reklama
reklama

20 lat i wystarczy! Pałac Saski już można podziwiać, co jeszcze słychać na placu budowy? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blaszane ogrodzenie otaczające kutnowski Pałac Saski przez lata było elementem krajobrazu centrum Kutna. Wraz z początkiem 2023 roku „zbroja” - jak nazwali ją pracownicy Muzeum Regionalnego - zniknęła, dzięki czemu możemy podziwiać rewitalizowany budynek w pełnej okazałości.
reklama

Pracownicy Muzuem Regionalnego w mediach społecznościowych na bieżąco informują o przebiegu prac rewitalizacyjnych w Pałacu Saskim. Dzisiaj rano podali, że z centrum Kutna zniknęło blaszane ogrodzenie otaczające budynek.

- Dziś zdemontowana została "zbroja" z Pałacu Saskiego. Fasada jest już widoczna w pełnej odsłonie. Teraz czeka nas przeprowadzka do nowego obiektu i urządzanie wnętrz prac przygotowywanie wystaw – napisali pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie.

 

- Kolejna dobra informacja w Nowym Roku, koniec prac budowlanych i znika ogrodzenie, które nie tylko przez blisko 4 lata budowy zasłaniało elewacje, ale także przez 20 lat zasłaniało ruiny pałacu. Od dzisiaj pałac będzie zdobił miasto i można z zewnątrz podziwiać efekt wysiłku podjętego przez Miasto Kutno – dodali na facebookowym profilu Pałacu Saskiego.

Wcześniej Muzeum informowało m.in. o powiększeniu się zbiorów o kilka sztuk porcelany z królewskiej Miśni, pochwalono się również pałacowymi wnętrzami, a wśród nich królewską kaplicą.

- Miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją funkcję. Kiedy w kwietniu 1750 roku król August III zawitał do kutnowskiego pałacu, kaplicy jeszcze nie było. Słynący z religijności władca kazał przerobić westybul pałacu tak, aby powstała tu kaplica, być może nawet osobiście ją zaznaczył na planie pałacu. Król miał bowiem zwyczaj rozpoczynać dzień od modlitwy. Życzenie Augusta III spełniono, co potwierdził także badania archeologów w 2015 roku, którzy odnaleźli fundamenty kaplicy. Dziś jej wnętrze zdobi piękny ołtarz i wykończona została, zgodnie z przekazami źródłowymi, boazerią – podawało Muzeum.

Kaplica jest elementem stałej ekspozycji przeznaczonej na wystawę o kulturze, w tym muzyce czasów saskich. Przed pożarem w 2003 roku w tym miejscu znajdował się m.in. sklep z artykułami dziecięcymi.

Pokazano także jak wygląda królewska sypialnia w której również przybywa aranżacji ekspozycyjnej. Jej głównym elementem jest oczywiście królewskie łoże.

- To niepowtarzalne łóżko powstało dzięki pomysłowi i projektowi pani Ewy Orlińskiej Mianowskiej i Katarzyny Grant, oraz realizacji przez pana Andrzeja Lubicza – informowali pracownicy Muzeum.

Warto śledzić media społecznościowe Muzeum Regionalnego w Kutnie, a także Pałacu Saskiego. W galerii zdjęcia obecnego wyglądu Pałacu.

Sam kompleks ma zostać udostępniony zwiedzającym w tym roku, prawdopodobnie zbiegnie się to w czasie ze Świętem Róży.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama