Reklama

PiS ustawiło miasto, ale przegrywa powiat

Opublikowano:
Autor:

PiS ustawiło miasto, ale przegrywa powiat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Znamy już pierwsze decyzje personalne w mieście i powiecie gostynińskim. W tym drugim, mimo różnych plotek, PiS nie wszedł do koalicji z PSL.

Rada Miasta niemal jednogłośnie wybrała nowego przewodniczącego. Funkcję tę sprawować będzie były dyrektor GCE, Andrzej Reder z PiS-u (na zdjęciu). Jego kandydaturę zgłosił inny z radnych Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Raciborski, argumentując ją wieloletnim doświadczeniem samorządowym swojego kandydata. Żaden z pozostałych rajców nie wskazał dla niego konkurenta na to stanowisko. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych, tylko jeden z nich był przeci. Jak podkreślił A. Reder, jest to dla niego ogromna nobilitacja, lecz funkcję tę traktuje przede wszystkim jako wielką odpowiedzialność.

Natomiast z jednogłośnym uznaniem spotkały się kandydatury wiceprzewodniczących. Na te stanowiska powołano Grzegorza Raciborskiego (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Tadeusza Majchrzaka (Inicjatywa dla Gostynina).

Bardziej emocjonująco było w powiecie. O fotel starosty walczyło dwóch kandydatów, a o ostatecznym rozstrzygnięciu zadecydowały 3 głosy. Na nowego włodarza ostatecznie wybrano radnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mowa o Arkadiuszu Boruszewskim z gminy Szczawin Kościelny. Jego kandydaturę zgłosiła Katarzyna Osowicz-Szewczyk.

- Jest to człowiek od lat związany z administracją samorządową, członek zarządu powiatu poprzedniej kadencji, społecznik, działacz - argumentowała swój wybór radna.

Swojego kandydata wystawiło również PiS - Marian Pagórek na to stanowisko zaproponował Pawła Pilichowicza. Koniec końców to jednak radny PSL mógł cieszyć się z wyboru na funkcję starosty. Jego kandydaturę zaaprobowało 10 rajców, P. Pilichowicz otrzymał natomiast 7 głosów.

Na pierwszej sesji okazało się oficjalnie, że przez najbliższe 5 lat pierwsze skrzypce grać będzie koalicja PSL-IdG, a mający apetyt na władzę radni PiS będą musieli obejść się smakiem. Funkcja przewodniczącego rady - podobnie jak 4 lata temu - przypadła Katarzynie Osowicz-Szewczyk z PSL (stosunek głosów: 15 za i 2 przeciw). Na jej zastępcę wybrano Michała Bartosiaka z IdG (10 za, 6 przeciw i 1 wstrzymujący się). Również stanowisko wicestarosty przypadło w udziale PSL-owi, a mianowicie Marii Wróblewskiej. Ostatnią kwestią do dogrania pozostawało uzupełnienie składu zarządu powiatu. Trzema szczęśliwcami okazali się: Roman Augustyniak (IdG), Wiesław Wojtalewicz (PSL), a także Teresa Russek (Siemowit IV).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE