reklama
reklama

Jakich fachowców najbardziej brakuje w powiecie kutnowskim?  

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakich fachowców najbardziej brakuje w powiecie kutnowskim?   - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kierowcy, magazynierzy i operatorzy różnego rodzaju maszyn i urządzeń – to przede wszystkim oni nie mogą narzekać na brak ofert pracy w powiecie kutnowskim w bieżącym roku. Kto jeszcze ma dużą szansę na szybkie znalezienie etatu? Poniżej prezentujemy wyniki badania Barometr Zawodów 2023 dla powiatu kutnowskiego.
reklama

Praca w Kutnie i okolicy w 2023 r. – branże, na jakie warto zwrócić uwagę

Powiecie kutnowskim wyróżniają się obecnie możliwości zatrudnienia przede wszystkim w branżach produkcyjnej, logistyczno-transportowej, handlowo-usługowej i edukacyjnej. Jedną z kluczowych gałęzi gospodarki powiatu jest przemysł i to właśnie zakłady w sektorze produkcji zapewniają lwią część dostępnych miejsc pracy. Poszukiwani są szczególnie technicy z uprawnieniami do obsługi różnego rodzaju maszyn, a także inżynierowie.

Poszukujący pracy w powiecie kutnowskim powinni zwrócić uwagę także na wzrastający sektor logistyczny, który stwarza szanse na pracę dla magazynierów, kierowców i specjalistów ds. dystrybucji. Ponadto rozwija się tu sektor usługowy, w szczególności handel i gastronomia, które generują popyt na pracowników obsługi klienta, kucharzy, kelnerów i sprzedawców. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej ogłoszeń typu praca Kutno dotyczy pracy zdalnej, w szczególności w takich dziedzinach jak IT, e-commerce i obsługa klienta. Oferty pracy w trybie home-office w całej Polsce znaleźć można chociażby na portalu Praca.pl – wystarczy wskazać na tej stronie kryterium przeglądania ogłoszeń: praca zdalna.

Deficyt chętnych do pracy w powiecie kutnowskim – wykaz poszukiwanych zawodów

Sytuacja na kutnowskim rynku pracy poprawia się, niemniej w wielu dziedzinach zawodowych wciąż można mieć spore problemy ze znalezieniem pracy. Walka z bezrobociem, aktywizacja zawodowa oraz wspieranie postawy przedsiębiorczości u mieszkańców powiatu to ciągle pilne zadania, przed którymi stoją władze i instytucje samorządowe. Wskaźnik bezrobocia w powiecie wciąż jest wysoki – to 7,8%. Dla porównania, stopa bezrobocia w woj. łódzkim jest na poziomie 5,5%, a wskaźnik ogólnokrajowy ma wartość tylko 5,0% (źródło: GUS, VI 2023).

Dlatego poszukujący zatrudnienia powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na tzw. zawody deficytowe w powiecie – są to te profesje, w których brakuje chętnych do pracy. Można więc zakładać, że osoba gotowa podjęcia się zawodu deficytowego nie będzie zmagać się z dużą konkurencją w czasie rekrutacji i szybko znajdzie zatrudnienie.

W powiecie kutnowskim w bieżącym roku wyróżnia się 10 grup zawodów deficytowych. Lokalni pracodawcy poszukują często:
●    operatorów maszyn i urządzeń – dźwigowo-transportowych,  do robót ziemnych, do produkcji wyrobów chemicznych, do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, obrabiarek skrawających, urządzeń spawalniczych,
●    pracowników przetwórstwa spożywczego, w tym mięsa i ryb, 
●    pracowników ds. rachunkowości i księgowości,
●    magazynierów.

Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na pracowników produkcji przemysłowej, budownictwa i transportu, w tych dziedzinach gospodarczych często dostępne są oferty pracy dla uchodźców, a szansę na pracę mają także osoby, które nie posługują się biegle językiem polskim.


Praca w województwie łódzkim – gdzie szukać ofert?

W czasie poszukiwania posady warto zaufać rzetelnym źródłem ogłoszeń o pracę. Najwięcej atrakcyjnych ofert znaleźć można na dobrych portalach rekrutacyjnych, np. Praca.pl. Żeby dotrzeć do ogłoszeń z interesującej kandydata okolicy czy w danym zawodzie, wystarczy wskazać odpowiednie kryteria przeszukiwania ofert. Szukanie pracy przy użyciu platformy rekrutacyjnej należy obecnie do najskuteczniejszych, ale i najbezpieczniejszych metod.

Kolejną jest wykorzystanie Centralnej Bazy Ofert Pracy. Jest to serwis, w którym publikowane są oferty z urzędów pracy w całej Polsce. Takich ogłoszeń jest mniej niż na portalu rekrutacyjnym – nie każdy pracodawca zwraca się bowiem do urzędu pracy w czasie prowadzenia naboru. CBOP może być jednak bardzo przydatna np. w czasie szukania pracy dla Ukraińców, baza ma bowiem między innymi ukraińską i rosyjską wersję językową.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama