Zakład budżetowy Zarząd Nieruchomości Miejskich w Kutnie został powołany na podstawie uchwały nr XXII/271/04 Rady Miasta Kutno z dnia 09.11.2004r i działa od dnia 01.01.2005r. Przedmiotem działania ZNM jest wykonywanie zadań Miasta Kutno w zakresie gospodarki nieruchomościami, w tym utrzymanie lokali służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, lokali użytkowych i innych obiektów. W ramach swojej działalności ZNM dąży do poprawy stanu technicznego budynków oraz ich funkcjonalności m.in. poprzez:
1) Docieplenia budynków – przykładem są tu budynki przy ul. Wybickiego 11, 12, 14, 16, 20, 22 i 24.
2) Podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej i wykonanie wewnętrznych instalacji c.o. i c.w.u. - wykonano w 25 budynkach.
Modernizacja ta pozwoliła wyeliminować z centrum miasta praktycznie wszystkie budynki z tzw. „kopciuchami” – pozostały dwa budynki, z których jeden ma nieuregulowany stan prawny, a do drugiego brak jest możliwości technicznych doprowadzenia ciepła.
3) Prowadzenie bieżących napraw i remontów (roczna wartość nakładów finansowych wynosi od 1,6 do 2,0 mln. zł).
Ponadto w ramach środków przekazanych przez UM Kutno zrealizowano od 2005r m.in. następujące inwestycje:
- ul. Wilcza 28 – budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego
- ul. W-skie Przedmieście 1 – przebudowa i remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego
- ul. Barlickiego 59 – przebudowa, remont i rozbudowa budynku mieszkalnego.
- ul. Kochanowskiego 9 – budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
- ul. Podrzeczna 20 – przebudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Dążąc do dalszej poprawy stanu technicznego, funkcjonalności oraz estetyki budynków, Zarząd Nieruchomości Miejskich zlecił opracowanie dokumentacji projektowej na remont wraz z rewitalizacją budynków przy Pl. Wolności 12, 19, 20, 22 i 23 oraz budynku przy ul. Bema 1, a także będzie kontynuował podłączanie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W fazie opracowywania jest także dokumentacja projektowa na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z 31 lokalami przy ul. Kochanowskiego. Przy realizacji tej inwestycji zmodernizowane zostaną także budynki przy ul. Kochanowskiego 8, 10 i 12 oraz sąsiedni budynek przy ul. Kochanowskiego 4.
Na przyznanie środków zewnętrznych i realizację oczekuje także inwestycja polegająca na przebudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Sienkiewicza 9.
W celu ograniczenia kosztów ZNM w Kutnie w budynkach z centralnym ogrzewaniem na potrzeby rozliczenia dostarczonego ciepła sieciowego stosuje elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania z odczytem radiowym. Pozwoliło to ograniczyć zużycie energii cieplnej o ok. 25 % .
Na bieżąco modernizowane jest oświetlenie części wspólnych budynków tj. klatek schodowych, piwnic i strychów, zastosowanie opraw led z czujnikami ruchu (zdjęcie nr 7 i 8) pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ok. 30%. W ramach poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców budynki wielorodzinne wyposażane są instalacje domofonowe. Jeżeli warunki techniczne pozwalają wprowadza się pełne opomiarowanie wody i ścieków co również wpływa na zmniejszenie ich zużycia.
Aby sfinansować wymienione zadania inwestycyjne, jak i remontowe Zarząd korzysta z funduszy Urzędu Miasta oraz własnych środków.
Prowadzony jest bieżący nadzór nad terminowym regulowaniem opłat z tytułu najmu lokali. W przypadku wystąpienia zaległości w opłatach prowadzona jest windykacja należności, tj. dochodzenie roszczeń za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawa (ustawy o ochronie praw lokatorów i ustawy Kodeks Cywilny).
W zależności od wysokości zaległości oraz grupy dłużników przeprowadzane są następujące rodzaje czynności windykacyjnych :
1. osoby dokonujące płatności w sposób nieregularny – zadłużenie maksymalnie do 2 miesięcy - wysyłane są upomnienia, w których wykazany jest stan zadłużenia i niezwłoczny termin jego uregulowania ,
2. osoby nie regulujące płatności w ogóle – zadłużenie powyżej 3 miesięcy – wysyłane są wezwania do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy najmu,
3. osoby bez tytułu prawnego - dochodzenie należności w drodze postępowania sądowego, zakończonego wyrokiem sądowym / nakazem zapłaty oraz kierowanie do egzekucji komorniczej,
Na każdym etapie działań windykacyjnych udzielana jest pomoc osobom, które chcą współpracować i starają się wywiązywać z podjętych wspólnie ustaleń. Forma pomocy tj. raty, odroczenia terminu zapłaty czy też umorzenia zadłużenia udzielana jest stosownie do przepisów Uchwały nr LXVIII/636/23 Rady Miasta Kutno z dnia 20 czerwca 2023r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadający Miastu Kutno lub jego jednostkom organizacyjnym.
Ponadto, dużą pomoc dla najemców stanowi dodatek mieszkaniowy wypłacany przez MOPS bezpośrednio na konto ZNM, regulując tym samym zobowiązania. W 2022 roku korzystających , z tej formy pomocy, było średniomiesięcznie 308 rodzin, z tego tytułu wpłynęły do ZNM środki na kwotę 1.146.528,61 zł. Przez 2 lata, z uwagi na panującą pandemię Covid-19, ustawowo zostały wstrzymane eksmisje zadłużonych lokatorów. Aktualnie ZNM prowadzi zdecydowaną politykę wobec lokatorów nie regulujących zobowiązań wynikających z umów najmu.
W roku bieżącym podjęto działania eksmisyjno-windykacyjne w stosunku do 250 dłużników. W wyniku tych działań odzyskano 13 lokali mieszkalnych. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Kutno, od wielu lat funkcjonuje możliwość odpracowania zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego. W ostatnich latach z takiej możliwości skorzystało ponad 40 dłużników na kwotę około 181.500,00 zł.