„Mam nadzieję, że to, co Państu przeczytam, nie pozostawi Państwa obojętnymi” - takimi słowami poprzedził swój występ Jerzy Suchanek – główny bohater dzisiejszego spotkania z poezją. Poeta przeczytał publiczności wiersze jak m.in. „Replika”, „Pożycie”, „Ciemnia”, „Bębny”, „Grzesznik” czy „Wiersze umierają”, w szczególności kładąc nacisk na utwory z tomików „Bębny” oraz „Pusto”. Ponadto, autor zaprezentował przedpremierowo część utworów z jego najnowszego – jeszcze niedokończonego – tomiku pt. „Widzimisię”, w tym m.in. „Widzimisię demokracji”, „Ile misiów widzi misia?”, „Widzimisię i krzyżówka z politykiem” czy – dedykowane przez autora, dla pani redaktor z KMI, obecnej na spotkaniu - „Widzimisię medialne”.
Twórca, znany ze swojego symbolizmu, zachwycał momentami swoim lekkim, prześmiewczym językiem, by po chwili wejść w nurt sentymentu i delikatności. Jak sam mówi - „Poeta powinien się rozwijać – denerwuje mnie i nudzi, gdy poeta przez cały czas pisze tak samo. Wtedy można przeczytać jeden, dwa tomiki jego poezji i darować sobie pozostałe, jakie wyda, mając świadomość, że nic wielkiego się niestety nie straciło”.
W części jego utworów dało się wyczuć ewidentne nawiązania do życia codziennego i politycznego – oraz, jak na mistrza erotyków przystało – do szeroko pojętej fizyczności. Duże zainteresowanie wśród publiczności wywołały wiersze autora, w których to nie mężczyzna, lecz kobieta staje się podmiotem lirycznym.
Po przeczytaniu swoich wierszy, Jerzy Suchanek rozmawiał z panią Grażyną Baranowską - jedną z pracownic Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, prowadzącą spotkanie - oraz zachwyconą publicznością. Szczególnie dużo pytań twórca otrzymywał od ludzi, przybyłych z Uniwersytetu III Wieku w Kutnie. Poeta czuł się pewnie wśród publiczności i bez żadnych problemów odpowiadał na zadawane pytania.
Spotkanie skończyło się po około dwóch godzinach. Swojego komentarza do dzisiejszej imprezy udzielił nam dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, pan Bogdan Danelski.
„Dzisiejsze spotkanie oceniam jak najbardziej pozytywnie. Ludzie, jak widać, lubią słuchać i czytać poezję. Dlatego jest sens w promowaniu poetów i ich poezji, która kształtuje przecież ludzki światopogląd. Chcemy, by ta impreza stała się cykliczna, i dołożymy wszelkich starań, by za rok zorganizować ponownie coś podobnego”.
Już za tydzień, 13 września, spotkanie z krakowskim poetą, Adamem Ziemianinem.