szczególnie uciążliwe dla środowiska.; skład ścieków przemysłowych różni się od profilu zakładu.

Wody infiltracyjne – to wody pochodzące z odwodnienia terenu, które dostają się do kanalizacji w sposób celowy lub przypadkowy; wody te rozcieńczają ścieki oraz zwiększają ich ilość, zaburzając tym samym proces oczyszczania.

GOŚ Sp. z o.o. jest obiektem mechaniczno-biologicznym z technologią opartą na metodzie osadu czynnego pracującego w systemie wielofazowego zintegrowanego usuwania związków węgla, azotu i fosforu. Powstający w procesie oczyszczania osad nadmierny jest mechanicznie zagęszczany, odwadniany, higienizowany wapnem i przekazywany do ostatecznego zagospodarowania.

Oczyszczanie ścieków realizowane jest we wzajemnie powiązanych obiektach technologicznych. Wszystkie działania skupiają się na osiągnięciu odpowiedniej jakości ścieków przed odprowadzeniem ich do odbiornika. W procesie oczyszczania istotnym elementem jest nieustanne i regularne monitorowanie jakości ścieków pod względem ilości i składu: zawartości substancji szkodliwych, związków organicznych i nieorganicznych, które muszą zostać usunięte.

Efektem pracy oczyszczalni w Kutnie jest spełnienie wymagań wynikających z obowiązujących przepisów w Polsce, regulowanych w szczególności przez rozporządzenia oraz kolejno wydawane pozwolenia wodnoprawne dla spółki. W roku 2020 do oczyszczalni dopłynęło kanalizacją miejską 5 132 439,5 m3 ścieków i zostały oczyszczone do parametrów określonych w obowiązującym pozwoleniu. Następnie ścieki trafiają kolektorem ścieków oczyszczonych do rzeki Ochni. Kontrola i sterowanie pracą oczyszczalni odbywa się za pomocą systemu wizualizacyjnego SCADA, który pełni funkcje sterowania, centralnej rejestracji z przetwarzaniem danych oraz sygnalizowania o awarii.

LABORATORIUM

Prowadzenie badań laboratoryjnych w zakresie wykonywania analiz chemicznych i ścieków na zlecenie podmiotów gospodarczych i osób fizycznych w ramach zleceń zewnętrznych. Laboratorium działa zgodnie z wdrożonym i stosowanym systemem zarządzania jakością w zakresie fizykochemicznego badania ścieków, osadów ściekowych i gleby wg normy ISO 9001:2015.

Czynne: poniedziałek-piątek od 7.00-15.00,

Kontakt tel.: 24 251 01 60,  e-mail: laboratorium@gos.kutno.pl

Zmień nawyki – sanitariaty i kanalizacja to nie śmietnik

Prawdziwą zmorą oczyszczalni ścieków są trafiające do kanalizacji śmieci. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by zwiększyć drożność przewodów kanalizacyjnych i ograniczyć awarie na przepompowniach ścieków oraz oczyszczalniach. Niechciane śmieci powodują zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, trują bakterie oczyszczające ścieki lub wpływają niekorzystnie na procesy biologiczne w oczyszczalni oraz powodują utrudnienia związane z "obrastaniem" rurociągów i urządzeń.

 

PUNKT ZLEWNY

Świadczenie usług w zakresie przyjmowania ścieków i osadów ściekowych dowożonych wozami asenizacyjnymi.

Czynne: poniedziałek-piątek od 6.00 do 18.00,

Kontakt tel.: 24 251 01 72,  e-mail: pz@gos.kutno.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE